Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Ramasesem dator unui coleg.cu o info aici despre passatul 2.0 CR110 cp bluemotion oe care il conduc din cand in cand ; la 1750-1800 rpm calculatorul arata sa ii dau treapta superioara...deci cade undeva la 1250 rpm...e facut f prost calculatorul ala o tine f subturata daca te iei dupa el ; eu schimb de regula la 2700-3500 rpm ; astazi am avut consum urban de 7.6 fara start&stop activ ( ca nu il suport ) ; daca as schimba la 2300-2500 rpm si mers la consum ar iesi un 6.2 cu tot cu start&stop activ ; afara scot ~4.2-4.5 la mers pana in 120 si localitatile 70km/h ; in comparatie cu o insginia...consuma pe jumate si trage la fel de bine ca o insignia de 130 cp ; super masina..sa ai un consum mixt de 5% pe o limuzina cu multe dotari si 1.5 tone e de vis..astazi mai aveam juma de rezervor si arata BC-ul ca mai facea 630 km..cu opelul 1.6 fac cu un plin 500 km Smile)


Prieten cu Passat 2010 CR 2.0 tdi, are aproximativ acelasi consum ca si mine (desi eu am un stil mai sportiv, daca se poate spune) si nu vorbesc din povesti.

Bafta.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,672
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
increatul a scris:
marius_george a scris:De curand am cumparat si eu un vectra b Z18XE si merge foarte bine. Este din 1995 si a fost adus de mine personal di austria. Plecasem sa iau un audi a6 allroad din 2012 dar pentru ca nu mi-au ajuns bani si nici nu prea am reusit sa ma inteleg cu proprietarul pentru ca eu nu. prea stiu limba austriaca. Sant foarte multumit de cum merge. O sa ii fac o sedinta foto cred maine.
Eu sunt sudent la universitatea din normandia si am facut deja cateva drumuri pana acolo si pot sa zic ca se aseaza ctfoarte bine pe sosea si este foarte comfortabile are niste scaune foarte bune si nu te doare de loc mijlocul.

Apropo de asta, exact asa am patit si eu, plecasem dupa un Porsche Panamera, cand am ajuns nu m-am inteles cu vanzatorul si asa am ajuns cu astra H. E bine ca m-am incadrat si cu banii ca am fost cam la limita.

Nu-l lua in serios, el este ex.colegul @vasea77 care scrie mult si prost crezand ca este spiritual si are haz. E la a 'nspea reincarnare aici pe forum, sta ce sta si mai scoate cate una cum ai vazut in topicul ala sau cel curent (insa aici il place sa comenteze cel mai mult).
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:
PunctAlbastru a scris:....Acum ce v-a apucat? E sincera lumea doar in saptamana mare ?Smile)


Smile))))Smile)))Smile))) abea astept sa te cunosc Smile))

Abia

Si multe " numai " . " Numai" tu / "nu mai" vreau - variantele corecte
"dute"... variata corecta fiind du-te
Doar ca silviu are ochi doar pentru cei anti 1.6. Wink

De la discutia noastra cu 0-100 la rugina si acum la vw ? Naspa.
Eu n-am spus ca astra g-urile nu ruginesc in timp ci am spus ca nu sunt singurele. La un polo din 2005 cu 150k km am rugina sanatoasa in timp ce astra ... nu stie ce e aia. Am vazut la un golf 5 vopseaua sarita pe capota si o zona sanatoasa de rugina. Si asta la o capota cu vopseaua din fabrica.

De doi bani e un lucru. Cand am spus ceva de rau legat de 1.6 au sarit cativa posesori de 1.6 de dos in sus. Cei care erau pro la ceea ce am zis au fost persecutati de la felul in care scriau pana la ceea ce scriau. Multe arogante, mistouri de la oameni care nici macar nu stiu sa se exprime corect sau care isi dau cu parerea in anumite discutii fara sa gandeasca. ( filtrele sport si remapul la benzinar sunt doar doua din temele abordate abuziv de acele persoane schimbatoare ca vremea )

bgd, tu ai avut aroganta sa il iei peste picior si sa il contrazici pe BV19MAX cu privire la cp si remap. Ai plecat sifonat din discutia aia si tot tu erai cel cu gura mare.
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Aici multi " vorbesc nimic si mult despre nimic". Nu e mai util un alt + f4 decat sa utilizam prost si fara rost un forum ? Prostii spun multi dar prea putini lucruri corecte.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Kspic, uita-te, te rog, sub chederele de jos de la uși.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
@Kspic: Oricum in topicul asta s-a discutat orice e posibil despre masini. Nu stiu ce te mira ca de la 0-100 s-a ajuns la Opel vs. VW si acum la rugina. Sa nu te mire daca se va ajunge sa se vorbeasca despre telenovele sau desene animate.
In legatura cu atentionarea greselilor de scriere,sincer nu fac eu pe profesorul,si eu gresesc,ca doar oricine greseste. L-am atentionat cu ceva pagini in urma pe un coleg,pentru ca se dadea destept nu stiu cu ce. Si nu imi plac oamenii care se cred importanti,dar nici nu stiu sa scrie. Cel mai tare mor cand vad ca se pun cratime din burta acolo unde nu le este locul.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Urmeaza: Inima de tigan vs Tanar si nelinistit. Smile))
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Kspic, stii la ce concluzie am ajuns? Daca ai o masina macar car de cat puternica, ajungi ori sa fii fascinat de ea si s-o ridici pe soclu, ori s-o urasti daca altele asemenea sunt mai rapide. Mari bolizi si 1.7si 1.6.

Ca sa dau si exemplul personal, iti zic sincer, n-ai putere, n-ai probleme. Pe mine, care am 1.2, care vrea sa ma faca, ma face, care nu, nu! Nu tine de mine sub nici o forma.
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Hai sa nu exageram,fie ea 1.6, fie ea 1.7 chiar cu remap,fie 1.9 TDI,nu le putem numi masini puternice. Eu unul,intr-o masina puternica vad undeva la 180+ cp. Nu 100 cp. Astea sunt masini de zi cu zi,masini economice. La o masina puternica in adevaratul sens al cuvantului, nu ai pretentie de economie de carburant sau intretinere ieftina.
Vrei si ,mai important iti permiti sa achizitionezi si sa intretii o masina puternica si cu personalitate,iti iei un Mustang de exemplu.
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Silviu1393 a scris:Hai sa nu exageram,fie ea 1.6, fie ea 1.7 chiar cu remap,fie 1.9 TDI,nu le putem numi masini puternice.

Sunt potrivite, medii, decente, suficiente, acceptabile, nu submotorizate. 1.6 si 1.7.

Ca 1.9 TDI cu 150 CP de fabrica, pentru mine cel putin e o masina puternica.
M-a plimbat unu mai demult cu un Leon mai vechi cu 150 CP de fabrica si remapat la ~200 (zicea el). N-am masurat, poti sa nu ma crezi. Combinatia intre cuplu si faptul ca baiatu asta conducea ca un dement = m-am c***t pe mine putin, vorba cantecului. Si n-am coborat nici eu ieri din copac...

N-a zis nimeni ca sunt chiar dragstere.
PunctAlbastru a scris:Mari bolizi si 1.7si 1.6.


Dar imi mentin afirmatia. N-ai putere, n-ai probleme. Cel putin nu din astea existentiale si adolescentine. Pentru senzatii tari mai bine mergeti la karting, iar dupa o cursa-doua de cate 10-15 minute, nu va mai trebuie nici condus si vedeti si cat de soferi sunteti. E si mai ieftin decat remapuri, combustibil, cauciucuri.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu imi doresc o masina in general puternica pentru depasirile din afara orasului, pe care la noi esti nevoit sa le faci.
Asta pe care o am nu ma multumeste pe deplin, as vrea ceva cu 0-100 sub 9 secunde. Nu sunt vitezoman sau ceva, dar vreau rezerva aia de putere disponibila.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
La 150 cp pe o masina de ~1,5 T este o masina destul de puternica,dar nu puternica. Am mers si eu in A6 V6TDI remapat la 230cp pe masina care are ~1.8 T si mi s-a parut ca se decurca excelent. Adica atunci cand calci acceleratia,ramai lipit de scaun si sti ca ai cu ce face o depasire.Pe o masina cum e Astra G, ca sa o consideri puternica,iti trebuie minim 170-180 CP. Nu cum cred unii ca daca au 1.7 remapat la 100CP au avion.
Nu ma considerati vitezoman sau expert in masini,dar cand spui ca ai o masina puternica,atunci cand te bagi in depasire nu stai sa dormi paralel cu cel pe care il depasesti,trebuie sa treci pe langa el bine.
Pentru a spune ca ai o masina putenica,ai nevoie de minim 120CP/Tona,cel putin din punctul meu de vedere.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mai conteaza si carmaciu' nu numai corabia....sa faci o depasire in siguranta doar de la 200cp in sus e problema la comanda.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,672
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mie imi ajunge puterea actuala, tot ce mai vreau e sa schimb pinionul de a 5-a ca sa pot sa merg si eu ca tot românu' cu 3.000rpm si 138km/h cand ajung cu masina pe autostrada (eh, mai rar... dar mai ajung si pe acolo).

Prin oras se mai enerveaza câte unu' cu Skoda diesel care sta prea mult in spatele meu si ma tot freaca sa merg mai repede (nu-mi place sa trec de 58km/h prin oras chiar daca-i liber)... acolo la putin sub 60 la ora stau ca e mai bine asa, nu trebuie sa dau pe urma explicatii la organe daca sunt la taiat bilete pe drum.
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Silviu1393 a scris:La 150 cp pe o masina de ~1,5 T este o masina destul de puternica,dar nu puternica. Am mers si eu in A6 V6TDI remapat la 230cp pe masina care are ~1.8 T si mi s-a parut ca se decurca excelent. Adica atunci cand calci acceleratia,ramai lipit de scaun si sti ca ai cu ce face o depasire.Pe o masina cum e Astra G, ca sa o consideri puternica,iti trebuie minim 170-180 CP. Nu cum cred unii ca daca au 1.7 remapat la 100CP au avion.
Nu ma considerati vitezoman sau expert in masini,dar cand spui ca ai o masina puternica,atunci cand te bagi in depasire nu stai sa dormi paralel cu cel pe care il depasesti,trebuie sa treci pe langa el bine.
Pentru a spune ca ai o masina putenica,ai nevoie de minim 120CP/Tona,cel putin din punctul meu de vedere.


Bine spus ca ti se pare.
http://www.youtube.com/watch?v=pbR_PNbs8Iw la minutul 5:42 ai o depasire a unui tir.

Nu ai nevoie de 150-250-5000 de cp ca sa faci o depasire in siguranta. Pe tine te inteleg, 100 cp de benzinar 1.6 sunt destul de greu de atins ( 6000 rpm ) si e destul de incomod ca la fiecare depasire sa ii dai rosu.
Eu cu 1.7 remapat, cu pedala la 60% la 2000 rpm in treapta 5 ( 90km/h ) fac lejer o depasire pentru ca masina se duce fara sa fiu nevoit sa ating liniutele alea rosii. http://www.youtube.com/watch?v=BQB10IAUijA ( 0:40 sec in filmare )
Da trebuie sa ne mai duca si capul ... pentru unii cu limba ascutita si buzele tuguiate pentru un pupic mic undeva e destul de greu.

Silviule, te-ai legat de visse pentru "i-ti " intreband " si la bac ai scris la fel?". Bgd de pagini grepe tot face greseli si nu e vazut de colegul lui de partid silviu. Si totusi visse are doua ori varsta lui bgd ( partenerul tau de partid 1.6 ). Decat sa va pupati unul pe altul si sa va sustineti chiar pana la prostie, mai bine ganditi.

Legat de afirmatia nu ai cai nu ai probleme. Foarte corect dar e 100% valabila doar cand stai pe loc. Cand vrei sa faci o depasire si nu ai cu ce ai mari probleme. Cu polo de 1.2 64cp fara turatie mare nu poti face o depasire. De consum nu mai vorbesc.

Cei din categoria : N-am frate 200 cp cum sa fac eu depasirea asta in siguranta + cei din categoria liniuta rosie la diesel , sunt cei mai tari soferi pe care nu trebuie sa ii contrazici. Orice ai face, orice ai zice tot el are dreptate.

Eu sunt cel mai tanar de aici, si cu "putregaiul" MEU, n-am avut nici cea mai mica problema. Am alergat cu 190km/h, am facut depasiri la greu si unele chiar apropiate de limita, m-am alergat cu masini cu motoare mai mari ca mine fara sa spun " domne.... scartaie ca e opel si ca n-are 200cp ".
Daca eu, cu agitatia tipica de permis fara cerneala uscata, n-am probleme, care ar fi problema la voi ?

Decat sa stau sa ma cert cu capcauni ( cei 2 prieteni de partid 1.6 ), mai bine fac altceva. De exemplu, in perioada in care aici s-au dezbatut mai departe teme interesante dacia vs opel, am insonorizat fetele de usi si am mai si dus "putregaiul" la spalat.



In plus, el nu mai plange ca masina mea e un "putregai " asa cum spunea un mare intelept. In plus lui ii convine faptul ca nu avem cp multi sub capota. Cp mai putini si motor mic = consum mic -> mai multe jucarii si plimbari mult mai multe cu boticul pe geam la viteza mica.

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Silviu1393 a scris:La 150 cp pe o masina de ~1,5 T este o masina destul de puternica,dar nu puternica. Am mers si eu in A6 V6TDI remapat la 230cp pe masina care are ~1.8 T si mi s-a parut ca se decurca excelent. Adica atunci cand calci acceleratia,ramai lipit de scaun si sti ca ai cu ce face o depasire.

Ca sa poti face o depasire, nu ai nevoie de cai multi, ci doar de putina minte in capsor. ATunci cand am facut scoala de soferi, tatal meu si instructorul meu mi-au zis : Cine poate sa conduca o dacie (1300) poate sa conduca si alte masini.
Sa fie oare asta motivul pentru care tot mai multi copii de bani gata se opresc cu bamveul luat din banii lui tata si ai lui mama, in primul stalp din drum? O masina remapata are viata mai scurta, opel este peste dacia (depinde pentru ce vrei masina), iar caii mai multi nu isi au rostul la drumurile pe care le avem.
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Foarte corect.
Dar un motor are viata asa cum soferul o stabileste( prin felul in care conduce ). Daca primeste ceea ce trebuie cand trebuie singura componenta care tot sufera este turbosuflanta . Decat o viata lunga si puturoasa mai bine una ceva mai scurta cu senzatii tari.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Kspic a scris: Pe tine te inteleg, 100 cp de benzinar 1.6 sunt destul de greu de atins ( 6000 rpm ) si e destul de incomod ca la fiecare depasire sa ii dai rosu.




Destul de greu de atins ? De ce naiba ar fi destul de greu de atins ? spre exemplu eu la 1.4 daca merg cu 80 am cam 2500 rpm,doar i-am dat-o pe a 4 a si am facut depasirea,se duce lejer in 3500 cand ii dai a 4 a plus acceleratia de rigoare,la 4200 am cuplu maxim, incomod nu o sa fie niciodata, motorului cu 16v ii plac turatiile.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,672
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ii place si uleiul de motor daca o tot duci la 6.000rpm.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Probabil la vechea serie de motoare,la al meu twinport chiar nu am aceasta problema,nu completez de la schimb la schimb
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR