Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Despre ulei Cyclon 5w40 F1 Racing Fully Synthetic ce parere aveti? Ma refer la cei care se pricep sa citeasca fisele tehnice si sa interpreteze obiectiv datele. Mi l-a laudat un distribuitor zonal...
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
[quote="remus-gabriel"]
.......despre LM, nu mai stiu exact pe la ce pte lagina scria cineva (sau pe alt forum despre astra pe care il mai urmaresc) ca daca vrei sa distrugi motorul sa pui din asta.

Aberatii, vezi ce parere au majoritatea utilizatorilor (mai ales in DE) despre LM si atunci poti trage o concluzie cinstita. Daca ne luam dupa ce spune unul......pe undeva......candva....bagam ulei de masline PRESAT LA RECE Very Happy .

Bafta.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
am facut itp-ul la astrag motor 1,6 xep cu ulei aral hg 5w40 rulat 9000 km si a iesit bine la fumuri, cu toate ca uleiul e innegrit bine de tot, urmand a fi schimbat.
remus gabriel liqui moly e ditamai compania si trebuie sa aibe dusmani , in 2006 foloseam ulei de cutie de viteze liqui moly pentru dacia 1310, nu am sa uit niciodata asta.
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Ma bucur sa aud asta despre Aral si mai ales de la unul ca tine. Ai folosit doar o data sau cateva schimburi? Este una din optiunile mele alaturi de Valvoline. Dupa ce spui si LM ar fi o idee. Sa stii ca cine scrisese despre LM era tot cineva ,, greu,, pe forumul asta din cate imi amintesc. Pacat ca nu mai gasesc pe unde era scris.
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
aral folosesc la masina de servici astra g si in trecut in motorul fostului meu logan 2 schimburi si in matiz un schimb.
se observa pe toate forumurile auto o chestiune, cum apare unul care foloseste un ulei cum apar si nemultumirile altora.
cel mai bine e sa constati tu ce e mai bine pentru motorul tau.
  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
cu aral 10w-40 am facut si eu schimbul de curand si imi place cum toarce motorul , fata de castrol ce aveam e mult mai bun
  • cryss_raw

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut!de o luna de zile mi-am cumparat un opel astra h gtc 150 cp,z19dth,an 2005!ma puteti ajuta si pe mine cu ce ulei de motor sa aleg pentru masina mea?uleiul din cutie pot sa il schimb?zilele trecute am avut si o regenerare de filtru de particule asa ca am iesit cu ea pe autostrada si i-am dat bice!masina are 155000 km dar daca nu o am de noua,nu pot sa bag mana in foc!masina arata si merge foarte bine!multumesc
  • valix5

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Revin cu o noua intrebare despre uleiul de motor, ce parere aveti de acesta: http://www.mobiloil.com/USA...obil_1_0W-40.aspx ? Am vazut ca respecta si normele GM, dar oare este potrivit pt un 1.9 cdti cu 150k km la bord?
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cryss un ulei bun RAVENOL iti recomand. numai lucruri bune am citit de el . eu acest ulei urmeaza sa il bag
  • opel_rsi

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Buna.
Pentru un Astra G X12XE 1998 ce ulei imi recomandati? Momentan am Wolf 0W40. Am probleme cu tachetii, in sensul ca bat cand motorul este rece dar zgomotul dispare dupa ce se incalzeste. Eu m-am gandit la un Wolf 5W40 sau Mobil Super 3000 X1 5W40. Multumesc.
  • Dink

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ciao...vin cu o intrebare...am fost la service pentru schimb de ulei si mi s-a recomandat de catre ei sa bag ulei marca Wurth 10w-40...am mers pe mana lor.....acum intreb ...cat de bun este acest ulei....nu prea am auzit si vazut pe la noi...ms(opel vectra b-98 )
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai poti tu sa ne spui cum ti se pare! Cum se comporta motorul? Poate e un ulei bun, chiar daca noi nu am auzit de el.

Bafta.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
opel_rsi a scris:Buna.
Pentru un Astra G X12XE 1998 ce ulei imi recomandati? Momentan am Wolf 0W40. Am probleme cu tachetii, in sensul ca bat cand motorul este rece dar zgomotul dispare dupa ce se incalzeste. Eu m-am gandit la un Wolf 5W40 sau Mobil Super 3000 X1 5W40. Multumesc.


Ti-as recomanda un Liqui Moly Leichtlauf High Tech 5 W-40, numai ca e mai scump decat cele doua spuse de tine.

Bafta.
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Revin cu detalii! Dupa 1640 Km au disparut 2 diviziuni ale jojei adica 400ml de ulei Repsol 5W40 Competition! Motor Z16XE mers 90% in oras! Numai bine tuturor!
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma m-am hotarat la CITGO Citgard Syndurance 5W-40, e vorba de masina din semnatura.
Am vazut ca au la vanzare recipiente la 3,78 l si la 18,9 l. Mie imi intra in motor aprox 7 litri deci va trebui sa iau 2 bidoane de 3,78 sau un bidon de 18,9 litri. E cineva din zona Bacaului care ar vrea sa cumparam pe din doua un bidon de 18,9 litri? Ar fi mai convenabil cu mult pentru amandoi.
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
RAZBOIUL gigantilor astazi secventa IVA (testul aprobat de industrie) pe axul cu came..

http://www.lubritecinc.com/...204X%20Better.pdf

si un test NEAPROBAT de industrie asa doar beletristica pt pasionati

http://www.animegame.com/cars/Oil%20Tests.pdf

SI UN TEST
Cu gama de uleiuri bazate pe nanotehnologie MILLERS OIL uleiuri ce au fost folosite de SEBASTIAN LOEB in masina de raliu
http://www.fastcar.co.uk/20...s-nanodrive-test/

MILLERS OILS se importa si in RO

Ce marci ung motoarele englezilor in motorsport in 2014

http://www.fluidsinmotorspo...ids-cata-2014.pdf
  • ferysson

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Buna tuturor.Am si eu o intrebare.Urmeaza sa fac schimbul de ulei si ma tot gandesc si citesc si sunt nedumerit ce fel de ulei sa folosesc.Eu am schimbat recent motorul Z16SE in Anglia si am pus mobil1 10w40,la 8000 km a papat aproximativ 600 grame ulei.Precizez ca motorul are in jur la 50000 km.Ce ulei imi recomandati sa folosesc tinand cont ca motorul are km mai putini.Multumesc mult.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ce zici de asta. Citeste despre el si te vei convinge daca e bun sau nu.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asa cum spuneam mai sus, m-am hotarat sa iau acest ulei pentru urmatorul schimb. Din fisa tehnica ar fi ok ca si proprietati?

CITGO CITGARD SYNDURANCE SYNTHETIC ENGINE OIL
SAE Grade 5W-40
Material Code 622675001
Gravity, ASTM D 4052, °API 33.9
Pounds Per Gallon 7.13
Flash Point, COC, ASTM D 92, °F (°C) 446 (230)
Viscosity, ASTM D 445, cSt at 40°C 96
cSt at 100°C 15.7
Viscosity Index, ASTM D 2270 174
CCS Vis, ASTM D 5293, cP at °C 5,800 at -30°C
MRV Vis, ASTM D 4684, cP at °C 18,200 at -35°C
MRV Yield Stress, ASTM D 4684, Pa at °C <35
Pour Point, ASTM D 97, °F (°C) -33°F (-36°C)
TBN (Total Base No.), ASTM D 2896 10
Color, ASTM D 1500 4.5
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Toate uleiurile de motor CITGO Citgard si Syndurance sunt testate o data pe an, in fiecare an, 9 milioane de km, pe 60 de caminoane de 18 marci, pentru a mentine un nivel de calitate inegalabil. Nici un alt producator nu are un asemenea program care asigura o asemenea performanta constanta a uleiului de motor
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR