Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • johny_b

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Frontera 1997 22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Asa cum am mai scris in alta discutie, mi s-a defectat motorul. una din sugestii a fost sa schimb motorul cu unul SH. Ce motor se potriveste pe sasiu de opel Frontera A 1997, motor X2,2xe, benzina? Mecanicul mi-a sugerat un motor de 2000 de opel Calibra. Intrebarea mea este daca se potriveste acest tip de motor pe sasiu si la cuplaj? Va multumesc .
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Parerea mea este sa pui acelasi motor pe care l-ai avut pe masina. De ce? Pai scutesti cam asa:
-7 milioane la RAR
-adaptari la suportii de pe sasiu
-adaptari la priza de pe cutie
-schimbat rapoarte in grupuri/ roti mai mici daca e diferenta de putere sesizabila( 2.0i vs 2.2i 16v)
-nu iti garanteaza nimeni ca va merge masina la fel de bine pe strada si mai ales in teren fiindca probabil motoru pe care il vei pune va avea alta putere si cuplu la alte turatii
-nu iti trebuie doar motoru propriu- zis ci cam tot ce e " sub capota" respectiv computere, relee si alte nebunii
-daca vrei sa vinzi masina nu o sa o ia nimeni cu alt motor in afara de cel pus din fabrica, decat daca nu stie si ii tragi teapa
Zic si eu...
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ideal ar fi sa pui tot 2.2.Problema e ca se gaseste mai greu.S-a mai pus pe Sintra si Omega B2.
Ce e stricat la al tau?
  • johny_b

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Frontera 1997 22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2011

  • Mesaj Privat
s-a dus un piston.banuiesc ca trebuie sa merg si cu blocul la facut ca s-a depus putin pe cilindru.am gasit motor ecotec de 2.0.cel mai ieftin mecanic imi cere 600 ron sa l monteze.
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
1. Nu incerca sa refaci motoru, nu o sa iasa cum trebe niciodata si o sa cheltui foarte multi bani.
2. Mecanicu, cel mai ieftin, cere foarte mult pentru un montat de motor, parerea mea...
Cauta-ti un motor si mai cauta mecanic, si sa si stai langa acel mecanic cand lucreaza la masina.
  • johny_b

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Frontera 1997 22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Motor am gasit ecotec 2.0 1200Ron. Trebuie intors capacul de la baia de ulei? Cam care ar fi pretul pentru montat motorul si anexele:electromotor,alternator
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ia vezi,suna la asta,are piese de Sintra,care a avut 2.2
http://www.pieseauto.ro/sca...i-1080137798.html
  • fanu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
johny_b pot sa ti dau motor de 2000 benzina opel frontera, provine de pe opel frontera cu toate anexele ,complet tel 0756279946
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
@johny_b - da-mi un pm si iti dau numarul unui mecanic care lucreaza bine si ieftin. Mie pt o distributie de c20ne mi-a cerut 100 lei ( cel mai ieftin ), iar in service cel mai ieftin gasisem la 250.
  • johny_b

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Frontera 1997 22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Va multumesc tuturor pentru amabilitate, dar in continuare caut motor de Frontera 2.2i ecotec sau orice alt tip de motor care se potriveste.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR