Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • x3m
  • OP
  • 54 mesaje
  • din 17 Sep 2010
  • Astra 2005 Z17DTH
  • Bucuresti
  • x3m

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Am tot cautat de forum rezolvare a acestei "inundatii" dar la H nu prea am gasit ceva concludent.Fara a mai apela la service,cum pot sa desfund sau macar sa incerc sa desfund orificiu pe unde curge condensul?Pls help..Cand iau curba,intra apa multa in masina si sub ea nu curge mai nimic
Skip ads

  • BUMU

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut. pai ai scurgerea infundata sau ai tavita pentru condens sparta?
de infundat mai putin probabil. infine scurgerea o gasesti cam prin dreptul furtunelor de la calorifer doar ca este mult mai jos iti trebuie o rampa sa te bagi sub masina, este o chestie de cauciuc de vreo 5 cm cu 2 suruburi insa nu te sfatuiesc sa desfaci suruburile alea 2. eu cred ca tu ai tavita colectoare crapata, nu scurgerea infundata. mai ales daca masina a fost trosnita sigur este crapata sau sparta. eu am avut aceasi problema dar la o astra g imi inunda covorasul din dreapta. am demontat si am reparat tavita colectoare, iar acum merge fara probleme, (nu mai ploua in casa) Laughing bafta
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E posibil ca din cauza prafului (care e din abundenta in romania) sa se fi obturat canalul de scurgere...
Din cate stiu eu acel canal trebuie sa fie undeva pe la roata din dreapta a masinii...
  • x3m
  • OP
  • 54 mesaje
  • din 17 Sep 2010
  • Astra 2005 Z17DTH
  • Bucuresti
  • x3m

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
BUMU a scris: eu cred ca tu ai tavita colectoare crapata, nu scurgerea infundata. mai ales daca masina a fost trosnita sigur este crapata sau sparta.

Masina trosnita?!?!?! WTF...?Nu are nici o treaba si nuj de unde ti a venit ideea asta.Problema cel mai sigur este de la mizerie,am aflat si eu cum sa o defund, dar pb. e ca nu stiu cu ce!
Skip ads

  • BUMU

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
cu o surubelnita sau orice altceva ca nu ai in ce sa dai atata timp cat te rezumi la scurgere si nu intri in interior. faza cu trosnitul nu este idee. Gandestete si tu acolo se stange doar condens nu are cum sa intre mizerie atata timp cat tu ai filtru . si de intrat mizerie prin scurgere nici daca o iei si o bagi cu totu in noroi nu o infunzi. eu raman la ''ideea'' mea verifica tavita de colectare. si mai vb.
  • x3m
  • OP
  • 54 mesaje
  • din 17 Sep 2010
  • Astra 2005 Z17DTH
  • Bucuresti
  • x3m

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cum ajung la tavita mai exact?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
BUMU a scris:si de intrat mizerie prin scurgere nici daca o iei si o bagi cu totu in noroi nu o infun zi.eu raman la ''ideea'' mea verifica tavita de colectare. si mai vb.
pai a specificat cineva ca mizeria vine de afara?
mizeria poate veni si din interior foarte usor...
si ca idee, gandeste-te la o instalatie de aer conditionat din apartament, unde filtrele se umplu de praf anual...
  • BUMU

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
tavita se afla sub bord, daca vrei iti fac niste poze la o instalatie de climatizare de astra G in principiu e acelasi drac baltat la ambele, nui mare diferenta. iar operatiunea o faci pe rampa, ca trebuie sai desfaci si alea 2 suruburi de la scurgere care iti va manca zilele Smile. trebuie sai demontezi consola dintre scaune sa-ti faci loc sa ajungi sub bord, acolo vei vedea instalatia de climatizare iar partea cea mai de jos e tavita asta e prinsa in mai multe piulite sau suruburi din astea mici 5,5 daca nu ma insel, desfaci suruburile astea mici si cele 2 de la scurgere din habitaclu motor. apoi dai tavita jos si verifici care este problema. daca vrei sa vb mai multe ne auzim la un telefon. eu am avut aceasi problema ca si tine doar ca la mine masina a fost lovita si de cele mai multe ori atunci apare si problema asta.
Skip ads

  • x3m
  • OP
  • 54 mesaje
  • din 17 Sep 2010
  • Astra 2005 Z17DTH
  • Bucuresti
  • x3m

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
O sa incerc zilele astea sa desfund stiutul ala de langa roata si daca nu reusesc,ne auzim ..
  • BUMU

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Langa roata ? ala e de la parbriz si scurgerea de pe masina, asta de la AC este in habitaclu, sub furtunele de intra in caloriferul de caldura mai jos se vede un mustiuc orientat in jos e undeva pe centru masini. verifica cu atentie sa nu te muncesti de pomana
  • x3m
  • OP
  • 54 mesaje
  • din 17 Sep 2010
  • Astra 2005 Z17DTH
  • Bucuresti
  • x3m

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Langa roata din dreapta este un furtun pe unde se evacueaza apa cand funct. AC ul..ala are cica un stiut care se obtureaza...o sa vad si o sa revin cu info.Iau in calcul toate recomandarile ce deh...nu vreau piscina !
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Langa roata din dreapta este un furtun pe unde se evacueaza apa

Acel furtun de care vorbesti nu are absolut nici o treaba cu instalatia de ac. Ti-a explicat colegul @bumu unde se gaseste picuratorul de condens al radiatorului de ac de interior.
Ca sa-l cureti folosesti o sarma Oare?

Succes
Skip ads

  • adr

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2006

  • Mesaj Privat
iti curge condens pe la capacul care inchide filrul de polen. vezi garnitura i partea de jos a capacului eventual inlocuieste o, sa aplica ceva acolo care sa nu lase apa sa curga....
  • Timoftel Dorin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare ,e veche postarea dar acum m-am intalnit si eu cu aceeasi problema .Eu am incercat sa desfund acel canal cu un compresor cu aer,am scos filtrul de polen din interior si am suflat pe dedesupt si a iesit ceva praf .Acum sa vedem ...
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Acum, iarna? Problema apare vara cand se foloseste Ac la greu si scurgerea se infunda pentru ca preia tot praful si ce ce mai trece de filtru de polen. Unde aveai apa? Ai folosit Ac-ul zilele astea?
  • Timoftel Dorin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salut ,am revenit cu un mic update ,astazi am pus un dezumidificator in masina si l-am lasat sa mearga jumatate de zi in ideea ca ar trage umezeala din presul din dreapta ...250 ml de apa a scos ,acu ca era din pres sau din aer nu stiu ,cert e ca ma ajutat un prieten si am dat deoparte jumatate de mocheta

Am realizat cu stupoare ca baltea apa acolo ,si era dupa cum se vede si numai rugina,ceea ce nu cred ca a aparut peste noapte ,ci cu timpul .
Maine voi demonta scaunele din fata pentru a da deoparte mocheta si sa dau cu smirghil pe unde e rugina si apoi cu putina vopsea.Voi verifica pentru linistea mea sufleteasca daca sunt destupate si gurile de scurgere a apei de la parbriz . Va tin la curent cu notati .
  • DIlie467

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Salutare, o problema cam ciudata, din ce am citit eu aici... am condens pe presul din dreapta cam 100ml si problema este ca nu am tot timpul, uneori nu se scurge apa, iar sub masina scurgerea funcționeazã ok, se scurge ok pe exterior, lasa balta ...am dat torpedoul jos am scos filtru , nu gasesc problema de ce se scurge dinspre partea de la pasager, de undeva de la filtru deoarece am dat jos si capacul cel de jos unde se duce aerul la picioare, si are un borete care era umed, care ar fi problema daca scurgerea e ok si curge sub masina, de ce mai curge si in interior, sub mocheta e ok e uscat
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,484
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ca o parere personala, tevile catre si dinspre vaporizator, vin de sus in jos, tot condensul care se formeaza pe aceste tevi, fireste, curge in jos, deci spre vaporizator. Daca acea spuma de izolare nu mai este etansa, este posibil ca pe teava, condensul sa intre in masina (desi nu stiu cum trece de racord) si sa picure unde face un cot.
Sau, scurgerea sa fie doar partial blocata si de aici o parte din apa/condens merge pe scurgere si cantitatea de condens care nu se poate scurge sa isi gaseasca loc spre preș.
  • DIlie467

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Vaporizatorul este cumva caloriferul ala pe care vine filtru de polen ?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,484
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Da, "caloriferul" de clima sau de AC.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR