Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Fratzilor vreau sa va impartasesc ce am patzit eu cu asigurarile (UNITA CJ) care dupa capul lor nu mi-ar fi dat 2000€ pe motiv ca vinovatul ar fi fost beat peste limita penala si astfel nu am dreptul la despagubiri!
Dupa ce am inghitzit in sec timp de cateva zile, mi-am luat inima in dintzi parandu-mi-se ca sunt nedreptatit si m-am documentat si i-am facut pe aia de la UNITA CJ de vorbeau cu mine la telefon in pozitzie de dreptzi iar cand am mers sa dau ceva autografe la ei umblau cu scaunul dupa mine prin birou ca sa ma asez! Pe bune ca am sunat odata si am vb cu inspectorul de daune care imi lucra la dosar si ala nu stia ceva legat de finalizarea dosarului si asa ca l-a chemat pe directorul de daune la modul citez:"Ba hai repede ca e la telefon ala ce ne-a reclamat la Bucuresti",incheiat citatul, iar chestia cu umblatul cu scaunul dupa mine prin birou e reala si asta. Asta dupa ce cand am mers intaia oara nici nu se uitau la mine si am sunat la centrala Unita si cumva au vrut sa imi ia actele ca apoi sa zica ca nu se poate sa fiu despagubit pt ca vinovatul a fost beat!
Pai de ce mai e RCA-ul atunci?
De fapt eu aveam dreptul sa fiu despagubit insa dupa ce ei ma depagubeau, trebuiau sa mearga sa se judece cu vinovatul in localitatea lui de domiciliu adica in TM ca sa isi recupereze contravaloarea despagubirii acordate mie, ceea ce ii era ff incomod tovarasei juriste de la UNITA CJ, fiind vorba de cateva termene la o distanta de cca. 300Km.
Cheia rezolvarii problemei a fost Comisia de supravegere a asigurarilor!
Daca va simtzitzi nedreptatiti de catre vreo companie de asigurari(btw orice fel de asigurare nu numai auto) sunatzi la numerele urmatoare si ceretzi la Reclamatii unde relatati problema pe care o avetzi si cei de acolo va indruma si va spun daca e legal ori ba ce va spun cei de la acea companie de asigurari.
Comisia de supraveghere a asigurarilor:
Telefon:
021/3167880
021/3167881
021/3167864
Bafta!!!
Dar mai bine sa nu avetzi nevoie!!!!


Ultima modificare facuta de alexandrv_b la Sam 28 Oct, 2006 4:07 pm
Skip ads

  • machiavelli

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Multumim ptr informatie. Si eu sunt indignat de astfel de atitudini, trebuie sa terminam odata pentru totdeauna cu bataia de joc pe banii tai! Mi se intampla la banca, si in majoritatea institutiilor, si e timpul sa se schimbe ceva !!!
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Se confirma inca odata ca atunci cand ai de rezolvat ceva, ai dreptate si esti absolut in regula, trebuie sa ai tupeu si sa dai cu pumnul in masa.
Ori iti rezolva problema imediat, ori comit abuzuri incercand sa "te puna la punct", dar in situatia asta ii ai de doua ori la mana.
Am facut si eu odata o reclamatie la ANPC pentru o problema la Metro. La ora 12 a doua zi am fost sunat de cineva de la nu stiu ce compartiment de marketing de la Metro pentru rezolvarea problemei.
Trebuie sa ne cunoastem drepturile si sa ni le aparam. Gradul de responsabilitate al celor care "impart dreptatea" se ridica si prin constrangere.
Sa auzim de bine.
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
De asta nu ii ajungem niciodata noi pe cei din vest!
Noi nu stim decat sa ne furam singuri palaria! Si in plus si altora!
Noi nu am facut decat sa ne aparam (drepturi,hotarele tarii,etc.) din cele mai vechi timpuri si pana azi! In concluzie nu avem mentalitate de invingatori!
Privitzi la englezi ori spanioli cum au purtat de-a lungul anilor campanii de cuceriri si colonizari si in consecinta acum o gramada de popoare din lumea asta le vorbesc limba! Noi ce stim sa facem? Sa ne aparam drepturile si chiar si asta o facem cu mediocritate! Asta daca o facem si nu cumva ne consolam la gandul ca "se putea si mai rau"!
Nu vreau sa fiu pesimist dar cam asta e adevarul.
In alta ordine de idei daca am privi putin mai aproape la germani, ei au avut tzara aproape rasa de pe fata pamantului dar nu s-au deziluzionat si s-au grupat pe criterii de meserii cunoscute si pt cate o felie de paine ori doua si cate 2-3 cartofi/zi au colindat intreaga Germanie si au readus-o pe linia de plutire! Romanii ar face asa ceva? Ma indoiesc! In aeeasi situatie daca ar vedea o gaura de obuz intr-o casa, s-ar baga sa fure cate ceva in loc sa ajute bietul om chiar si pe bani daramite pe nimic!
Dupa cum zice Mircea Badea "Suntem romani si asta ne ocupa tot timpul"!
Tare mi-e ca noi nu vom apuca sa vedem o romanie cu adevarat democratica si moderna!
Sa dea Domnul sa nu fie asa si sa ma insel amarnic!


Ultima modificare facuta de alexandrv_b la Sam 28 Oct, 2006 8:06 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Are dreptate alexandrv_b , nu ezitati sa reclamati la CSA daca va fac probleme.
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@libra: Imi place cum gandesti si imi place ca ai un puiutz frumos foc!
SA-TI TRAIASCA!!!
Bafta!!!
  • CRyS`

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ieri dupa masa un taximetrist din Iasi mi`a facut cel mai frumos cadou de Pasti.A intors de pe banda 1 pe 3 fara sa se asigure la 2 m in fatza mea!....De aici mai departe....N`am franat decat 1 m si l`am izbit din plin!Pagubele mele ... imense.El era sub alcool...deci asigurarea nu mi`o da Politia pt ca... S`a sustras de la cercetari,a fugit de la spital ... si alcool.Tre` sa ma judec cu el...Dar e un mosneag la 60 de ani fara casa,statea in chirie...!Nu are decat 5 randuri d haine si atat!...Acum e in spital...in fine!...N`am ce sa`i iau!

Acuma ce tre` sa fac?Sa ma duc la Politie sa`mi zica nr de asigurat si numele si firma unde e asigurat!Si de aici mai departe?Ce trebuie sa fac..

Plz...daca imi putetzi spune toti pasii ca sunt innebunit!In prag de Pasti mi`a facut cea mai mare bucurie....!Masina rupta si cu rate in banca pt ea Sad
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Spre binele lui ar fi sa iti dea chiar el asigurarea,
asiguarea RCA il exonereaza de toate obligatiile ce ii revin in urma unui accident produs din vina lui.
(cel putin asa suna in teorie)

Il pui pe mosneag sa iti treaca pe dovada, pe care o ai de la Politie,
ca e deacord ca tu sa iti recuperezi banii de la asigurare.

Cu dovada si cu copia dupa asigurarea RCA te duci la asigurator,
(cu mult tupeu si nervi tari), si le ceri banii.

Daca nu vor sa iti dea banii, suni la numerele de tel de mai sus si ceri ajutor.

PS:
Sustragerea de la urmarirea penala, refuzul de cooperare cu organele de cercetare penala,
nu sunt treaba ta, e treaba lu' Garcia sa ii deschida dosar penal si sa il instrumenteze.
Mare atentie ca o sa iti bage placa cu "nu ne ajutati sa ii prindem pe acesti nenorociti",
sa nu "pui botu"! E treaba lui sa isi miste fundul de pe scaun si sa isi plimbe burta aia mare.
Sa nu declari decat ce sti tu ca e adevarat, sa nu crezi povestea cu "scrieti asa ca e mai usor".
Nu e datoria ta sa le faci lor viata mai usoara. Tu doar trebuie sa iti recuperezi paguba.
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu sunt acum, pt cei de la radacini, omul cu cheia.
asta pt ca nu mi-au adus decat butucul, fara cheie, la un opel si cereau bani pe ea. dupa un mail trimis la opc cu cc la opel romania, am fost sunat de catre opel romania si mi s-a garantat ca intr-o luna vine
faza e ca am fost la radacini cand a venit si de acolo mi-au cerut factura. eu le-am zis ca ... pai stiti, am facut o reclamatie....aaa sunteti baiatu cu cheia, ok... luati loc, ne ducem, o montam, facem proba Smile
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
AcidMan a scris:eu sunt acum, pt cei de la radacini, omul cu cheia.
asta pt ca nu mi-au adus decat butucul, fara cheie, la un opel si cereau bani pe ea. dupa un mail trimis la opc cu cc la opel romania, am fost sunat de catre opel romania si mi s-a garantat ca intr-o luna vine
faza e ca am fost la radacini cand a venit si de acolo mi-au cerut factura. eu le-am zis ca ... pai stiti, am facut o reclamatie....aaa sunteti baiatu cu cheia, ok... luati loc, ne ducem, o montam, facem proba Smile


Bravo! Asa trebuie sa facem toti cand avem probleme cu dealerii.
  • CRyS`

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ufff...Am aflat azi ca el era asigurat RCA la Ardaf.Astept sa vina Anexa 2(rezultatele la sange) si ma rog sa fie bine,sa nu ii iasa alcool in sange!...

Am sanse sa o fac pe asigurarea lui daca cumva ii iese o alcoolemie?Ca acum practic imi este imposibil sa o fac pe banii mei si sa ma judec cu el Sad

Am sunat la acea Comisie de Asigurari si au zis sa revin cu un telefon dupa ce primesc toate rezultatele si un raspuns de la Asigurator...!

Ce ar mai trebui sa fac acuma?

O pila/relatie ceva pe aici gasesc?
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
dar in contractul de la rca/casco scrie ca daca ala a incalcat regulile de circulatie nu te mai asigura?
nu de alta rad 90% din accidente se intampla datorita nerespectarii regulilor.
Skip ads

  • CRyS`

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Asta nu mai stiu... Sad daca scrie ceva de incalcarea regulilor...Tre` sa ma interesez!
  • CRISTI_VRINCEANU_SR

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: bacau
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dati-mi va rog o aresa de mail sau chiar adresa-adresa,in fine,ceva mai mult decat un numar de telefon a celor de la CSA.
Multumesc.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
AcidMan a scris: contractul de la rca/casco scrie ca daca ala a incalcat regulile de circulatie nu te mai asigura? ...

Tare asta Laughing Laughing Laughing Laughing
sa fim seriosi, este aberant!

Cand am ramas fara Dizi, ala cu Mrtz-ul avea:
cedeaza trecerea, obligatoriu inainte si a si fugit de la locul accidentului....

Eu zic sa mai citesti o data, poate nu era lumina buna Razz
  • Shwan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@ CRyS`- Daca mosu' are RCA de la ARDAF... scuza-mi expresia dar sa stii ca 'ai pus-o!'

Din nefericire si eu am fost in aceeasi situatie ca tine, acum 1 an, cu fostul VW Passat din '90, tot cu un nene, de vreo 65 de ani, cu o Dacie 1310, fara bani, etc. Paguba mea n-a fost prea mare (bara spate si inca ceva). Oricum, piesele comandate noi la Midocar nu depaseau suma de 20 mil. Adaugand manopera as fi ajuns in jurul sumei de 25 mil.

Unul din service-ul care era pe lista ARDAF era Augsburg. Am facut acolo o evaluare a pagubei, totalul fiind 65 mil, cu plata in avans - baieti destepti - (adica din buzunarul propriu, urmand a-mi recupera banii de la ARDAF intr-un interval de minim 2 luni). Intors la ARDAF plafonul maxim pe care-l dau ei la asigurarea RCA, indiferent de paguba, era de 45 mil.! Bineinteles ca nu m-am oprit aici si am luat la rand service-urile din lista aceea. Surpriza mea a fost sa constat ca majoritatea nu mai lucrau cu ARDAF din motivul ca nu-si mai recuperau banii, ARDAF-ul avand mari datorii (miliarde de lei vechi). Si cu toate astea continua fara pic de jena sa-si inalte sedii impunatoare care, la o adica pot concura cu bancile!

Cert este ca, cu ajutorul unei constinte am reusit cu mare efort si nervi multi sa recuperez... 14 mil (!) bani cu care am gasit un service unde mi-am reparat masina. Va intrebati cum a iesit? Nu cred ca ati vrea sa stiti...

La momentul respectiv nu auzisem de CSA si nici experiente de acest gen nu aveam.

Proverb: Desteptul invata din greselile altora iar prostul din greselile lui.

P.S. Una dintre rugaciunile pe care le spun inainte sa ma urc la volan este "fereste-ma Doamne de asiguratii ARDAF!"
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu asigurarile. Acum doua zile am lasat masina in fata casei unei cunostinte, dupa doua ore parbrizul ciobit si geamul lateral fata dreapta era zgariat. am fost la carpatica asig, iar constatatorul a zis ca nu imi poate trece si geamul lateral pentru ca dauna nu iese in poze... Evil or Very Mad . ceea ce mi se pare chiar stupid. a fost sa vb cu directorul regional si nici acesta nu a fost de acord... oare un telefon la CSA ar ajuta? stiu ca un geam lateral nu este mult, dar m-am saturat de prostia unor oameni care te tot pun pe drumuri si te trateaza si ca pe ultimul gunoi.
  • regizor

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 DTY20H
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am avut ghinionul ca in ultimii doi ani sa am trei daune la masina personala, din trei categorii diferite: accident, furt, vandalism. La fiecare moment in parte am fost asigurat Casco. La fiecare recuparare de daune am suferit pagube si am avut probleme la chiar daca eram cu plata la zi a politei si chiar daca am schimbat asiguratorul.
Am ajuns la concluzia ca exista cateva brese in sistem prin care inspectorii de daune incarca sa "faulteze" asiguatii, ca incompetenta angajatilor din firmele de asigurari sa poate solda cu paguba asiguratilor si ca procedurile de reparare a greselilor sunt atat de anevoioase incat te lasi pagubas (mai ales aca e vorba de sume mici).
Iata ce am patit:
1. Am avut un accident usor in care am tamponat pe altul din vina mea. Am avut bara impinsa, radiatoarele AC si racire fisurate si capota usor sifonata. La constatare, politistul a trecut pe PV urmele pe caroserie si a scris explicit ca sunt scurgeri la sistemul de racire. In privinta radiatoarelor inspectorul de daune BCR a pretins ca nu are elevator sa constate pe sub masina si ca cei de la service o sa faca o nota de reconstatare pe care o sa o retrimita la asigurator pentru decontare. M-a trimis la GTT unde aveau decontare directa. Acolo am lasat masina cu care oricum nu puteam merge timp de 2 sapt. Din cauza procedurii de decontare directa nu am vzut nici o hartie. Dar, surpriza! Dupa 2 saptamani ma suna cei de la service ca nu imi pot da masina ca asiguratorul refuza plata. Inspectorul de daune nu si-a dat acordul pentru radiatoare despre care nu mai recunostea ca erau sparte si sustinea ca cei de la service au facut smecherii cu piesele. Era vorba de o dauna de aprox 5.000 RON pe care trebuia sa o platesc din buzunar. Cum am rezolvat? Simplu! Din fericire aveam o pila sus la asigurator la care am apleat in final dupa ce contactasem Comisia de Supraveghere a Asiguarilor, facusem memorii peste memorii s.a.m.d. si degeaba, evident. In final am platit doar RSA-ul.
2. Ulterior am avut un furt. Niste aurolaci m-au usurat de lucasuri si au umblat pe la oglinzi. Am facut-o tot pe Casco. A fost distractiv si la POLITIE, care nu ma credeau si m-au atentionat sa nu mai fac smecherii cu piesele Razz . In fine, am facut completarile si cand am ajuns la decontare, inspectorul de asigurari nu mi-a socotit RSA-ul platit mai sus asa incat am mai dat vreo 30 roni in plus. M-am prins ulterior, cand am luat chitanta si l-am atentionat ca a gresit. la care a avut o reactie de badaran "Si acum ce vrei ba sa iti dau eu bani din buzunar?". M-am abtinut cu greu sa nu il troznesc. Mi s-a facut scarba si am plecat. Am schimbat asiguratorul - am trecut la Omniasig.
3. Iar niste aurolaci mi-au spart un geam la portiera cu gandul sa fure ceva. Am fost la Politie - care apropo, vazuse masina sparta cu 2 zile inainte in parcare dar instiintare ioc - care m-a convins ca daca declar furt dureaza 30 zile pana iau dovada, asa ca sa declar vandalism si obtin dovada mai repede. Am facut masina pe banii mei, vreo 500 roni. Am fost cu facturile si am inchis dosarul de daune la sfarsitul lui august. Cand credeti ca i-am recuperat? la sfarsitul lui noiembrie, cand se apropia termenul de plata a politei. Va dati seama ca am pistonat asiguratorul. Am primit tot felul de replici evazive, ca sa mi se spuna ca de fapt la ei banii se recupereaza f greu.
Eu ma gandesc cu groaza ca imi expira polita si trebuie sa o innoiesc Sad
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
regizor, din cauza unor povesti de genul asta, auzite pe vremea cand eram proaspat posesor de masina, am decis sa imi fac CASCO la Allianz. Nu vreau sa le fac reclama, nu sunt foarte multumit, pentru ca platesc enorm, dar la daune... in vara am schimbat parbrizul, care avea o mirifica crapatura. S-a rezolvat foarte repede si elegant, ca sa il citez pe inspectoruld e daune "te duci unde vrei tu, daca nu avem decontare directa iti dau aia o proforma, a aduci aici sa iti dau acceptul de plata, si ai terminat.".
Repet, nu vreau sa le fac reclama, la o valoare a masinii estimata de ei la ~7600 Euro platesc CASCO pe 1 an de ~800 euro, dar... in caz de ceva, stiu ca nu imi iau concediul de odihna de pe anul asta si anul urmator ca sa umblu dupa hartii. Si nici nu astept banii 6 luni.
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o mica nedumerire... care-i faza cu "asigurarea nu te despagubeste daca ala o fost beat?" din fericire pana acuma nu am avut decat probleme mici de rezolvat pe rca-ul altora si probleme cu alcoolul nu or fost... stiu de la cineva care se ocupa cu asigurari ca exista ceva clauza ca "daca utilizatorul rca nu indeplineste conditiile de a circula pe drumurile publice asigurarea nu este valabila" (una dintre conditii find de a fi treaz), dar totusi... nu de aia exista rca-ul? ca sa acoperi toate riscurile care pot aparea la un moment dat si sa nu fii nevoit sa scoti bani din portofel? inteleg ca pentru asiguratori orice motiv e bun ca sa nu plateasca nimic, dar totusi Smile

@jE - intr-adevar ai perfecta dreptate: intotdeauna cand am avut nevoie de CASCO am apelat la Allianz si niciodata nu am avut probleme cu ei. sunt cea mai serioasa firma de asigurari disponibila pe piata dupa parerea mea. ca idee la masina noua a lui taica-meu (astra clasic) la valoare de 12.500 euro platim asigurare de aprox 700 de euro pe an (fara nici o fransiza) si sincer merita din plin. poti sta linistit ca orice s-ar intampla nu te poarta nimeni cu zaharelul Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR