Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut. Am observat ca la motorul meu, x20xev, cureaua de accesorii prezenta urme clare de crapaturi pe ''canelurile'' acesteia si m-am hotart sa o schimb. M-a uimit insa ceea ce am gasit intre canelurile rolei de la arbore. Pietricele mici ramase intre caneluri. Eu nu am scut pe dedesupt si cu siguranta pe acolo au intrat sau banuiesc ca si la trecerea prin apa, doar banuiesc. Eu am si AC pe masina si cureaua are o dimensiune mai mare decat cea fara AC. Dimensiunea curelei este 6 PK 1900, adica 6 nervuri la o dimensiune totala acurelei de 1900. Am folosit curea Continental Contintech. Cuplurile de strangere de la suporti sunt de 60Nm. Timp de lucru aproximativ 40 de minute o singura persoana. O sa va ''chinuie'' putin introducerea si strangerea surubului superior de la suport. Sper sa va ajute.





Ultima modificare facuta de ksper la Dum 29 Apr, 2012 7:50 pm
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Foarte ok tutorialul.


  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Da, putin mai greu cu gasirea cuplurilor de strangere la suruburile de la suportul motor. Nici in manualul de reparatii nu am gasit nimic, in plus de asta nici cum se demonteaza suportul nu am gasit nimic.
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Frumos, insa ca un sfat, daca tot va chinuiti sa faceti tutoriale pentru noi ar fi ok sa filmati cu ceva cu care sa se si intelega ce faceti voi acolo.
Pacat de munca depusa, am observat ca la toate tutorialele calitatea imaginii lasa de dorit, dar...asta e, ne adaptam Smile

Bafta in continuare.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dar afecteaza cu ceva daca nu strangem la cuplu?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Afecteaza normal ca afecteaza daca acesta este mai putin strans daca este mai mult este ok dar tot va afecta in timp.

Roby vezi ca ai email.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl a scris:Frumos, insa ca un sfat, daca tot va chinuiti sa faceti tutoriale pentru noi ar fi ok sa filmati cu ceva cu care sa se si intelega ce faceti voi acolo.
Pacat de munca depusa, am observat ca la toate tutorialele calitatea imaginii lasa de dorit, dar...asta e, ne adaptam Smile
Bafta in continuare.


In lipsa de o camera video filmez cu un telefon. Intradevar, nu contest calitatea imaginii. Exact cum ai scris...ne adaptam in lipsa de altceva mai performant. La tutoriale ma ajuta fetita mea, care nu are experienta unui adult in ceea ce priveste un tutorial, insa se adpteaza si ea destul de repede. Wink
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu ma refeream ca o las moala, o strang normal pana merge. Am inteles, deci cheia dinamometrica este ideala!

merci!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR