Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • popeskku

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua , am un Opel Omega B din 1995 de care sunt foarte mandru , este o adevarata limuzina . Recent am fost sa cumpar un set de bucsi pentru bratul de suspensie fata si am observat ca sunt de 2 dimensiuni dar nu asta este nelamurirea mea ci faptul ca cele groase au un plastic din turnare si ma gandesc ca este un indiciu de montaj , ma ajuta cineva cu acest subiect ? Multumesc .
Skip ads

  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut, Trebuie sa dai bascula (bratul) jos, ai nevoie de o presa , mai mult ca sigur sa le scoti pe cele vechi,eu am avut, cele mai mari cilindrice, se monteaza inspre botul masinii, iar cele mici in spre spate, Nu stiu la ce plastic te referi, la mine cele mari, aveau plastic doar unde intra surubul de prindere( poate difera, de la producator la producator), greu nu e...daca dai bratul jos, vezi cum sunt montate cele vechi..Succes..
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
fara presa este jale Mad , eu nu am avut si am fost nevoit sa gauresc bucsa veche si sa tai exteriorul de metal cu un bomfaier , munca de sclav Confused
  • popeskku

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua , revin pe forul cu o noua intrebare : am cumparat bucsi si un mecanic imi spunea ca ar trebui sa fiu atent la sensul de montaj al bucsilor , mai precis sa le pun cu semnul in fata , nu inspre spate , aveti idee despre ce este vorba ? Am vazut ca pe o parte a bucsii are un fel de steluta iar pe cealalta parte nu .
Skip ads

  • mantalutadoru

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
trebui sa fi nu atent ci foarte atent pentru ca altfel ai sa strici unghiurile de directie sfatul care tia fost dat e fffffff bun .BAFTA si drumuri bune
  • popeskku

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de rapsuns dar nu m-am edificat , acele semne , stelute , reprezinta ceva ? Nu stiu daca in poze se vad bine dar un cunoscator stie despre ce vorbesc , deci au insemnatate acele semne ( am pus poze mai devreme ), deoarece luni merg la un service si as cam vrea sa stiu pt mine sa nu ma pacaleasca , inca la noi se practica LASA CA MERGE ORICUM . Multumesc .
  • mantalutadoru

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
partea cu steluta se pune in fata pentru ca e partea mai flexibila.rotile masini cand sta pe loc sint in unghi inchis inspre fata ,devin drepte cand se ruleaza normal ca e vorba de valori care se vad numai pe aparat totodata bratul inferior sau bascula da unghiu de cadere al masini care are o valoare de 1,30+0,30-0,60 toleranta.iti mai dau un pont.dupa ce pune bucsile,monteaza bratul,cere sa iti stringa bratul la pozitia semiincarcat.strans cum o fi masina pe roti inprima in bucsi un pic de sarcina suplimentara deci uzura prematura.succes si bafta colega
  • popeskku

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc , nu am vrut sa ma fac de ras , candva , pana in 1994 am lucrat intr-un service dar de Dacia , apoi nu am mai avut contact cu auto , in mare stiam ceva dar nu eram sigur , de aceea am intrebat la un service dar s-au cam balbait , faza cu montatul in semiincarcat o aplicam si la Dacia , bine ca majoritatea le ridicau pe elevator si asa le strangeau . Acum ca o ultima intrebare , bucsa are o degajare intr-o parte si o umplutura in partea opusa , daca intelegi la ce ma refer , poate se vede in poza , care este pozitia corecta ? Cu degajarea in sus sau in jos ?
  • mantalutadoru

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
degajarea in jos.colega toata lumea are nevoie de ajutor din cand in cand si oricum sa sti ca ai un avantaj daca ai lucrat candva in domeniu principiile mecanici sint aceleasi indiferent de marca BAFTA
  • popeskku

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Colegu , multumesc , se pare ca esti un bun cunoscator dar si un bun partener de dialog . Ca sa nu gresesc pun 2 poze , prima cu degajare a doua cu umplutura , sau asa cum vad eu pozele ca denumire , ma ajuti pana la capat ? Am inteles ca stelutele in fata , ok , acum degajarea sa o vedem , nu m-am uitat si la bucsile mici sa vad daca sunt la fel .
  • popeskku

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Poate imi lasi niste date de contact , ce zici ?
  • mantalutadoru

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
din ce vad eu poza din stanga e buna.din pacate stau in botosani dar lucrez in deplasare in suceava ,,cu saptamana,, pot sa iti dau un nr de telefon 0756883190.si dupa 7 seara daca ai o nelamurire putem vorbi pe forum sant in limita tinpului doar sanbata si duminica.bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR