Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Aceasta este eroarea care nu imi da pace.. P0400 (5A) - Present.- Exhaust Gas Recirculation Flow Insufficient Detected

Dar nu apare mereu..Trebuie sa stau cu opcom pe masina si sa-i dau refresh....Azi cind a aparut eroarea ...masina mergea bine i-am dat sa stearga eroarea si a inceput sa trepideze..ca si cind se ineaca..

Deci este clar ca ceva nu ai place..Cred ca trebuie sa iau furtunele la verificat..Poate ca trage aer pe undeva..
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am aflat de unde era problema..Partea unde Egr-ul se prinde de racitorul de gaze nu era etansa...Un surub din cele 2 nu stringea perfect...si lasa o mica deschizatura aproape insesizabila.

Am dat jos clapeta de acceleratie ca sa pot sa umblu la racordul metalic de la racitor..I-am schimbat putin pozitia ca sa se poata prinde etans de Egr ..Acum am scapat de probleme si de tremurat la relati si de eroarea P0400 5A Sistem recirculare gaze - detectat flux insuficient
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ai pus si un silicon-ceva de etansare pe garnitura ? Nu stiu daca trebuie sau nu, am vazut ca garnitura e destul de lata astfel încât ar face priza buna la remontare... dar pe de alta parte ma gândesc ca garnitura fiind metalica, odata ce ai strâns-o se deformeaza putin si atunci apare posibilitatea sa nu mai etanseze corect pe toata suprafata.
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu am pus nimic..Doar am strins suruburile ..si m-am uitat sa se stringa amindoua egal..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR