Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Atty_VectrA

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,
Mi-am luat masina asta recent si am observat o problema legata de vitezometrul masinii. Imi arata viteza mai mult decat este viteza reala dar intr-un mod ciudat. Cand plec de pe loc diferenta este pe la 20km/h fata de real sau chiar mai mult. La 50km/h imi arata aprox 68, la 60 imi arata aprox 78, iar la 100 imi arata aprox 111. Am cauciucuri de 195 60 R14. Nu stiu ce cauciucuri sunt trecute in talon pt ca inca nu e gata inmatricularea si nu am talonul(poate ma ajuta cineva cu aceeiasi masina cu dimensiunile din talon). Dupa cate stiu daca e din cauza cauciucurilor diferenta ar trebui sa fie progresiva adica la viteza mica diferenta mica iar la viteza mare diferenta mai mare dar la mine e tocmai invers. De aia va intreb ce pot sa fac? Poate vorba si de un defect mecanic? Sau problema este si din cauza cauciucurilor si din o cauza mecanica?
Thanks Smile
Skip ads

  • senatorC30SE

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: ARAD
  • Masina: Omega 2002 y32se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Problema ope care o ai nu este de la anvelope,vitezometru de pe masina ta a fost desfacut si nu este montat bine acul ce iti arata viteza.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
senatorC30SE a scris:vitezometru de pe masina ta a fost desfacut ....


De obicei schema asta se face la bordurile vechi , cu rotor pentru a se da Km inapoi. In bord exista o siguranta care in momentul in care ai desfacut sa umblii acolo sare si nu o poti pune foarte usor inapoi. Multi nici nu se chinuie Wink
  • Atty_VectrA

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2006

  • Mesaj Privat
florinike a scris:
senatorC30SE a scris:vitezometru de pe masina ta a fost desfacut ....


De obicei schema asta se face la bordurile vechi , cu rotor pentru a se da Km inapoi. In bord exista o siguranta care in momentul in care ai desfacut sa umblii acolo sare si nu o poti pune foarte usor inapoi. Multi nici nu se chinuie Wink

Se poate face ceva ca sa mearga cum trebuie? Daca e din cauza sigurantei trebuie ca sa merg la cineva care se ocupa de asa ceva(care se pricepe mai bine) sau pot sa pun si eu siguranta aia la loc? Este doar din cauza asta sau poate fi si altceva?
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Sincer nu stiu daca se poate face sau nu. Nu am desfacut nicodata unu ca sa vad daca il pot face la loc si nici nu stiu cum arata siguranta aia ca sa iti pot spune ce anume iti trebuie.
Daca ar fi dupa mine ti-as da 2 sfaturi: fie il pastrezi asa cum e fie il inlocuiesti cu un altul de la dezmembrari.
  • Atty_VectrA

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2006

  • Mesaj Privat
florinike a scris:Sincer nu stiu daca se poate face sau nu. Nu am desfacut nicodata unu ca sa vad daca il pot face la loc si nici nu stiu cum arata siguranta aia ca sa iti pot spune ce anume iti trebuie.
Daca ar fi dupa mine ti-as da 2 sfaturi: fie il pastrezi asa cum e fie il inlocuiesti cu un altul de la dezmembrari.

Dupa cate inteleg pot sa inlocuiesc tot bordul (ma refer aici strict la partea unde indica viteza, turatia...s.a.) si problema ar fi rezolvata? Oare nu poate fi si din alta cauza? Intreb asta pentru ca nu cumva sa iau altul si sa il montez si problema sa ramana.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
De la ce altceva sa fie ???? Shocked

In bord intra un cablu care are la capatul celalat o mufa ce intra in motor pe undeva, daca nu ma insel la imbinatia cu cutia sau chiar in cutie Embarassed .
Din motor se transmite pe baza cablului rotatia iar bordul iti arata prin acest fenomen viteza cu care rulezi.
  • Atty_VectrA

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ma voi interesa la cati bani pot gasi un bord ca sa vad daca merita schimbarea. Oricum m-am cam obisnuit cu eroarea de afisare dar daca nu ma costa scump... poate o sa fac schimbarea. Oricum merci mult pentru informatii Smile
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Bord gasesti la SH cu sau fara turometru. Eu am intrebat pt a mea, ca vreau sa-mi iau cu turometru, si costa 1.200.000 ROL...dar stau in dubii ca la mine km sunt reali si imi indica viteza bine...mi-e sa nu iau cine stie ce stricaciune...mi-au spus aia de la SH ca pot sa-l duc inapoi daca e vreo probl la el dar cand ma gandesc cate sunt de desfacut si ce frig e afara... Rolling Eyes
  • Atty_VectrA

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Numai ca sa ai turometru nu cred ca merita ca sa investesti 1.200.000(plus bataia de cap cu montatul Rolling Eyes ) si daca stai sa te gandesti ca nu te prea ajuta asa de mult. Eu cel putin nu mai schimb nimic la ea, nu are rost sa ma complic numai pentru ca imi arata o diferenta la vitezometru. Oricum m-am invatat. E ciuidat ca Astra din 94 nu are turometru iar Vectra din 94 are... practic sunt masini aproape la fel
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sa iti arate 111 la 100 nu e chiar anormal, se incadreaza in normele europene (10%* viteza + 4km/h) - toate bordurile arata mai mult, in limita asta. celelalte sint aberante.
  • PetruA

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Este normal sa arate asa.
Conform normelor la toate masinile (cu exceptia celor americane sau fabricate pentru america) vitezometru trebuie sa arate cu 9% - 12% mai mult decat viteza reala.
Deci cu cat mergi mai repede, diferenta intre viteza reala si cea afisata de vitezometru este mai mare.
De aceea cei care se plang ca au fost amendati sa au pierdut permisul pentru ca au depasit viteza cu 1 km/h sunt niste mincinosi, pentru ca daca pe radar ai depasit viteza cu 1 km/h inseamna ca pe vitezometru tau ai avut o viteza mult mai mare, deci nu ai depasit viteza din greseala ci ai facut-o intentionat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR