Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • alexrosu0589

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut. M-ar interesa sa schimb playerul masinii care este un cd30 mp3 cu alt player 1DIN sau tot 2 DIN dar nu stiu cum sa fac sa mai am inca acces la computerul de bord. Adik cum fac sa accesez consumul mediu si celelalte care erau la butonul BC?

Se poate pune? sau pierd funtia compiuterului de bord? ca m-ar interesa sa am un player care citeste usb ca nu vreau sa mai am dea face cu cd-uri si pana acuma am avut alta masina si m-am impacat ff bine cu usb-ul. Stiu ca este o"chestie" care are si usb i card si aux in care face asta dar sincer prefer un player mai performant Very Happy

Daca ma poate ajuta cineva?
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Sunt cateva variante pentru ce vrei tu.
1. Unitate 2 DIN de calitate+varianta de firmware la display(depinde de care ai) care sa-ti arate informatii despre consum pe 3 linii. (Range, instant si mediu). Pentru treaba cu firwm
2. Unitate 2 DIN dedicata chinezeasca, o sa ai tot ce ai nevoie dar unitatea e slaba calitativ.
3. Unitate 1 DIN o firma cat de cat buna si faci la fel ca la punctul 1 sau mergi cu CD30 in paralel montat in torpedou.
  • alexrosu0589

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Din cate am mai butonat eu stiu ca am firmware din 2004 pe el si e din ala care pe prima linie e ceasul, a doua e postul radio sau ce e pe cd si ultima e bc care il schimb eu ( instant, mediu, range).
Sincer as monta ceva mai calitate cen 1din sau am vazut de la pioneer 2din. Dar in legatura cu firmware cum l-as putea schimba? Sau updata?
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ce display ai?
Skip ads

  • alexrosu0589

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Ca marime e la fel cu cel color ...cred ca e BID sau GID. Nu stiu exact cum sa aflu, dar imi aparr doar 3 linii, primul e ora cu temp, a doua e cu postul sau mel de la cd si ultima e cu consum, ce afiseaza bc.

Is incepator cu opel si de aia is cam la furat...dar incerc sa ma perfectionez.
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ai comenzi pe volan? Eu pot controla BC-ul din comenzile din stanga. Dar eu am GID, tu din cate povestesti ai BID. Nu stiu daca sunt la fel comenzile.
  • alexrosu0589

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Da. Am si comenzi pe volan. Dar pot sa controlez bc doar in momentul cand apas BC si dupa sagetelele sus/ jos selectez ce vreau din BC. Dar de pe volan sa selectez BC nu am...doar selectare FM/CD. Fara selectare BC din sagetele schimba melodia sau postul radio. Se poate programa vre-un buton? Sau din opcom sa selectez chestia ata?
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pai ai ai 2 scroll-uri, unul in stanga, unul in dreapta. Cel din dreapta este pentru volum, iar, la mine, cel din stanga poate fi apasat si dupa aia pot modifica ce sa vad in BC. Incearca sa apesi si tu pe el, vezi daca se modifica afisajul de pe BID.
Skip ads

  • alexrosu0589

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Ok. Am vazut acum. Merci

Imi trebuie alta mufa in spate daca schimb player-ul?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dupa cum zici tu ai bid.
Bc il poti controla usor din comenzile de pe volan daca sunt cu scroll-uri (nu butoane rotunde) apasand pe scroll-ul din stanga si apoi navigand sus-jos de pe acelasi scroll
Daca vrei sa pastrezi comenzile bc din player sau sa comanzi player-ul de pe volan iti trebuie unul compatibil cu can-ul de la opel.
Cauta pe googoe "opel vectra c 2 din" si vei gasi playere compatibile o gramada... in functie de buget...
Insa astea sunt chinezarii si greu gasesti unul de calitate.
Cele de firma rareori sunt compatibile si sunt foarte scumpe (asta daca gasesti).

Daca nu e compatibil ai nevoie de un sistem de adaptare al comenzilor de pe volan sau renunti la ele.

Mufa din spate e urmatoarea:


Ori cauti player cu mufa la fel ori mufa adaptoare ori te descurci...
  • alexrosu0589

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Va multumesc. Am sa caut ceva calitativ care sa fie cu.mufa de care trebuie.

Mai am o problema care am depistat-o aseara. CruseControlul il activez dar se dezactiveaza singurel dupa cateva secunde? Trebuue reactivat din opcom sau ar fi o problema fizica cu el? La diagnoza nu a gasit nici o eroare,.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Se poate dezactiva cand se apasa pedala de frana, cea de ambreiaj sau butonul specific de pe maneta de cc.
Verifica sa nu ai vreun contact pe undeva care se actioneaza singur...
Sau demonteaza maneta si curat-o...
Skip ads

  • alexrosu0589

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
K. Merci. Se dezactiva asa din senin fara sa apas nimik. Am sa o desfac sa vad exact ce e pe acolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR