Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • flaviubenta

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutare
As vrea sa fac o mica calatorie Cluj Napoca - Stuttgart si ma intereseaza cam care ar fi costurile? Este prima data cand ies pana in Germania cu masina personala (Opel Zafira, 2.0 diesel).
Ceva sfaturi? Smile
Ma intereseaza in primul rand costurile

Va multumesc


Ultima modificare facuta de flaviubenta la Lun 07 Mai, 2012 3:24 pm
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
StuttgarT!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Flaviu, iti dai seama ca pentru a-ti raspunde cineva la intrebarea asta trebuie sa ne spui ce pretentii ai la cazare, masa etc. etc.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Dupa cum bine spune Daniel, costurile difera in functie de ce vrei sa faci.
Dar in mare, doar pentru drum ... ai asa:
-1400km pe sens, deci 2800km, asta inseamna cam 300 eu pentru carburant(sa intri la unguri cu rezervorul peste jumatate, nu cred ca ai forinti sa alimentezi de la ei, in rest motorina 1.5-1.6 eur/l)
-vignete Ungaria, Austria, cam 120 lei ambele(conteaza si de unde le iei, dar diferenta e mica).
Restul... mancare, dormit, dupa cum esti prieten cu buzunarul.
Drum bun.
Skip ads

  • flaviubenta

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Greseala mea, am uitat sa precizez ma intereseaza doar costul transportului
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ca si costuri ai : vigneta Ungaria aprox. 13 Euro, cumparata din Romania de la chioscurile de dinainte de frontiera, vigneta Austria=10 Euro , perioada minima pentru ambele, eu am Astra H, 1.8 benzina si pentru drum Fagaras-Hof, cam 1500 km am alimentat cu 300 RON in Romania plinul cu care am facut Romania+Ungaria si 75 Euro in Austria, plinul, cu care am facut Austria pana la destinatie in Germania, la destinatie imi arata BC ca mai pot face 150km, pe autostrazii am mers constant cu 130km/h sau viteza legala unde erau limitarile de viteza,doar in Germania pe distante scurte am mers cu 150 km/h, masina am avut-o incarcata la maxim. Motorina in Romania sti cat costa, in Austria din ce am vazut te costa cam 1.6-1.7 Euro/litrul daca alimentezi la statiile de pe autostrazi. In concluzie, te vor costa, 23 de euro vignietele si doua plinuri de motorina dus plus 2 plinuri de motorina intors, adica aprox. 300 Euro, rotund ar fi total cam 350 Euro.Eu am aproximat consumul tau, nu stiu exact cat consuma masina ta, dar, ar fi bine sa ai in buzunar banii pe care ti i-am zis.Ca si timp, traseul pe care il ai de facut, se poate face fara probleme intr-o singura zi cu conditia sa treci repede de Romania si de drumurile noastre de rahat, pe autostrazi nu mai ai nici o problema, se merge repede si fara oboseala, eu am iesit la Nadlac la 8 dimineata si la ora 18 am ajuns in Hof, 1200 km, in conditiile in care am fost doar eu cu baietelul meu care are 5 ani, in masina si a trebuit sa tot opresc din diverse motive pe drum.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR