Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • dacica

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Mishule
Skip ads

  • alexmd

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
codrin a scris:@danutz
sper sa-ti fie de folos :

codrin,
mai ai si restul paginilor unde se arata demontarea/ montarea farurilor de ceata, proiectoare, etc. ?

merci!
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11332
Ai mai multa rabdare, incearca functia cautare.
  • alexmd

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ririnel a scris:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11332
Ai mai multa rabdare, incearca functia cautare.

Daca ar fi si timp, ar fi si mai multa rabdare...
Eu vroiam sa aflu cum se schimba becurile de la proiectoare si cel de ceata (rear fog lamp) pt Corsa C. Pana la urma, cand va fi si timp, bag nasu pe sub masina si vad care-i treaba. Faza e ca e baietii de pe Corsa UK, spun ca cel mai sigur e sa demontezi serios, adica bara fata/ spate, iar eu speram sa fie ceva mai simplu.
Pana una-alta, acum cateva zile am avut de schimbat un bec pt faza de intalnire, si ma declar incantat de simplitatea operatiunii: se desurubeaza simplu capacul, pe care e prins un soclu cu becul; se scoate becul ars, se pune cel nou (H7, 55W - eu am pus o ieftineala (7 lei) made in ro, pt a sprijini campania inceputa de presedinte. Lumineaza ok, ramane de vazut pt cat timp).
Skip ads

  • corsa rkv

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o problema cu motorasul de faruri... cand dau pe faza scurta cel din dreapta bazaie incontinuu...ca si cum s-ar regla... stie cineva ce ar putea sa aiba? ceva contact imperfect?
  • miky grebanus

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Am si eu o problema cu reglarea farurilor din interior. Recent m-am gandit eu sa ma joc un pic cu farurile si am descoperit k nu imi mai merge reglajul din interior. Momentan am si un bec ars si culmea este ca nu imi afiseaza nimic pe bord( mentionez ca am GID). Posibil sa fie vreo legatura intre ele, vreo siguranta arsa pe undeva?
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
corsa rkv a scris:am si eu o problema cu motorasul de faruri... cand dau pe faza scurta cel din dreapta bazaie incontinuu...ca si cum s-ar regla... stie cineva ce ar putea sa aiba? ceva contact imperfect?


Te sfatuiesc sa scoti mufa de alimentare a motorasului,sa verifici contactele sa nu fie oxidate si eventual sa le cureti cu un spray de contacte electrice. Eu asa am rezolvat problema acum mai bine de un an si nu s-a mai repetat.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salutare! stie cineva in Iasi unde se poate face un reglaj ca lumea la faruri?
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din senin, motorasele de reglaj nu mai vor sa lucreze. Am verificat blocul de lumini, e bun. Am verificat si motorasele, motoarele in sine functioneaza, dar n-am putut sa testez circuitele de comanda, pentru ca nu stiu ce semnal vor la intrare. Pinul din stanga, 1, e masa, pinul 3 e +12V, iar pinul 2 e conectat la potentiometrul din blocul de lumini.
Data fiind schema de mai jos, ce se mai poate defecta pe traseu?
Motorase

Bloc de lumini (potmetrul de reglaj = LWR)

Dupa schema, cred ca potentiometrul din blocul de lumini e un divizor de tensiune, astfel ar trebui sa am intre masa si pinul 2 o tensiune intre 0-12V. Pe masina am tot timpul 0V intre pin 1 si 2.
(Voi pune motorasele pe alt Astra, astfel voi afla daca li s-au ars circuitele de comanda sau nu)
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Schema din TIS:
http://sites.google.com/sit...directs=0&d=1
se deschide cu Internet Explorer, are viewer pt fisierul respectiv.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
FYI: pe o masina sanatoasa, intre pinul 1 si 2 este o tensiune intre 5V si 9V, la reglaj minim respectiv maxim.
La mine nu venea semnal din cauza unei probleme de contact la mufa blocului de lumini. In schimb ambele motorasele sunt arse.
  • Barabas Ovidiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sal am si eu o problema ,am opel vectra a 1,8i ,am o problema la farul din dreapta imi bate mai sus ca celalalt ,am incercat sa-l dau mai jos dar na mers decit putin ,iar farul din stinga nu pot sa-l ridic asa mult ca bate prea departe ,rog un sfat
Skip ads

  • monstrulake

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
corsa rkv a scris:am si eu o problema cu motorasul de faruri... cand dau pe faza scurta cel din dreapta bazaie incontinuu...ca si cum s-ar regla... stie cineva ce ar putea sa aiba? ceva contact imperfect?


si lamine aceiasi prb, dar dc scot motorasul din soclu merge exct cat trebuie si se opreste. sa fie din cauza ca nu e pus bine in canalul ala din far? multumesc!
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Barabas Ovidiu a scris:sal am si eu o problema ,am opel vectra a 1,8i ,am o problema la farul din dreapta imi bate mai sus ca celalalt ,am incercat sa-l dau mai jos dar na mers decit putin ,iar farul din stinga nu pot sa-l ridic asa mult ca bate prea departe ,rog un sfat


In mod normal, farurile nu bat la acelasi nivel, cel din dreapta bate paralel cu marginea soselei si putin mai departe decat cel din stanga; farul din stanga bate foarte foarte putin inspre cel din dreapta (deci fasciculele de lumina nu sunt paralele) si putin mai jos decat acesta. Acest lucru se face pt a nu incomada ceilalti participanti la trafic.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
a reusit cineva sa regleze stanga dreapta un far de astra G? Eu am GM noi noute si nu merge reglajul lateral. invart de rotita aia si nu se intampla nimic. Cel vertical merge ok.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
poate e picat de pe bila...
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am aflat secretul ... trebuie sa invarti fff mult de reglaj ca sa se observe ceva. am parcat masina la 2 m de un zid si am dat cam 10-15 ture ca sa observ 2 cm. Eu ma asteptam sa fie ca la cel vertical dai cateva ture si s-a reglat.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu pentru reglajul asta am folosit o surubelnita electrica Wink
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dar niste proiectoare cum se pot regla (sa nu deranjeze) fara acel aparat de la service ? Very Happy
cand le-am montat, aveam in fata masinii o alta masina cam la 1m ... proiectorul stanga batea undeva sus tare si l-am adus la nivel cu celalalt, adica la baza spoilerului masinii din fata ... dar nu sunt sigur ca e ok cum le-am lasat (de fapt sunt sigur ca nu e OK, ca le-am "testat" pe un berbec care mergea cu proiectoarele aprinse ... i le-am aprins si eu in fata ... si incepuse cu flashuri ca nu mai vedea nimic Very Happy )
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Proiectoarele le-am reglat asfel incat sa-mi faca o linie dreapta (covor) pe asfalt la maxim 50m in fata. Nu am luat flash de la nimeni dar recunosc, le-am folosit foarte rar, mai ales de cand am pus xenon pe faruri Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR