Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca ai avut alt lichid in vas decat trebuia atunci ti-a atacat toate garniturile si nu este bine deloc. Iti recomand in primul rand sa cauti un mecanic serios (mergi la Auto West Cluj) care sa vada unde este problema exact si sa iti faca o diagnoza completa la toate rotile si la ambreiaj. Undeva ai o scurgere de lichid.
Daca scurgerea este pe la ambreiaj ar trebui sa se vada in zona cutiei sau pe furtunele ce duc la pompa de ambreiaj sau chiar in interiorul masinii pe pasla de la picioare in zona bazei pedalei de ambreiaj. Daca este pe la roti atunci se vede usor si se poate identifica piesa cu probleme...
Sfatul meu este ca dupa ce reusesti sa afli unde este problema si sa o rezolvi sa iti schimbi si lichidul de frana complet cu un lichid de firma si sa fie DOT4 (verifici daca pe capacul negru de la vasul de lichid scrie DOT4 sau DOT5). Daca problema este de la una dintre roti si nu se poate rezolva cu set de reparatie si trebuie schimbat etrierul atunci fie cumperi nou dar pe origina fie second dar tot pe original dar cand cumperi second sa ai grija sa nu fie cu problema...
Succes in rezolvarea problemei.
Skip ads

  • Malkos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1,4xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Sunt posesor de astra 1,4 twinport si ieri am constatat ca am niste scurgeri la ambele roti fata.M-am uitat la lichidul de frana, dar nu am vazut vreo scadere.Imi puteti da un sfat? Problema este ca sunt in vacanta la vreo 1000km de casa.Multumesc.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
S-a prelins pe roata? Sau a curs pe jos
  • Malkos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1,4xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2011

  • Mesaj Privat
S-a prelins pe janta.Nu se vede o scurgere continua.Acelasi fenomen si la cealalta janta.km la bord 49 000.Multumesc!
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
a plouat cumva? ca acolo sunt scurgerile de la parbriz... ce fel de lichid este?
  • Malkos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1,4xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2011

  • Mesaj Privat
E ceva galbui, caini nu sunt prin zona, nu stiu ce sa spun .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR