Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • Cristi_ciobotaru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Va salut , sunt nou pe aici si am sa va expun problema intro maniera de incapator pana ma familiarizez cu limbajul unuia cu aptitudini de mecanic Smile . De curand detin un Omega B , 2.2 DTI , 2002 . Printre alte mici probleme pe care le are masina mea cu 200 000 km abia impliniti cel mai mult ma preocupa cea referitoare la directie . Dintre simptomele observate de mine sunt faptul ca : 1. imi trage stanga , 2.cand rotesc volanul suspectez o pauza pana imi raspund rotile la viraj , asta in mod special pe loc , doar suspectez , 3.cand iau denivalari volanul urmeaza directia impusa de acestea , si il simt cum trage stanga sau dreapta usor , 4. tot la denivelari sesizez batai in volan care stiu ca ar trebui sa fie rigid si 'neatins' . De curand i-am schimbat bucsele de pe brate si i am facut unghiurile , in ideea ca rezolv problema , dar aceasta nu s-a ameliorat. Astept pareri , in mod special din partea celor care s au confruntat cu asa ceva , sa stiu ce ii spun mecanicului sa vada in mod special , altfel voi ajunge sa ii vizitez pana ne vom plictisi unii de altii .
Skip ads

  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
bataia in volan vine de la bielete anti ruliu sau de la caseta de directie slaba.. restul imi par simptome de bucsi brat desi zici ca au fost schimbate
  • Cristi_ciobotaru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
iau la cunostinta , multumesc
  • Cristi_ciobotaru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca am dat de cap , dupa ce am consultat doua ateliere de mecanica , trebuie schimbat un capat de bara si semicaseta de directie . Tinand cont ca inlocuiesc si 2 bucati simering operatiunea va dura ceva mai mult , 2 zile . Revin cu detalii .
Skip ads

  • Cristi_ciobotaru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata ; Insa directia era cu probleme si dupa ce i am facut unghiurile , am constatat ca jantele erau pe alocuri strambe . Le am indreptat si acum ruleaza lin Smile
  • Sitaru

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
si eu am aceiasi problema!am facut de 2 ori unghiul si tot imi trage stanga si tot tremura masina.ai jante de aliaj sau tabla?multumesc
  • Cristi_ciobotaru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Dupa indreptarea jantelor (aliaj 17') si corectarea unghiurilor , o perioada directia a fost fara probleme . Insa motorul avea suportii slabiti si apasa nu stiu ce bara de la directie . Dupa schimbarea suportilor (+ set nou de bucse) problema unghiurilor s a rezolvat complet fara sa recidiveze , insa caseta de directie are ceva : o mica pauza la rotirea volanului si f rar bataie in volan . Prin urmare o problema atrage alta mereu . Parerea mea e ca trebuie o inspectie la un service bun care sa iti faca o lista cu defectiunile si manopera o faci unde iti convine mai mult .
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
interesant Smile multumim pentru postarea rezolvarii Cristi Smile
Skip ads

  • Cristi_ciobotaru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sper sa revin in curand cu rezolvarea problemei la caseta , care la o analiza succinta ( a unui nene care se ocupa doar cu casete de directie ) , nu este grava si cred eu ca asta este motivul pentru care ma amana cu programarea . Revin cum rezolv !
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cea mai simpla rezolvare pe care am avut-o pana acum si cea mai idioata Smile Imi tragea directia dreapta din cauza uzurii anvelopei Smile) Sa vezi si sa nu crezi! Am zis ca de acum incolo voi merge cu cantarul la pravalia de gume Razz
  • Cristi_ciobotaru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am revenit , cu timpul am mai schimbnat ceva piese la masina , levier , ceva pe la semicaseta , samd . Intre timp am mai strans caseta , insa bataia in volan si pauza la rotirea volanului stanga dreapta nu a disparut complet. A mai ramas , dupa ce am eliminat cam tot ce se putea , OPEL OMEGA STEERING COLUMN JOINT GM 90184823 90 184 823 , pret 800 Ron noua adusa din Germania , la noi pe stoc nu este . Ma rezum la un sh din UK , doar 10 Lire .
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sa faci poze cu schimbarea jointului
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Problema directiei de la Omega este ca dispune de caseta-semicaseta,bara directie,capete de bara....adica mai multe motive pentru care poate avea joc de aceea s-a renuntat la acest sistem fiind din ce in ce mai putin folosit ...si s-a acceptat un joc considerat normal de pana la 30gr.spre deosebire de caseta cu cremaliera mai simpla si mai precisa.Caseta se reconditioneaza,atat in cazul jocului cat si al pierderilor de lichid de servo,numai cineva calificat poate scoate o lucrare buna din aceste piese...iar acea intarzaiere poate fi normala daca nu depaseste anumite limite pana sa schimbi caseta incearca sa vezi starea cuplajelor de pe coloana de directie sa nu ai acolo surprize...un an nou fericit Very Happy
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la mine e sigur din cuplajele coloanei de directie.. de-asta am cerut sa faca poze sa vad si eu care e procedeul de demontare si eventual ce piese se pot inlocui
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR