Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La montarea motorasului pe far trebuie putina atentie. Motorasul are o tija cu sfera la capat care trebuie sa intre pe un jgeab al oglinzii farului. Deci, inainte de a monta motorasul in locul lui, se introduce acea tija pe jgeab.
Inca ceva... soclurile becurilor sunt dintr-un textolit destul de casant. Trebuie manipulate cu atentie. Daca una din urechile soclurilor se rupe becul sta stramb in far iar optica se deterioreaza extrem de mult.


Te rog fii mai explicit cu sfera din capul servomotorului (pe care am vazut-o) dar mai ales unde este si despre ce tija este vorba. Nu am observat-o. Nu stiu cum sa montez corect servomotorul la loc.
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Din ansamblul servomotorului de reglaj al farului , iese o tija mica de plastic care se termina cu o sfera de cca 6 mm diametru . Tija respectiva este impinsa sau trasa de catre motorasul ansamblului .
Pe oglinda farului este un jgheb de vreo 2 cm lungime dispus orizontal . Sfera de pe tija intra in acest jgheab , si va trage sau va impinge oglinda .
Chiar azi am lucrat la farul din stanga , si demontarea /montarea ansamblului am facut-o foarte simplu . Sfera a iesit prin capatul jgheabului . La mine ramasese blocata oglinda , corespunzand cu pozitia "0" de pe butonul de reglaj din bord , deci tija cu sfera era iesita la maxim . Am rasucit ansamblul motorasului cu 1/4 tura (exact ca la becuri) apoi am tras usor de oglinda farului ca sa se departeze motorasul de far . Dupa asta , am inclinat spre stanga motorul ca sa iasa sfera de pe jgheab prin capatul lui . La montare am procedat in mod similar .
Partea nostima e ca initial am crezut ca e defect motorasul , si m-am apucat , conform manualului , sa dau jos farul , cu tot ce implica asta : dat jos roata , scos aparatoarea de plastic a aripii , dat jos bara fata .
Cand toate au fost demontate , mi-am dat seama ca de fapt motorasul puteam sa-l scot pur si simplu ca pe un bec , prin compartimentul motor , fara sa dau jos nimic Embarassed
Pana la urma , tot raul spre bine , era de la far , asa ca nu muncisem degeaba .
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi! Very Happy
Am reusit ridicand usor oglinda farului, tinand de soclul becului de faza scurta, si pipaind cu degetul (prin gaura in care se monteaza motorasul) dupa acel jgheab orizontal. In momentul cand am dat de el, am mentinut pozitia oglinzii tinand in continuare de soclul becului de faza scurta si am bagat capul sferic al motorasului, din partea stanga, in jgheab.
Proba ca a prins in jgheab se face tragand usor de motoras (bineinteles inainte de a-l rasuci pentru fixare) in sensul spre bordul autoturismului. Daca nu iese, inseamna ca s-a fixat. Se rasuceste motorasul pentru fixare si gata! De altfel, se poate constata reusita montarii si dupa pozitia luminii farului care revine la normal si nu mai bate in sus. Idea
  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am sunat la Ecomaxgi in cluj-napoca sa ma interesez cat costa un reglaj de faruri pt ca cel din dreapta imi bate mult mai sus decat cel din stanga,ma gandeam ca imi zice vreo 50lei, da de unde, 150lei!aproape ca am ramas fara cuvinte cand am auzit. Enervat am coborat in parcare, pus masina la zid si am coborat farul din dreapta la nivelul celui din stanga(de la sofer). E o solutie provizorie pt ca nu cred ca e prea stralucit reglajul. E cineva din Cluj ca si-a reglat farurile la un pret decent?
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
1.7dti_edition2000 a scris:Am mai 'aranjat' un pic farurile proprii;erau rupte complet lamelele de prindere de jos,de sub bara si de asta le tot dereglam si nu reuseam sa le pun la punct;singura solutie posibila si pe care o recomand si altora in caz similar,a fost umplerea spatiului dintre cele 2 lamele subtiri de jos cu plastic topit (cu pistol din-acela..);chiar daca se mai rup,le va tine in pozitie plasticul injectat;slaba prindere au conceput Evil or Very Mad

Si eu am probleme cu reglajul manual la faruri, se cam invart in gol suruburile. Am observat si ca sunt inversate functiile fata de cum e descris in manual.
Pentru a rezolva problema trebuiesc demonatate farurile si bara? Au legatura acele lamele de prindere de jos (pe care eu nu le cunosc inca) cu suruburile de reglaj?
Multumesc.

LE: Am reusit sa reglez farurile dar am o problema: nu am pus dopurile de cauciuc la locul lor si am pierdut unul din ele. Daca are cineva unul in plus, va rog sa ma ajutati.
Astept PM pt a va da adresa mea. Multumesc!



Ultima modificare facuta de ririnel la Dum 10 Feb, 2008 10:33 pm
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Help!
Acele dopuri au si rol de tampon pentru capota, altfel nu le bagam prea mult in seama.
Help!

Am rezolvat.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Astazi am observat ca in momentul cand reglej farurile de la buton se aude un bazait nu-l aveam pana acuma ce sa fie ? mentionez ca farurile se regleaza corect.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Depinde de unde vine bazaitul. Daca vine din bord, e posibil sa ai probleme la releul lor sau chiar la siguranta (contact imperfect). Daca vine dinspre motor, poate se aud motorasele, or fi pe duca sau tot un contact imperfect, parerea mea... Wink
Trebuie controlat tot circuitul. Bafta!
Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
este perfect normal sa se auda motorasele de la faruri mergand (bazaind) !
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da asa este,e normal zgomotul probabil nu l-am bagat eu in seama de la inceput eram prea bucuros de achizitionarea masinutei dar este ok ,oricum mersi mult pentru raspunsuri.
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
vreau si eu sa imi reglez farurile, dupa un incident am schimbat farul drept si bate dupa ciori prin copaci.Smile ce service imi recomandati dar nu cu 150 de lei Smile))
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cu putina rabdare, intr-o seara, cu masina pe suprafatza dreapta si cu farurile pe un gard, poate reusesti si singur. Se regleaza din cele 2 suruburi ale farurilor, cu imbus de 6 parca sau cu o surubelnitza in cruce. Reglajul vertical este in spatele acestui dop:

Skip ads

  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

am si eu o problema cu farul din stanga; bate sus si orbeste constrasensul. Am incercat sa reglez cu ajutorul rotitelor si nu se misca nimic. Am fost la service si au facut acelasi lucru si nu au reusit. oare ce se intampla, trebuie insistat si invartit mai mult cu imbusul?

Inca o problema, cand reglez farurile din interior, diferenta la perete (1-2 metri) dintre pozitia zero si 3 e doar de cam 1-2 cm. e normal?

fenx!
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai cei de la service cand au vazut ca nu se regleaza ce ti-au zis? Iti zic eu ca mai mult ca sigur farul nu este original si sistemul de reglaj este din materiale proaste si nu mai functioneaza, patineaza, acolo inauntru este un ax din plastic cu filet pe el, care merge in gol la tine, este uzat. S-ar putea sa fi sarit de la locul lui, cel mai bine ar fi daca poti demonta farul de pe masina si sa-l studiezi la interior poate il poti aduce pe linia buna. Vezi ca pe sticla farului trebuie sa fie inscrisa marca farului daca nu e GM sau vreo marca cunoscuta (Bosch, Hella, Valeo), e unul aftermarket si sunt foarte proaste calitativ. Am intampinat si eu dificultati odata, imi sarise de pe filet am reusit sa-l aduc la loc. Ai grija si becul sa fie corect montat sa focalizeze corect si sa fie in buna stare, nu afumat sau filamentul descentrat la interior. Pe perete ar trebui sa-ti faca o dunga orizontala nu cerc.

E normala diferenta de reglaj de 1-2 cm.
  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
farurile sunt productie GM. toate piesele sunt GM, masina fiind adusa din germania, si produsa la Bochum parca sau cum se cheama.fara sa dau farul jos nu se poate face nimic? sa tin o contra, sa imping pe undeva etc?
  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la Service au incercat putin apoi au spus ca nu se poate si ca tre sa cumpar alt far.
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Singura solutie este sa dai jos farul si sa te uiti in interior la mecanism, poate ai noroc si nu s-a rupt ceva acolo ci poate numai s-a dizlocat vreo piesa, asta ar fi singura sansa.
  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
multam!
  • dacica

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa schimb becurile farurilor, proiectoarelor si sa fac un reglaj cum trebuie. Va rog sa recomandati un service bun in Bucuresti unde pot face asta. Multumesc
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand Augsburg - la iesirea din Bucuresti pe A1 spre Pitesti
http://www.augsburg.ro/index.php/online/contact

Iti faci programare la telofon, dureaza 30 minute si costa in jur de 8 Euro. Eu am fost foarte multumit cum au lucrat.

bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR