Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Tot rasfoiam intr-o zi internetul dupa diverse curiozitati,am gasit ceva interesant adoptat la Dacia Logan,cum sa montezi un senzor pentru placute de frana :

"De la senzorul placutelor de frana se trage un fir pana la senzorul de la lichidul dde frana....In acel senzor sunt doua fire unul care e conectat la masa si unul care va fi conectat la masa doar cand scade lichidul de frana in borcan...Culorile la diesel sunt negru si gri....la benzinare nu am vazut deocamdata dar o sa ma uit azi daca am timp si postez mai tarziu.
Deci in cazul dieselurilor firul de la placute se va conecta la firul gri.Atunci martorul din bord va avea 3 semnificatii:Frana de mana trasa, Lipsa lichid de frana si placute uzate care necesita schimbare.
Mi se pare o functie foarte utila mai ales pentru mine care schimb placutele cu mult inainte sa ating gradul maxim de uzura pentru siguranta...
Codul culorilor la benzinare o sa il pun mai pe seara.Traseul firului ramane la latitudinea voastra."

Ce parere aveti poate fi adoptata cu succes ideea si la Astra G ? Nu e de fabrica,dar imi pare ieftina si de ce nu, destul de utila
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Suna interesant dar trebuie vazut daca cei care au MID pot face conectarea la el . Teoretic se poate . Ramane sa vedem cine face primul .

Multumesc .
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR