Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
se poate repara un buton din panoul de comanda geamuri electrice din partea soferului? un buton nu mai face contact bine. nu mai calca bine si nu se inchide geamul
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu ma ajuta nimeni?
  • andrei86g

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2011

  • Mesaj Privat
la mine a sarit cu totul butonul si au ramas doar piciorusele lui in panou,acu apas direct pe picioruse ptr deschide/inchide geamul
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
orice se poate repara cu doua maini dibace. Pune si tu niste poze si poate vei primi idei si sugestii...
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu am la ce sa fac poze , pentru ca butonul este acolo , doar ca atunci cand trag de el .. sa ridic geamul .. butonul nu mai calca pe celalalt buton si nu se ridica geamul.cand trag de el se duce intr-o parte si nu are nici un efect.vroiam sa stiu daca panoul de comanda este capsat sau se poate desface
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Se poate desface foarte usor si mai mult ca sigur merge reparat.



  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu are cleme sa se rupa daca il fortezi?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Are una singura, acolo unde ti-am aratat ca se baga surubelnita.
Skip ads

  • rtrazvan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
LeonteMihai a scris:se poate repara un buton din panoul de comanda geamuri electrice din partea soferului? un buton nu mai face contact bine. nu mai calca bine si nu se inchide geamul


Da, butonul se poate repara. Pentru ca recent m-am lovit si eu de aceasta problema (la inceput s-a rupt un piciorus de la buton si geamul nu se mai ridica; peste o sapt s-a rupt si cel de-al doilea si am ramas cu butonul in mana) m-am hotarat sa desfac panoul sa vad ce se intampla pe acolo. Problema e simpla: butoanele au 2 picioruse dintr-un plastic "infect", casant si foarte subtire, astfel incat se rup foarte usor. Mare atentie cand se ridica geamul, pentru ca atunci se rupe. Cuvantul magic: delicatete cand se ridica de aceste butonase.

O sa descriu exact cum am reconditionat acest bunton.
ATENTIE: trebuie sa fii putin "nebun" Very Happy si eventual sa te plictisesti foarte tare ca sa faci ceea ce am facut eu. DAR, sincer, mi se pare aberant ca din cauza unui butonas facut dintr-un plastic foarte prost, sa schimbi tot panoul ala (care costa in jur de 150lei) si la care, in viitorul nu foarte indepartat, unul dintre butonase va ceda, cu siguranta, din nou.
Deci, daca esti inarmat cu rabdare si ai putina indemanare, apuca-te de treaba. Daca nu, mai bine spargi 15 sute si nu te mai complici.

Pentru "operatiune" am folosit urmatoarele ustensile (2 pile fine, una rotunda si una dreapta, sula, penseta si picatura magica)



Bun, nu mai descriu cum se scoate panoul pentru ca s-a evidentiat foarte clar.
Dupa demontare, se desfac surubele torx de pe spatele panoului, cu o surubelnita (nu stiu exact ce marime, destul de mica oricum). Are si o clema intr-o parte, se desface totul cu grija, se scoate placuta cu circuitul electric, pentru a se vedea clar locul unde va zace butonasul "buclucas".



Pentru reconstructia picioruselor am folosit un plastic subtire provenit de la o cutiuta gen tic-tac Very Happy
L-am taiat frumos cu panza de traforaj si intr-o parte, cu varful incins al "sulitei", i-am facut un semicerc. Luat usor la pila arata cam asa



Initial am lipit piciorusul la locul lui, dar mi-am dat seama va functiona doar functia de coborare a geamului. La ridicare, se loveste de ceva pe acolo si nu e bine pt ca se va rupe sotto.
L-am "prelucrat" frumos cu pila si varianta finala arata cam asa



Se lipeste intai un piciorus la locul lui. Pentru ca prinderea sa reziste, partile care se imbina trebuie sa "calce" cat de cat.



Pentru ca, la montarea butonasului, piciorusele trebuie indoite putin ca sa intre la locul lor (si nu vor rezista cu siguranta, se rup clar) cel de-al doilea piciorul se lipeste direct "la locul faptei". Adica, butonasul intra la locul lui cu un singur piciorus, cel de-al doilea se lipeste dupa.



Nici eu nu am fost convins ca lipiturile vor rezista. Dar, spre uimirea mea, rezista Very Happy
Am pus panoul la locul lui, si am testat butonul, 10 coborari, 10 ridicari. Nu s-a rupt nimic. Bineinteles, cu finete, nu ca mioriticul.

Sunt convins ca e o solutie temporara. La un moment dat va ceda, dar sunt curios cat o sa tina.

Concluzia: de cand am masina asta am descoperit cam multe hibe gen: buton geamuri rupt, clapeta recirculare aer blocata (ax de plastic rupt), galerie de admisie (tabla interioara) care genereaza un sunet "infect" de motor busit, sistem inchidere/deschidere clapeta rezervor busit (motoras ars) si cate or mai fi ... ceea ce ma face sa ma intreb ce proiecteaza domnii ingineri de la Opel. In fine, cum zicea cineva ... masina merge, rotile se invart
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
foarte interesanta rezolvarea.felicitari. si multumesc pentru idee.o sa ma apuc si eu in curand de treaba
  • mitza76

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,am si ei aceasi problema cu butonul respectiv si as vrea sa intreb daca se poate repara in cazul in care nu mai am piciorusele
  • rtrazvan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Da, se poate repara. Pt picioruse poti folosi o cutiuta de plastic.

Surprinzator, la mine inca tine operatiunea.
Skip ads

  • Amper

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salutare si multumesc lui alexx1402 pentru detaliile de demontare care m-au scutit de ceva timp pierdut.
Si eu ca multi posesori de Astra H am avut butonul de la geam sofer rupt.
Desi 150 ron nu e o suma mare pentru un panou complet SH (eu am gasit si cu 100) mi-am dat seama ca s-ar putea sa nu fie solutia buna.
Dupa ce am desfacut bucati panoul am observat ca si al doilea buton avea un inceput de fisura, deci sunt sanse ca unul SH sa fie cu probleme.
Am incercat varianta lui rtrazvan insa dupa ce am scapat nitel superglue la axul butonului, miscarea s-a ingreunat si incercand sa-l fac sa mearga mai usor l-am rupt din nou (asta dupa multa munca) chiar daca am prevazut si niste intarituri suplimentare.
Cautand alta solutie am ajuns sa confectionez ce se vede in poze, mi-a cam greu sa descriu totul in scris, insa m-am gandit ca poate fi de folos cuiva.
Din pacate pozele nu sunt prea reusite si sunt facute cand era totul gata insa ma gandesc ca poate ajuta cu ceva.


Ultima modificare facuta de Amper la Lun 29 Apr, 2013 10:09 pm
  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu poti explica macar un pic, vad ca ai pus ceva gen burghiu sau ce ?
  • Amper

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Intre cele doua aripioare rupte am pus un "dinte" din plexiglass care la final vine lipit pe fundul butonului cu super glue.
Pana la lipirea finala el trebuie sa intre fortat in buton pentru a facilita pilirea pe cele doua laterale care dau lungimea cursei butonului.
Dupa lipire se fixeaza ansamblul buton/dinte in pozitia de functionare si cu un burghiu subtire se strapunge atat dintele cat si cele doua bolturi de plastic ramase in carcasa.
Am folosit un burghiu rupt ca tija finala care desi destul de subtire, confera o rezistenta f. buna.
Cel mai greu a fost la ajustarea dintelui la pila, cu multe probe si iar ajustari, si la gaurirea ansamblului centrat (mi-au iesti gaurile aproape in centrul bolturilor de plastic din carcasa).In ultima poza se poate vedea al doilea buton care avea un inceput de fisura la care am aplicat doua intarituri de plexiglass.
  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
O alta varianta un fel de adaptare la metoda gasita de tine este a mea Smile)
Eu am dat cu un burghiu de 3 gaura prin panou.




Fiecare buton a fost refacuta urechea cu o saiba care avea gaura cat burghiul ,s-a lipit pe interior cu o solutie de la Bison.



Montarea pe masina afost un pic mai grea,a trebuit un pic decupata suportul cum se vede in poza.
Pentru fixarea butoanelor al folosit cuiul de la un pop-nit de 4,5 * 20.



Rezultatul este foarte multumitot,functioneaza 100% si poti sa tragi cu incredere de ele,cursa este un pic mai mica gen buton cu impuls.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La mine trage fi-mea (3 ani) de ele cat poate si vad ca rezista eroic...Nu stiu cum naiba ati reusit voi sa le rupeti!Oricum mai bine sa nu aflu pe pielea mea,dar e bine de stiut si ar trebui mutat topicul la tutoriale cu un titlu adecvat!
  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cati km are a ta colegu te-ai gantit la uzura ,a mea are 200.000 ....si cata forta are un copil de 3 ani...
  • mihai.sorin96

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua, nu stiti de unde as putea cumpara un panou cu 2 geamuri electrice si oglinzi electrice ? nu gasesc nicaieri..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
la dezmembrari mai greu, sunt putine astre cu oglinzi pliabile electric
Incearca pe ebay, fa rost de partnumber si da search pe ebay.de dupa ala...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR