Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut
am si eu o problema care ma roade de ceva vreme si anume geamurile de pe fata nu se opresc daca intalnesc obstacol, mai exact daca incerc sa le blochez cu mana sa nu urce continua sa urce. Geamurile de pe spate au fost puse ulterior si acestea se opresc si dau inapoi cativa cm (provin de pe o masina din 2000).
Masina mea este din 2003 si am mai incercat la un Clasisc din 2007 si la fel se comporta, in schimb un G din 2000 si unul din 2001 au aceasta functie.

Are cineva idee de la ce ar putea fi sau s-a mai lovit de aceasta problema? eu unul suspectez motorasele de la usile fata. Inchidere centralizata nu o suspectez deoarece singurul fir care are legatura cu inchiderea la geamurile spate este comun si pentru geamurile din fata.

Daca se poate cand raspundeti daca merge sau nu la voi sa specificati si anul de fabricatie al masinii.

Multumesc
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
E posibil ca motorasul sa nu aive senzorul.In acest caz cred ca-ti vor tebui motoroase care au acel senzor.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sunt constient ca vor trebui schimbate doar ca vreau sa ma asigur ca o rezolv prin schimbarea motorasului si eventual sa stabilesc cam pana in ce an au fost montate astfel de motorase pe macaralele fata
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
a mea e din 2000 si n-are functia asta Smile
Skip ads

  • adi_0106

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
a mea e din 2003 si are functia
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
A mea ,motorizare 2000 diesel , an 2001, are aceasta functie.
  • dixanu86

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
a mea este din 98 si are aceasta functie
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca e mai mult o functie montata doar pentru masinile destinate pentru anumite tari mai "civilizate"
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Oare Belgia n-o fi "o tara civilizata" Question Rolling Eyes Am vazut Astra G 2003 fabricata pentru Belgia fara acesta optiune Wink
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Astra G Classic 2006 nu are aceasta functie,dar cam greu sa-ti prinzi capul sau mana acolo
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu mai degraba tindeam sa cred ca este anul, a mea a fost facuta in Belgia pentru Germania
se apare ca pana la urma trebuie sa le iau pe verificate pentru ca sunt trei tipuri de motorase
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cu ce te ajuta ? cu gandul ca e acolo ? asa mi-am montat eu un suport pentru ochelari de logan,dar nu port nici ochelari si nu cred ca l-am deschis de mai mult de zece ori,l-am pus sa fie acolo ca da bine si e pe bani putini, eu zic sa nu te complici sa schimbi motorasele pentru functia asta,pur si simplu nu merita
Skip ads

  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ma roade curiozitatea de ce fara la unele si cu la altele si vreau sa aflu cauza exacta a acestei "optiuni". Daca o sa schimb motorasele numai eu hotarasc si in caz ca le voi schimba motivul ar fi ca vreau sa fie. Crezi ca daca ai pus suport de ochelari si nu il folosesti inseamna ca nimeni nu il foloseste? eu il folosesc zilnic in zilele cu soare.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Da stiu,dar ti-ai luat ochelari special pentru suport ca marea majoritate nu incap Razz si ori il folosesti zilnic ori doar in zilele cu soare ,ma rog eu mi-am expus parerea -nu merita functia cu geamurile pentru cata munca e,dar in fond tu stii ce vrei sa faci
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Very Happy chestia e ca nu am avut ghinionul asta am doua perechi de ochelari si ambele incap acolo (pe rand evident ca sa nu mai las loc de interpretari gramaticale); obisnuiesc sa port numai ochelari cu lentila mica de dinainte de a avea masina. Sincer nici nu am realizat ca la cei ce poarta ochelari cu lentila mai mare nu ar incapea, decat cu ceva vreme in urma cand mi-a zis colegul Gabiopel ca ai lui nu incap.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ma rog, eu nu am de Opel ci de logan care mai spatios,dar degeaba,nu e facut pentru ochelari mai pretentiosi si nici nu cred a fost gandit sa ajute prea mult la ochelarii de soare cat a fost gandit sa ajute la cei de vedere(astia majoritatea cred ca incap,bine nu vorbim de modele de pe vreme lu' Nea Nicu).
Spor la munca cu geamurile daca te hotarasti sa le faci
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

A mea e Clasic si are functia asta. Pe spate la fel . Chiar pe fata mi s-a lipit o ventuza de geam si cand l-am coborat , a intrat ventuza in interior .Evidend ca atunci cand se ridica , cobora inapoi cand ajungea ventuza pe cheder .Pana la urma din aproape in aproape , l-am pacalit . Eu zic ca e problema de setare geamuri pe automat . Daca se apasa pe inchis si deschis , se ridica /coboara si dupa ce nu mai apesi butonul ? De regula , multi nu mai fac setarea asta dupa ce intrerup curentul si uita sa o mai faca .

Multumesc .
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Very Happy hai sa fim seriosi, chiar asa ma crezi? E prima chestie care o fac daca umblu pe la baterie pentru ca am total closure prin modulul de alarma si daca nu invat cursa la geamuri nu se inchid. Este o "optiune" dar nu stiu care a fost criteriul de echipare.
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
da si la mn gemurile se deschid imediat daca ti ceva anume pe ele

cum a-si putea sa fac sa se deschida gemurile fara sa am contacut pus , am vazut ca la o gama foarte mare merge lucru asta in schimb la a me-a nu Sad , asta g
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mai bine le faci sa se inchida din telecomanda cu ajutorul diodelor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR