Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut, v-as ruga, pe cei cu TIS sau Autodata sau orice mai exista (eu am niste probleme cu calculatoarele si nu prea am acces la asemenea softuri in aceste momente) daca ma puteti ajuta si pe mine cu schema electrica de montare a geamurilor electrice pentru spate la o Vectra B `97. Macaralele le-am montat, am pus instalatia electrica, dar, spre deosebire de mufa veche din usa (o am si pea cea din stalp) cea noua are 13 fire legate (adica toti conectorii mufei) fata de 7. Am observat, si cred ca asa e, 2 din cele 6 fire diferenta sunt un plus si un minus (adica un maro si un rosu mai groase decat restul) dar cam atat am putut intui. Ma gandesc , ca ar mai trebui ceva si pe consola aia de la schimbator (logic, nu ?), dar cam atat, mai mult nu pot merge cu presuspunerile ...
Multumesc anticipat !
Skip ads

  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Rosu e plus, maro minus restul duc in comanda de la schimbator si la inchidere
Iti caut schema cand ajung acasa, scoate pinii din mufa noua si infige-i in mufa masinii pana una alta
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Da, asa ma gandeam si eu, alea sunt de plus - minus pentru motor. Restul ramane sa vedem unde merg, teoretic 2 fire sau chiar 3 sunt pe butonul de comanda, si ar ramane unul singur, responsabil cu inchiderea odata cu comanda din cheie in usa soferului.
Mersi mult, astepti postul tau si apoi ma apuc, vreau sa schimb mufa cu totul, nu stau sa mut pinii, prefer sa continui cu firele pana unde o fii nevoie, vreau sa dau si masca de plastic jos si nu are rost sa ma apuc pe bucati.
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
USA SPATE STANGA
rosu- plus permanent pin 75 din X1 - siguranta 17 30A acolo mai vii cu rosu si din cealalta usa
maro- masa (orice punct de pe caroserie)
alb duce la alb din butoanele stanga pin 5 acolo vii si cu alb din cealalta usa
gri-verde duce la gri-verde din butoane stanga pin 4
albastru-rosu duce la albastru rosu din butoane le stanga pin 3
maro-negru duce maro-negru din usa sofer, usa pasager si cealalta usa spate si de acolo la inchiderea centralizata pin 24

USA DREAPTA SPATE
cablezi totul la fel mai putin
gri-verde duce la gri-verde din butoane dreapta pin 4
albastru-rosu duce la albastru rosu din butoane dreapta pin 3

Ti-am scris si pinii just in case, te iei dupa culori si nu inteleg de ce vrei sa tai toata mufa cand se pot infige usor cei lipsa
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Da, pana la urma daca se pot muta usor, de ce nu ? Dar ai idee cumva cum sunt numerotati pinii in mufele alea de sub frana de mana ? Exista vreun releu separat pentru geamurile spate ? Sau sunt toate pe acelasi releu ?
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Se muta doar pinii, nu exista nici un releu, uite niste poze

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Maine ma apuc sa fac treaba asta, dar am si eu o intrebare : care e grosimea minima a cablului care transporta semnalele ? Nu vorbesc de cele de curent, rosu si maro, doar de celelalte. Ideea e ca am facut rost de un cablu din ala cu 6 fire in el, de diferite culori, si vreau sa il folosesc la semnale. Pentru rosu si maro, o sa iau conductor mai gros.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
SUCCES ! Geamurile mele de pe spate beneficiaza acum de actionare electrica ! Multumesc foarte mult colegului dew, fara schemele puse de el nu as fi facut nimic. Doritorilor le pot oferi sfaturi si indicatii.
Inca o data multumesc Smile
Skip ads

  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari! De unde ai tras plusul? Ai gasit X1? Ca nu stiu daca ai mai apucat sa citesti mesajul meu
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Mersi pentru sfaturi si felicitari Smile
Mesajul tau l-am vazut cand m-am intors, dar am facut asa : m-am uitat pe schema ta (si pe Autodata, intre timp mi l-am instalat si eu din nou), si am vazut unde e siguranta de 30A pentru geamurile spate. Am desfacut panoul ala de sigurante de sub bord si am localizat firele, si m-am legat de el. Si asta a fost tot Very Happy Problema cea mare a fost cu trecerea firului rosu de la dreapta spate prin bord pana la panoul de sigurante ... a trebuit sa desfac ceasurile ca sa pot face treaba asta ... dar pana la urma am reusit.
Mersi si bafta !
  • tuodrel79

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
sal
bx3m am o intrebare geamurile de pe spate se ridica sau coboara la inpuls sau atit cat tii butonul apasat coboara sau urca
ca vreau sa montez si eu o pereche de geamuri si vroiam sa aflu lucrul acesta
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut, si pe spate sunt exact ca pe fata, se ridica la impuls, sau daca vrei sa se ridice doar cat tii apasat, scoti o data bateria dar nu faci procedura de ridicare la impuls decat pentru cele de pe fata.
Skip ads

  • JuNiorCJ

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Salut, v-as ruga, pe cei cu TIS sau Autodata sau orice mai exista (eu am niste probleme cu calculatoarele si nu prea am acces la asemenea softuri in aceste momente) daca ma puteti ajuta si pe mine cu schema electrica de montare a geamurilor electrice pentru spate la o Vectra B `97. Macaralele le-am montat, am pus instalatia electrica, dar, spre deosebire de mufa veche din usa (o am si pea cea din stalp) cea noua are 13 fire legate (adica toti conectorii mufei) fata de 7. Am observat, si cred ca asa e, 2 din cele 6 fire diferenta sunt un plus si un minus (adica un maro si un rosu mai groase decat restul) dar cam atat am putut intui. Ma gandesc , ca ar mai trebui ceva si pe consola aia de la schimbator (logic, nu ?), dar cam atat, mai mult nu pot merge cu presuspunerile ...
Multumesc anticipat !


Sunt nou pe aici asa ca in primul rand salutare tuturor opelistilor. Am si eu o problema la care nu am nici o explicatie si nici cunostinte avansate...geamurile spate nu se actioneaza de la butoanele de pe panouri, dar de pe consola principala de la schimbator merg. Oare sa mai intalnit cineva problema, exista vreun mod prin care pot verifica?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Exista un buton pe consola centrala care le blocheaza.Ia verifica-l.Daca nu e posibil sa fie traseul intrerup,dar slabe sanse.
  • JuNiorCJ

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ms cangri...dar totusi nu cred sa fie de la buton pt. ca pe consola centrala se aprind si ledurile din butoane, pe cand pe usile din spate nu.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Uite ca nu m-am uitat daca se sting ledurile cand sunt dezactivate.
Daca nu e de la buton, atunci traseul poate fi intrerupt pe undeva.Poti verifica cu un multimetru daca pleaca si daca ajunge curent.
  • JuNiorCJ

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles. De unde sa incep? Sunt alimentate ambele usi spate de pe aceleasi fire? Ca la schema daca ma uit, personal vad doar "ceva scris in chineza" Smile
  • fratelo4u

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
E un tutorial facut AICI
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
JuNiorCJ a scris:Ms cangri...dar totusi nu cred sa fie de la buton pt. ca pe consola centrala se aprind si ledurile din butoane, pe cand pe usile din spate nu.


ce spui aici inseamna fix ca butonul pentru geamurile spate este pe rosu, muta-l pe verde, daca sunt blocate nu se mai aprind ledurile de pe usile spate, dar din consola merg
  • JuNiorCJ

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiam asta dew, am sa incerc....desi e probabil sa fie buba din buton ca pe orice pozitie este geamurile tot nu functioneaza. Deci sufulcam manecile si la treaba maine la lumina. Razz Ms pt ajutor si va anunt ce am rezolvat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR