Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • azzazel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
daca a mai incercat cineva as dori sa stiu daca se poate upgrada computerul de bord (cel cu informatiile pentru sofer) de la modelul simplu la cel combinat.
am atasat mai jos o poza (cu un print screen din manualul masinii) cu cele 2 pentru a se observa diferenta. cel simplu l am numerotat cu unu iar cel combinat cu 2.

mersi.....


Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Si eu sunt interesat, daca se poate, pentru Astra J, in principiu este acelasi BC banuiesc.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@azzazel,
Daca ai vreo veste despre update te rog sa ma tii si pe mine la curent.
Saptamana asta sunt putin cam ocupat,insa saptamana viitoare am sa incerc sa aflu la service daca este posibil.
O seara buna.
  • azzazel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
eu am discutat deja cu cineva care a zis ca se pot pune si alte optiuni care nu sunt din fabrica dar nu ne am intalnit sa vada exact ce ma intereseaza. cum aflu ceva mai concret am sa te anunt....
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Oare Opel Eye s-o putea activa? Exista o camera speciala pentru sistemul respectiv, in afara de cea pentru comutarea fazei lungi/scurte?
azzazel, eventual intreaba ce optiuni se mai pot pune si zi-ne si noua. Multam ! Smile
  • insignia12

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2012

  • Mesaj Privat
si eu as fi interesat...
  • justrzv

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred ca OpelEye ar merge fara a avea deja setarile facute din fabrica... a incercat si un prieten de-al meu sa activeze, doar pe baza sistemului faza scurta/lunga, dar fara rezultat
  • themask_lm

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Si eu sunt interesat sa imi activez CB la opel astra j.nu imi apar decat km totali si cei intermediari.cand actionez butonul Menu imi da 3 functii dar nu imi apare decat optiunea prin care pot schimba km in mile si la cealalta imi scrie 'reset'.
Daca stiti pe cineva care poate sa activeze si alte informatii in meniul CB v-as fi recunoscator sa ma puneti in legatura...multumesc
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
@themask_lm, era un topic dedicat la sectiunea Astra J pentru ce cred ca vrei tu: https://www.clubopel.com/vie...ic.php?p=1200636.
Noi zicem de trecerea de la varianta standard cu ecran mare, la varianta avansata, adica asta de aici:

  • themask_lm

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Da.am vazut acum discutia.la asta ma refeream si eu.problema e ca aceasta trecere a fost efectuata in timisoara.e cam departe.in bucuresti ar fi cu totul altceva....sa ma anuntati si pe mine cand se poate face aceasta activare/trecere.multumesc
  • azzazel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
nu stiu care este situatia cu upgrade-u la bc pt ca mie la reprezentanta au incercat sa imi schimbe afisajul si le a dat eroare de hard de unde ei au dedus ca este alt computer de bord cel cu afisajul combinat(adica cel folositor in care ai trip computerul). spun cel folositor pentru ca cel normal pe care il am eu este o idiotenie imensa care nu te ajuta aproape la nimic. ma rog cred ca a fost conceput de un GM mastermind care a incercat sa il faca cat se poate mai rudimentar pentru a fi obligat sa dai banii pe celalalt ca altfel nu imi explic cum au putut sa conceapa asa ceva.

oricum in linkul de mai sus cu postul de la sectiunea astra am vazut ca nu coleg a reusit sa isi activeze ceva.(iar dupa poza care este postata acolo de @poseidon06 cred ca exact ceea ce cautam si noi)
acum cei de la opel de aici mi au spus ca ei au incercat si pe astra j si ca nu este posibil nici acolo; varianta lor fiind ca orice dotare este harware nu doar soft. pe langa asta fiecare BC si oricare alta dotare in general are un cod iar in cazul in care vrei sa il adaugi ca optiune cand faci un uprade al softulului masinii acesta este verificat pe serverul opel si nu te lasa sa il downoadezi daca nu iti coincide cu seria de sasiu.
deci ori este vreo smecherie pe care cei de aici nu o stiu ori pe astra se poate si pe insignia nu.

am vazut ca posesorul astra-ului era din timisoara si isi activase optiunile la autoglobus. daca este cineva de prin zona poate trece pe la ei sa ne lumineze si pe noi cu problema asta..... Smile
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
@azzazel, colegul din topicul cu Astra, avea echipare Essentia si computer de bord mic (ca in linkul asta). El practic si-a activat optiunile de pe varianta standard a calculatorului de bord de pe echiparile superioare.
Noi vrem versiunea advanced, a carei poza am pus-o in postul anterior.
Skip ads

  • themask_lm

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
mentionez ca si eu am tot astra j essentia cu afisajul mic.operatiunea la care ma refer este cea de care a beneficiat colegul din timisoara.
CB-ul afiseaza doar km intermediari si totali,'viata' uleiului si inca o functie careia nu ii este alocat nimic si afiseaza 'reset'.
Eu as vrea sa fac trecerea pentru a imi afisa consumul mediu si instant....Se poate?
  • cont-sters-83658

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Si eu as fi interesat sa fac upgrade-ul al versiunea advanced. Daca e un singur lucru care ma enerveaza la masina mea e faptul ca nu imi arata numarul de litri consumati, in timp ce la Loganul lui taicamiu din 2009 arata (mi se pare cam lame ca arata Dacia pe orice versiune si nu Opelul Neutral).
Eu am Astra J Enjoy cu niste extraoptiune puse pe ea, dar computerul de bord cu informatii legate de trip sunt in opinia mea insuficiente. (masina e luata SH de curand)

O sa trec pe la Radacini (care usnt langa mine) sa ii intreb daca pot sa fac upgrade si cat ma costa.... Anunt imediat ce aflu ceva...

Update:
Nu am intrebat daca intre timp s-a rezolvat problema. A reusit cineva sa afle ceva?
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si eu sunt interesat..
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si eu Smile
  • deleted-75931

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2012

  • Mesaj Privat
eu nu Smile Twisted Evil
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Insignia chiar si chele pana acum din ce am prins eu au avut toate CB activ, insa... la unele am scos la iveala unele functii, nu mai retin exact dar ceva de genul sa arate incarcarea, temperaturi...
La Astra J nu arata nimic pe versiunile chele. Se poate face sa arate multe.
  • soferul

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Avram Adrian a scris:si eu Smile


Eu am varianta de opel astra j cheala cu CB care mi-a aratat kilometri intermediari si totali.
Dar in urma unei interventii cu TECH2 pe el i s-a deblocat optiunile urmatoare: consum instant, viteza medie, consum mediu %, km ramasi cu motorina din rezervor.
Daca vrea cineva si sunte-ti din Bucuresti va dau pe privat nr. tipului.
Dar trebuie sa stiti ca "distractia" asta costa 200 lei.
  • snsn
  • *
  • 4 mesaje
  • din 07 Dec 2006
  • Astra 2011 13ecoflex
  • Brasov
  • snsn

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 13ecoflex
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Buna, SOFERULe, cum intru si eu in posesia acelui nr. de telefon?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR