Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • 1st_opel

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,
As vrea sa stiu la posesorii acestui motor ce consumuri aveti, daca le-ati "masurat".
Cat va consuma la 100 km parcursi, in oras, in afara orasului?
  • FLO11

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1994 TC4EEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
6.5 - 7 urban - 4.5 - 5 extraurban
  • 1st_opel

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Revin cu o intrebare legata de consum. Cand incepe sa se aprinda becul de motorina in bord cam cati litrii de motorina mai sunt in rezervor?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La Vectra B 1.7TD atunci cand se aprinde prima data becul de motorina vara in stationare pe teren drept mai ai in rezervor 5-6 litri de motorina. Eu plec sa alimentez la pompa intotdeauna dupa ce fac 60km cu becul aprins, toti acesti 60km facuti exclusiv prin oras (am facut si 74km prin oras cu becul aprins pana am alimentat si apoi au intrat 72,4litri in rezervor, pana sus la buson). Consumul meu pe oras este 6.8-7l/100km pe timp de vara respectiv 7.2-7.5l/100km pe timp de iarna, pe timp de vara cand ajung in Peco dupa 60-65 km parcursi mai am in rezervor aproximativ 1litru de motorina.

Daca becul se aprinde in mers pe drum drept si el ramane aprins, atunci pe autostrada mai pot face 100km cu mers constant la 100km/h, iar in regim mixt mai pot face 85km cu conditia sa nu merg inafara comunelor/oraselor cu o viteza mai mare de 100km/h.

Capacitatea rezervorului la Vectra B este de 63litri daca este umplut pana sus la gura la buson (am vazut ca se curbeaza unpic rezervorul in partea inferioara cand este plin pana sus).

Toate aceste lucruri care le-am scris mai sus cred ca se potrivesc inclusiv la Vectra A 1.7TD cu motor ISUZU si sper sa te ajute.
  • 1st_opel

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@ahappyuser
Demult am cautat informatiile astea si nu am primit un raspuns concret
Acuma stiu cand merg la drum daca mai am sau nu motorina cand se aprinde becul in bord. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR