Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • lorentzc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salutare.
Detin un Astra G Caravan Y22DTR, si in urma unui nefericit accident si reaparat pe asigurare la un service din Iasi, am o deranjata problema
pe care trebuie sa o rezolv. Pana acuma nu ma afecta dar voi pleca in concediu in afara si nu vreau probleme sa mai raman pe acolo.

Pe scurt:
La altitudine peste 1400-1500 metri doar cu 1-a pot urca (Balea Cascada spre Lac). Cu a doua, moare imediat.
Pe loc drept, daca masina e subturata si in sarcina, are 2 praguri unde pierde putere: 1500- 1600 RPM, 1800-1900 RPM.

Am piese noi pe masina. EGR schimbat cu tot cu traseu, radiatoare + intercooler, filtre. Traseele de vacum schimbate. Turbina
nu da semne de oboseala.

Ce banui ca este: comanda pentru turbina nu se prea executa. Am inteles ca este o valva de vacum care ar face probleme.

Multumesc.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mai exact electrovalva de langa turbina, in spatele filtrului de aer, poti uni furtunasele intre ele ca sa vezi daca se schimba functionarea motorului.
Electrovalva are codul 09128022.
Bafta.
  • lorentzc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns. Voi incerca chiar azi sa vad daca are efect.
Voi reveni si cu o diagnoza de Op-Com. Doar codurile care le pot citi. Paremetri live nu cred ca pot obine.

Multumesc inca odata.
  • lorentzc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Azi i-am facut o diagnoza, mi-a dat doar (02). Nu prea am incredere in Op-com sau cum l-am utilizat.

P0070 - Ambient Air Temperature Low Input
(02) - Present
-> La asta nu stiu ce sa-i fac. Am senzor nou.

Eroarea de jos o aveam, la diagnoza de azi nu mi-a mai aratat-o si n-am facut nimic care sa fi inlaturat defectul.
P1590 - Vacuum Solenoid Valve Circuit High Voltage
(0Cool - Not present

Intrebarea mea este daca P1590 e intr-adevar legat de problemele pe care le-am descris mai sus.
Testul sugerat de dl. Iulian nu am reusit sa il fac.

Multumesc.
Skip ads

  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut ! P1590 nu influenteaza mersul motorului insa se simte o diferenta, eu am avut p1590 dar nu chiar asa de rau precum spui tu nu facea, si am inlocuit acea electrovalva mica de langa turbina, ea are rol de a mentine vacuumul pe instalatie cand ecu baga turbina, ea e interpusa intre un rezervor de vacuum si instalatie de vacuum al motorului, vezi ca are un cod pe ea, tine cont de acel cod si i.ao noua. P.S. cand e functionala in momentul cand tragi furtunasele de pe tevustile ei se va auzi cum trage aer, semn ca rezervorul de vacuum e vidat , implicit electrovala e functionala.
  • lorentzc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2012

  • Mesaj Privat
> Otomega25 > Mersi pentru raspunsul tau.
Acea mica diferenta de care spuneai, se va amplifica exponential la altitudini de genul 2500m.
Am sa incerc sa schimb piesa asta si sa vad daca influenteaza.

Ma poate ajuta cineva cu o diagnoza mai avansata, sa vad daca mai am acel cod de eroare.?
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
pt diagnoza cu privire la acel cod e de ajuns un op-com. apropo.. eroarea daca reapare dupa ce e stearsa inseamna ca electrovalva nu e buna( asta mica).cu placere !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR