Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • philipone

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 cdti (aka traktor)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Intr-un exces de zel am incercat sa vopsesc ornamentul cromat de pe spatele astrei mele. Am cautat si nu am mai gasit pe forum un subiect despre asta deci m-am apucat singur de treaba. Initial am incercat matuirea cu diverse tipuri de smirgel, flex, flex+perie de sarma si vopseaua nu adera sub nici o forma la nichelul incapatanat. odata uscata vopseaua se putea indeparta si cu ungia. Solutia este curatarea cromului de pe ornament fie cu apa+sare si baterie auto sau varianta mea...un cutit ascutit cu care am luat felii felii cromul si baza de cupru de sub el. Dupa, am smirgeluit bine suprafata ramasa, am dat un strat de grund (primer plastic) 2 straturi de vopsea neagra si 4 straturi de lac. Toata operatiunea a durat cam 2 zile din care 5 ore intr-o sambata curatatul de crom si inca 6-7 ore duminica pt toate straturile vopsea.
Skip ads

  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
felicitari pentru munca depusa...nu puteai totusi sa folosesti un spray pe baza de plastic(nu imi mai aduc aminte exact cum se numeste-parca ceva de genu plasti-dip)?ma gandesc ca poate o sa vrei sa ai din nou elementul cromat si doar dezlipesti acel plastic.care a fost motivul vopsirii?era zgariat sau este vorba doar de design?
  • S3rG3nt

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Foarte frumos...felicitari!
din punctul meu de vedere,negrul adera mult mai bine la orice culoare decat cromul...iar cum masina este alba..negrul pe ornament vine ca turnat...Smile
  • philipone

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 cdti (aka traktor)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult. A fost ceva chin dar a meritat. Smile
Skip ads

  • SB46MRS

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2012

  • Mesaj Privat
O alta optiune este colantarea, mult mai simpla si mai rapida.
  • philipone

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 cdti (aka traktor)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
corect e mai simplu dar mie personal vopsit, lacuit si polishat lacul cum am facut eu mi se pare mai atragator. a fost si colantat la un moment dat cu oracal daynok (imitatia aia de fibra de carbon) dar dupa o vara de stat in soare folia a inceput sa se desfaca pe la colturi si arata aiurea....e o chestie de gust pana la urma.
  • aalex691

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Arata foarte bine. Cand ati dezlipit semnul de pe hayon, v-au ramas ceva urme ? Trebuie revopsit ?
  • philipone

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 cdti (aka traktor)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa indepartezi semnul nu baga surubelnita sau orice obiect ascutit sub el ca sa faci parghie. Vei zgaria vopseaua iremediabil. Incearca cu ceva de lemn sau plastic de sub unul din colturi. Dupa indepartare ramane adeziv de pe semnul cromat pe vopseaua masinii. Dai cu putina benzina sau benzen (lichid pt umplut brichete zippo) si stergi cu o carpa curata. Adezivul cedeaza destul de repede. Eu nu am folosit diluant pt ca mi-a fost frica sa nu atace lacul. Si NU se pune problema de revopsire.
Skip ads

  • aalex691

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult. Vazusem ca are un adeziv pe spate, dar nu stiam care ar fi cea mai potrivita modalitate.
O seara frumoasa!
  • philipone

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 cdti (aka traktor)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ms frumos. Si tie la fel. Spor la tunning Wink
  • pvalentin

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut philipone! Cum ai desfacut bandoul? Stii cumva daca este acelasi sistem de prindere si la break? Ms.
  • philipone

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 cdti (aka traktor)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca e identica prinderea. Eu am un hatchback. La hatchbach trebuie sa scoti plasticaraia din interiorul haionului. Se indeparteaza usor fiind prinsa doar in cleme. Odata indepartate elementele de plastic, ai acces la piulitele ce strang bandoul pe interior (4 sau 6 daca imi amintesc bine). Iti trebuie o tubulara de 8 (parca) si le desfaci pe rand. Atentie la mufa ce e prinsa in mecanismul de deschidere a haionului. Dupa ce ai scos piulitele si saibele aferente, bandoul iese lejer. Nu ai nici o scurtatura...trebuie sa il scoti din interior catre exterior.
Skip ads

  • pvalentin

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc! Apropo stii daca mai pot inchide/deschide portbagajul cat timp vopsesc bandoul sau trebuie sa-l las deschis in tot acest timp?
  • philipone

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 cdti (aka traktor)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Poti sa il inchizi pentru ca oricum scoti tot mecanismul de inchidere de pe bandou. Singurul inconvenient este ca la deschidere va trebui sa intri cumva in portbagaj sa il actionezi Smile.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR