Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • pelin viorel florin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2014

  • Mesaj Privat
salut
sunt nou pe aici si poate printre voi se gaseste cineva care a avut de a face cu un opel vectra rosu 1.7 td nr. VN03TXP
nu reusec sa dau de noul proprietar.
ma poate ajuta cineva?
sunt dispus sa dau si o mica recompensa celui ce ma poate ajuta.
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
politia poate,dac-l gaseste in trafic
asta daca masina nu sa vandut de mult pe bucati
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Si chiar daca l gaseste si nu este in trafic are masina in curte si este cumparata la intelegere, tot n are ce sa i faca. Daca te referi la faptul ca a cumparat o si n a imatrculat o. Daca este dobandita alfel ... te instiinteaza ca este furata si faci plangere penala inpotriva persoanei respective. Incurcate sunt caile domnului ... dar mai incurcate ale masinilor care circula fara acte legalizate.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Stai linistit si eu am vandut unui samsar un Daewoo Nubira 2 care acum e la alta persoana, l am scos de pe numele ,eu de la fisc, a ajuns la alta persoana, se fac 2 ani si nu mai am nici o informatie. Circula cu talonul , desi este imatriculata pe numele meu. Sumt milioane de masini care circula pe strazile patriei sub statutul asta. Daca legea este neclara si intre Administratia Financiara si Politie ((departamentul imatriculari) nu exista o coordonare, asa se intampla. Daca te uiti pe strada sa vezi ce masini scumpe (de capacitati cilindrice mari) sunt imatriculate pe numere vechi, alea cu steagul romaniei pe placuta de imatriculare ... o sa ramai mirat. Aceste masini sunt masini fantoma. Legea spune ca, cumparatorul masinii este obligat ca in termen de 30 zile sa perfecteze actele de imatriculare altfel constituie contraventie. La procedura de vanzare cumparare pe talod se scrie imstrainat catre ... Dar cine mai respecta legea azi ... Cand il opreste Politia si ii ridica talonul atunci o sa aiba nevoie de tine.De regula talonul se ridica in vederea remedierilor problemelor tehnice ale masinii. Amenda se da pe numele detinatorului permisului de conducere care se legitimeaza cu buletinul personal. Asa caaa ... nu vad motiv de ingrijorare.
Skip ads

  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
sau te duci si le declari perdute la politie si apoi... scoti altele. apoi le radiezi. si el sa mearga cu alea vechi iar daca il opreste politia sau la rar când se duce .... o sa aiba o surpriza. atunci sigur va trebui sa isi faca actele pe numele lui.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca este o idee buna! Daca ai facut act de vinzare cumparare cu el te incadrezi la fals si uz de fals!
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Asa ... si cine e mai de vina, vanzatorul ca sa achitat de partea sa de acte inclusiv radiere de la Administratia Financiara sau cumparatorul ca n a continuat sa finalizeze perfectarea actelor in vederea trecerii pe numele lui ...? Departe de mine in a incitala dezordine ... dar cand statul va avea coerenta in legi si nu numai in aplicarea punitiva a acestora prin norme, atunci o sa vedeti ca nu mai sunt masini (fantoma) care circula ilegal. Cand or sa fie toate etapele de vanzare/cumparare in acelasi locsi nu o sa mai alergi in 3 locuri, cand trebuie sa lasi actele si buletinele la acelasi ghiseu si se vor perfecta intr o ora .... o sa fie bine. In primul rand nu avem legi armonizate european. Cand legea imatricularilor o sa fie la fel in toate tarile europene ... o sa ne consideram cu adevarat in acelasi stat. Cand se poate sa se circule cu o masina imatriculata in Bulgaria (nonstop) Romania .... si in Italia sau Germania ... ce sa zicem ca nu suntem europeni ?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pelin viorel florin a scris:salut
sunt nou pe aici si poate printre voi se gaseste cineva care a avut de a face cu un opel vectra rosu 1.7 td nr. VN03TXP
nu reusec sa dau de noul proprietar.
ma poate ajuta cineva?
sunt dispus sa dau si o mica recompensa celui ce ma poate ajuta.

Sa ne lamurim.
Tu esti proprietarul in acte al Vectrei?
Ai avut un incident cu respectivul?
Sau?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu, nu am nici o treaba ... imi dau cu parerea. In situatia colegului ma aflu si eu, dandu i o masina lu` unul(Daewoo Nubira 2). Despre ea nu mai stiu nimic, pt ca n a avut decenta sa ma mai caute sa perfectam actele. Si cati or mai fi in situatia asta ...
  • pelin viorel florin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Am reusit sã gãsesc in baza de date a asigurãrilor ultima asigurare fãcutã la Asirom Harghita cu valabilitate 07/01/2006 pana la 06/07/2006 si ITP valabil pana in 03/06/2007 fãcut tot undeva in Jud. Harghita.
Probabil in Comuna Cârța.
Date cu care nu știu ce sã fac.
Problema e ca oriunde te-ai duce poliție , ARR,finanțe ,primãrie toți știu doar sã dea din umeri si nu sunt in mãsura sã rezolve o problema de aceasta natura.
Nu exista o declarație pe proprie rãspundere in care sã specifici ca masina nu mai este a ta?

O lege a taxelor si impozitelor unde se specifice si sã reglementeze aceste probleme,care constat ca sunt frecvente pe teritoriul RO.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
omule, vorbesti in dodii, si asa nu o sa primesti niciun ajutor
Fa un efort si articuleaza, cu subiect, predicat si toate cele, care e problema. Ai vandut masina? Ala nu a inscris-o pe el? Cand ai vandut-o? Ai completat in talon rubricile alea ca se instraineaza catre?
Asa, din jumatati de propozitii simple, nu o sa priceapa nimeni nimica
  • Costy_77

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2000 X18SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ce-a mai simpla si ieftina metoda: se face plangere catre judecatorul de serviciu in care se specifica cum ca la data de s-a vandut autoturismul marca, nr, catre (numele persoanei) si cum ca respectivul - noul propietar nu s-a mai prezentat conform intelegerii sa finalizati perfectarea actelor si nu si-a inmatriculato pe numele lui la serviciul inmatriculari pe raza caruia domicilieaza in termen de 30 de zile dupa cum prevede legea. Toata povestea te costa 20 de ron taxa de timbru.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR