Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ce este CSA si ce se intampla daca suna la ei? Este un fel de 'bau-bau' al asiguratorilor? Sa nu ziceti ca este un fel de protectia consumatorului ca nu m-am linistit deloc.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
indy, CSA=Comisia de Supraveghere a Asigurarilor
OPC is pepsi pe langa ei, OPC e un fel de fratior al tau, CSA e un tatic al asiguratorilor (adica, din ce stiu eu, poate sa ii faulteze mult mai mult decat cu o amenda, le poate lua licenta de asigurator, etc)
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
haha noroc cu voi! si eu sunt in probleme cu astra - uniqa sa vedeti scandalu de pe lume ce o sa iasa ca nu ma las pe drepturile mele ei fac figuri.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sa ma inscriu si eu pe lista tot cu astra. inca nu mi-au dat acceptul de plata si o tot invart din cola`n fanta. ba una ba ailalta. maine ma duc sa-i vizitez sa vad ce au de gand si daca iar incep cu belele o sa ma interesez si de csa.
Skip ads

  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
haha tu ai noroc ca ai ajuns sa-ti faci masina
eu umblu cu ea de nebun stricata : inca n-am vazut servisu
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,533
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Intru si eu in club. "Uniqa-cea mai companie de suces". Chiar daca am stalcit biata si nevinovata limba romana exprimarea sper sa releve gradul de satisfactie oferit de sistemul asigurarilor auto din mirobolanta noastra patrie. Maine am o intalnire cu un inspector de daune de la uniqa.
Subiectul il constituie dosarul de dauna in valoare estimata de aproximativ 1000 RON deschis la data de 06.02.2009 de catre bcr-asigurarari vs. mapfre(spania), transferat pe 13.03.2009 la generali vs. mapfre si apoi, pe data de 29.07.2009, hotararea BAAR il transfera la uniqa vs. mapfre. Revin cu intregul film al experientei cu magnifica breasla a asiguratorilor auto.
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sunt nou pe aici, asa ca in primul rand va salut pe toti !

am achizitionat de curand un vectra b caravan (y20dth) si as vrea sa ii fac un CASCO. masina este din 2001.

am fost la asigurari tiriac, si m-am cam speriat de ce cotatie mi-au dat acolo (intre 4500 si 5000 roni. nu am gresit nici un zero ... 45-50 milioane lei vechi Smile ). initial am vrut sa o las balta, insa as mai dori si alte pareri.

asadar, imi puteti impartasi din expertiza voastra? ... firme de asigurari, preturi, etc?

multumesc anticipat !
Vali.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sa va descriu pe scurt problema. Am dus masina saptamana trecuta in service (Jaguar la Tiriac Otopeni) pentru revopsit portierele de pe partea dreapta,aripa spate si bara spate, care au fost zgariate din neatentia unei soferite.
Intelegerea a fost ca pe 3 (adica maine) iau masina din service. Masina e gata inca de ieri dar am aflat azi dupa-amiaza ca Allianz Tiriac nu a dat acceptul de plata ptr devizul de reparatii .

Am sunat la Allianz insa departamentul care se ocupa de aceste probleme isi incheiase programul .
Problema e ca am nevoie de masina maine.

Urmeaza sa-i sun pe cei de Allianz in decursul diminetii de maine si sa vad ce s-a intamplat.
Ii rog pe cei ce au avut de-a face cu ei sa-mi dea un sfat care sa ma ajute sa rezolv cat mai repede.

Multumesc !
Skip ads

  • vicos999

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Foarte util topicul!
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
vicos999 a scris:Foarte util topicul!

Usor, usor...ajungi la numarul dorit.
  • Mihai Andrei Dan

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ideea e in felul urmator. Vrei asigurare CASCO ca sa-ti recuperezi o parte din valoarea masinii furate, vandalizate, accindentate, incendiate etc. iti faci la o firma mai ieftina gen Ardaf, BCR, Carpatica, Asirom sau ce o mai fi. Vrei o polita de caliatate si fara stressuri faci la Allianz. Sunt mai scumpi dar vb. aia, dau un leu dar stau in fata. Caz concret, am avut doua daune (din vina mea) la volvo s40 din 2006. Prima de 3200eur, a doua de 3500eur, ambele remediate la Volvo Baia Mare fara nici un fel de stress, platite la timp fara cea mai mica piedica. Am mers cu masina la asigurari, au inspectat-o, m-au intrebat unde doresc sa o repar, au platit, mi-am ridicat masina reparata si le-am urat o zi buna. Insa cunosc cazuri cu daune sau chiar masini furate, unde proprietarii se judeca cu firme fantoma de asigurari de 2-3ani si inca nu si-au recuperat nici un leu. Iarasi in legatura cu cresterea valorii politei anuale dupa ce repari masina pe casco, am vazut un coleg care se plagea ca i-a crescut asigurarea cu nus tiu cat ca si-a vopsit o usa zgariata, sau si-a schimbat un geam. Polita casco o faci pt cazurile nefericite in care ai de scos mii le euro din buzunar nu pt 10milioane. sa fim sinceri acuma o aripa vopsita costa 250 de lei, un parbriz pana in 100 de euro etc. nu se merita sa-ti strici polita casco pt atat
  • Katsumoto

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2010

  • Mesaj Privat
despre ASTRA ... de curand ma lovit cineva din spate , toate bune si frumoase , am mers la constatare , mi-au dat aia de inlocuit bara , bandou si de reparat capota portbagaj ... apoi i-am facut programare la service , m-au sunat aia dupa 2 zile ca a ajuns bara , cand ma uit la bara era chinezarie din aia (cu tot cu bandou) de pe autokarma ... m-am uitat pe factura si pretul ei era fix 190 ron ... pana la urma m-am inteles cu baietii aia din service sa-mi pastrez bara mea care intr-o conditie mult mai buna decat cea noua si cam asta a fost ... nu mi-am batut capul cu ei din cauza ca n-am avut nici timp alerg de colo-colo ...
Skip ads

  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Preluat de pe enational.ro:

"Redactia “National” a primit sute de sesizari privind matrapazlacurile comise sub obladuirea Angelei Toncescu, cea care ar fi trebuit sa vegheze la legalitatea pietei asigurarilor.
In urma articolelor referitoare la ingineriile financiare orchestrate de presedintele Omniasig, Constantin Toma, sub ochii si obladuirea sefei de la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA), Angela Toncescu, redactia ziarului “National” a primit sute de noi informatii privind activitatile celor doi.
Fraude, deturnari de fonduri, retrageri ilegale din fondul de reasigurare, autorizari oferite pe ochi frumosi si probabil pe bani multi in totala contradictie cu normele legale. Sunt doar cateva din aspectele sesizate ziarului “National”, aspecte ce se afla in verificarile redactiei.
Toncescu, datoare cu lamuriri

Dincolo de aranjamentele financiare marca Toma facute pe banii societatii austriece Vienna Insurance Group, ziarul “National” a descoperit faptul ca sefa CSA, Angela Toncescu, este responsabila pentru multe din ilegalitatile infaptuite pe piata asigurarilor. Cu rol de autorizare si supraveghere a societatilor de asigurare, CSA ar fi trebuit de mult sa inchida anumite companii ce rostogolesc banii incasati din emiterea de polite lasandu-i fara acoperire pe cei asigurati. Noroc cu Fondul de Garantare, o alta vaca buna de muls pentru sefa CSA.

Asa cum a comentat un cititor, “ar fi interesant de vazut ce se va descoperi la CSA, cate procese verbale au fost “negociate” de doamna Toncescu, cate nereguli au fost ignorate: a se vedea fuziunea Generali–Ardaf, mentinerea pe piata a companiei Euroins, doar datorita faptului ca dl Bucsa este finul doamnei Toncescu, numirea doamnei Diaconescu la conducerea Asirom, desi are probleme penale, Pool-ul de Asigurare Impotriva dezastrelor (PAID), cate si mai cate”. Pana cand la CSA se va schimba conducerea si toate aceste verificari vor fi posibile, pentru lamurirea unor aspecte, ziarul “National” lanseaza public cateva intrebari actualei sefe de la Supravegherea Asigurarilor.

- Ce sume s-au achitat din Fondul de Garantare catre societatile de asigurari intrate in faliment?
- Se cunosc, la nivelul CSA, societatile ce elibereaza polite RCA, desi incalca Ordinul 5/2010? Care au fost/sunt masurile dispuse?

- Conducerii CSA i s-a solicitat ridicarea autorizatiei si declansarea procedurilor de insolventa asupra unor companii de asigurari. Care au fost deciziile?

- Asociatia Societatilor de Service Auto Independente (ASSAI) a denuntat la CSA practicile abuzive ale Omniasig de impunere a unor contracte abuzive, anticoncurentiale service-urilor ce repara daunele auto. A derulat CSA o investigatie proprie avand in vedere ca afacerea Omniasig-Toma cu piesele auto afecteaza siguranta rutiera in Romania?

- Cunoaste presedintele CSA faptul ca Anabella Ruse — director Directia Generala Reglementari si Autorizari — este implicata in calitate de faptuitor intr-un dosar penal?

- Cum apreciaza presedintele CSA faptul ca Vasile Nemes, sotul Marinei Nemes — director juridic al CSA — a reprezentat in instantele de judecata atat Comisia de Supraveghere a Asigurarilor, cat si societati de asigurare?

- Ne puteti preciza numele societatii care a sponsorizat actiunea CSA de la Hotel Ramada?

- In ce mod s-a solutionat ancheta CSA privind politele Platinum vandute in sediile Omniasig si BCR Asigurari de catre personalul acestor doua companii?

- A fost CSA sesizata privind nerespectarea legislatiei de catre PAID? Care sunt rezultatele verificarilor? "
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
asa, si? (nu a fost la adresa ta)

daca as fi avut cate un banut de cate ori niste golani cu 4 clase au facut ilegalitati si justitia/politia/etc. nu le-a facut nimic, eram bogat si nu batea vantul prin buzunarul meu acum....

parca sunt primii sau ultimii care isi bat joc de noi, care fac din institutiile statului srl-ul lor, care deturneaza fonduri, incalca legea, fura, etc?
Mereu apare cate un ziar/tv care face mare poveste, mereu noi ca prostii credem ca se schimba ceva, si mereu se amana rezolvarea pana cand:
1. ori ne saturam noi de cat publica ziarul/tv stirea aia (in speranta ca vor avea mereu raitinguri mari) si nu il mai cumparam
2. ori apare un scandal gen: pepe si oana care e mult mai important si tv/ziarul uita de stirile cu adevarat importante.

si intr-un final, cum iese din atentia publica, baietii iau NUP si-si vad in continuare de furturile si golaniile lor...
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
http://img195.imageshack.us.../4757/asirom3.jpg

http://img833.imageshack.us...3/213/asirom2.jpg

http://img16.imageshack.us/.../9954/asirom1.jpg


"Reclama"
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR