Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • elisabeth-gabriela

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Buna seara!
Detin un Opel Astra H station-wagon din 2007. Astazi in parcare am constatat ca am ramas fara oglinzi. De fapt cred ca doar geamul lipseste, carcasa si "ceva din plastic rotund"(presupun eu ca ar fi motorul) din care ies 2 fire cu mufe sunt inca acolo.
Am cautat pe net si oferta este destul de larga. Va rog daca puteti sa ma indrumati si sa imi spuneti de unde imi pot da seama daca o oglinda este sau nu originla (in afara de pretul ridicat)? Ce marca puteti sa imi recomandati?Am vazut ca si aici sunt mai multi producatori Wan Wezel,ALKAR,JOHNS,KLOKKERHOLM etc.
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Buna !

Nu sunt contrafacute , sunt facute sub licenta. Daca este vorba doar de geam-ul nu trebuie sa iti faci griji, cumpara ori de la Wan Wezel sau ALKAR. Mai important si mai costisitor este carcasa din plastic= corp oglinda. La geam doar sa alegi daca este incalzit sau nu. Conform cu ce era pe masina.
P.S - Pe viitor gandeste-te la varianta de inscriptionare numar inmatriculare pe oglinzi.
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat sticla acum 2 ani cu una sub licenta, dar nu mai stiu ce marca, 75 RON daca imi aduc aminte, cea originala fiind mult mai scumpa. Atunci am aflat ca am incalzire in oglinzi. Ca impresii: s-a zgariat mult mai repede, iar incalzirea este mai putin eficienta (sticla originala de pe partea opusa arata mult mai bine si dezgheata mai repede). Cazul ideal este sa gasesti o sticla facuta de producatorul care asigura prima echipare, dar pentru oglinzi nu stiu cine este.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Confirm si eu ce zice ksr00. Si dupa ce spal masina (nu o sterg), pe oglinda ne-originala stau broboanele de apa, pe cand pe cea originala se scurg mult mai repede. Prin cautarile mele, am gasit pe siteul de licitatii romanesc arhicunoscut o persoana care cerea pe ambele oglinzi (doar geamurile) originale 425 de lei, noi noute. Mai ieftin decat daca le-ai lua din magazin dar si mai scump daca le-ai lua pe producator.
Skip ads

  • elisabeth-gabriela

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri.
Azi am fost la reprezenata, una originala costa 513 ron exculs sa iau asa ceva, o pun si mi-o fura iara. Aveau Alkar la 90 ron bucata + 50 ron montatul. Mai caut sa vad ce gasesc. De montat am gasit pe cineva, mai ramane sa ma hotarasc asupra oglinzi.
O zi buna va doresc.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Mai poti cauta si SH pe original, poate gasesti ceva pe la dezmembrari.

O zi buna si tie
  • CatalinKBoom

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
De montat le montezi singur,bagi degetele intr-o parte si alta pe laterale si tragi putin mai tare pt a inlatura geamul vechi,e o clema afurisita tare acolo(in cerc cu 4-5 cleme),daca sunt incalzite ai si papucelul respectiv.Si eu am cumparat o facatura pe partea soferului si nu sunt deloc multumit de ea,s-a zgariat foarte tare si vizibilitatea cam redusa,nu mai zic in momentul spalarii ca iese oribila.Daca gasesti in dezmembrari ia originala ca merita.
  • manyguse

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
mie mi-a "picat" oglinda(geamul) la o spalatorie in primavara anului 2011. era intr-o vineri dupa-masa pe la ora 16, iar a doua zi trebuia sa fac un drum de 600 km, asa ca am sunat urgent la reprezentanta si mi-au spus ca au pe stoc. Cand am ajuns acolo, surpriza, geamul de la oglinda costa 400 lei! A trebuit sa o cumpar fiind presat de timp. Dupa 6 luni mi-am gasit oglinda sparta cred ca de un copil cu bicicleta. Nu am mai cumparat originala, ci compatibila, nu mai stiu ce marca, dar o costat doar 40 lei! Diferentele sunt foarte mari fata de cea originala(ca de altfel si pretul): cand i-am dat dezaburire prima data a inceput sa iasa fum si sa miroase a ars. Apoi cand privesti in oglinda vezi in "crucis". Si asa, incet m-am obisnuit cu ea si asa. Totusi, diferenta de pret este enorma fata de una originala.
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu dat oglinda-n-oglinda cu unu care venea din fata,cand au fost sleaurii aia in iarna...S-a crapat geamul fix in 4,dar carcasa a rezistat eroic....Am mers asa cu ea si intr-o zii pe cand eram in autovit am vazut pe la aia care vand tot felul de piese dezmembrate o oglinda de opel...Am luat-o la 50 lei originala,ca altfel o lasam asa crapata!La montaj nu le da nimic!In maxim 30 secunde ai schimbat-o!
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu cred ca este asa mare diferenta intre original GM si cele sub licenta, am "completat" si eu partea dreapta ca mi-au furat-o unii in parcare cu Alka, nu stiu daca am scris corect dar parca asa se numea si nu am sesizat absolut nici o diferenta. De folosit am folosit masina cam un an dupa aceea deci, a prins si o iarna oglinda, s-a dezaburit la fel cu stanga care era originala si cand am vandut masina arata impecabil, nu matuita nu dezlipita nu arsa nu nimic. A costat 50 RON in 2010. Acum, nu garantez ca alte oglinzi din astea sub licenta, sau chiar originale GM, de ce nu, nu s-ar putea arde, rezistenta, sau matui sau altceva, dar nu cred sa vezi crucis in ele ca doar daca ar fi asa nu le-ar cumpara nimeni, doar cand cumperi marfa te uiti un pic la ea, macar de curiozitate ca in cutia aia se afla o oglinda si nu un fir de ata sau cine stie ce altceva Smile...parerea mea
  • tache-t

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2012

  • Mesaj Privat
am cumparat o asta h shi am constatat ca are oglinda de la astra h pana in anul 2008.Precizez ca astra mea este din 2010.Ma intareseaza daca se pot monta pe portiere ambele modele fara nici o modificare.Cele originale ale masinii sunt foarte scumpe basca mai tre shi vopsita. Multumesc .si daca stie cineva cum se scot capitonajele de pe usi
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Adica ce anume difera la oglinda de astra h pana in 2008 fata de oglinda din 2010? Uita-te si tu mai atent ca s-ar putea sa fie diferit doar putin forma capacului care o acopera si in cazul asta, cumperi doar un capac, obligatoriu original GM altfel sta ca naiba, pe care il vopsesti la o vopsitorie, altfel arata ca naiba...Smile. Daca, cel care ti-a vandut masina, a schimbat toata oglinda de pe portiera, si modificarea a putut sa o faca el fara sa se observe semne pe portiera, atunci, cauta si tu prin dezmembrari o oglinda din aceea pana in 2008, ca, ma gandesc ca ai ceva mai multe sanse sa o gasesti, si monteaz-o pe portiera care trebuie si apoi scoti si tu la vanzare oglinda in plus si cu banii obtinuti vopsesti capacul la cea sh...Wink.La cele sh poti poti avea sansa sa le gasesti direct la culoare daca cauti suficient de atent, de ex, la masina mea, aveam capacul la oglinda din stanga, schimbat de fostul proprietar cu unul aftermarket, deci nu original GM si vopsit cred ca de el cu spray, sincer, era o chestie horror la cum arata, a trebuit sa-l lipeasca cu superglue sa stea la locul lui. Am gasit la un coleg de forum un capac original, la donatii pe care l-am luat initial ma gandeam sa-l iau pentru ca era original GM si apoi sa-l vopsesc, dar, s-a potrivit la fix si la culoare si chiar daca are vreo 2 urechiuse rupte sta perfect, n-a sarit nici la viteza mare nici la spalatorie cand dadeau aia cu jetul, asa ca...cauta si vei gasi cu siguranta...Smile
Skip ads

  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Buna elisabeth-gabriela,

Intrucat esti din Bucuresti, pot sa iti dau si eu un sfat, daca inca nu ai gasit o rezolvare la problema ta, iti pot sugera in site si in acelasi timp o echipa de baieti care fac o treaba foarte foarte buna (NU AM NICI O LEGATURA CU EI, DOAR MERG LA REVIZII SI TOT CE PRESUPUNE INTERVENTII LA MASINA, intr-un cuv SERVICE) , WWW.SERVICEOPEL.RO , dai de baietii de le EDS! Ai si un nr de contact si te poti interesa si la ei daca te pot ajuta.

Multa bafta!
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Buna,

M-am uitat de curiozitate sa vad ce pot gasi si cum a-si pute evita o asemenea problema si uite ce am descoperit pe site-ul care ti l-am spus! http://www.serviceopel.ro/p...are-portiera_69/3

Successss! Smile
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Sunt la fel, aici vorbesc de geam, si carcasa de plastic, nu despre motorasul din ea, sau incalzire! Sunt diferiti producatori ce le fac sub licenta! Eu iti spun experienta cu bara fata! A pocnit-o cineva in parcare, a fugit, am ramas cu paguba! La reprezentanta era in jur de 2000 lei sau mai mult! Am luat una noua pe comanda, de la un magazin serios de piese auto, a fost vreo 400 ron parca! La montat, am luat sa le compar, erau identice, aceleasi inscriptii, material, grosime! Mecanicul de acolo mi-a zis ca diferenta e ca originalele vin cu inscriptii GM, si exista si cele chinezesti normal!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR