Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
asa cum zice si Clau , fiecare isi pune ce vrea dar mai ales ce poate. Dar cred ca e pacat ca cineva care isi permite sa dea peste 10.000 euro pe o limuzina , sa vrea si cai multi , sa fie si frumoasa dar sa consume putin . Si culmea e ca asta o fac mai mult cei ce nu sar de 15.000 km /an. Asa cum spunea si Gyzmo , nu poti compara o masina cu jante pe 17' cu una pe 20' dpv al look-ului. Si cum toti vrem masini frumoase cred ca merita sa le si avem , doar de aia am investit atatia bani in ele. Parerea mea este ca nici jante de tabla nu se merita sa pui pe roti de iarna , mai ales cand le folosesti jumate de an( noiembrie- aprilie) , masina arata urat fara capace si cu jante de tabla.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai iti pui jante structurale de tabla cu capace si arata ca cele de aliaj.
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@99sit eu am dat pe masinuta 20.500 EU si nu imi pare rau. Este echiparea cosmo. Masinuta a venit din fabrica cu jante aliaj superbe pe ''18 . Pentru iarna,dealer-ul Opel a fost foarte zgarcit,avand in vedere ca am platit cash. Am fost nevoit sa merg la prima statie de carburanti sa alimentez. Ma rog,e o alta discutie. Ma vedeam pus in fata faptului implinit,gen acum 3 zile am ridicat masina din show-room si afara ningea. Am cautat peste tot jante de tabla pentru echiparea de iarna deoarece sunt adeptul :jante tabla+anvelope iarna si jante aliaj pt vara. Nu am gasit nicio anvelopa(ma refer la brand bun)sub 700 RON. Asa ca m-am decis sa achizitionez jante de tabla pe ''16 si anvelope(acum am vazut ca nu am specificat ce folosesc) Riken 215/60/16. (pret/buc=270 RON). Am facut aceasta alegere(anvelope) deoarece mai multi prieteni au pe masini mult mai bune ca a mea(Mercedes,Audi,BMW)aceste anvelope-Riken si sunt foarte multumiti. Acum sincer,look-ul nu ma prea intereseaza deoarece,Insignia tot Insignia ramane-aratoasa,multi intorc capul cand o vad. Deci,prin urmare,de ce as fi platit 800 RON pentru o anvelopa de iarna cand asa am achizitionat cu 270 si mi-am cumparat si capace opel? Plus de asta am ales aceasta dimensiune deoarece sunt mai inalte in detrimentulcelor mai joase si mai late. Dupa cum spunea si @clau70 mai bine mai inalte pe timp de iarna...sa nu iei cine-stie-ce bolovan pe dedesubt. Nu am cablul de date in acest moment la mine (masinuta este in garaj)dar chiar am facut 2-3 poze cu S4 pentru colegul @Borsy sa imi spuna ce vede el aiurea la aceste poze ca mie imi place foarte mult . Numai bine, Drumuri cat mai line va doresc.
P.S.: maine urc si pozele ,promit
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
clau70 a scris:Pai iti pui jante structurale de tabla cu capace si arata ca cele de aliaj.

Exact asta am spus si eu Clau , am vazut multe masini cu jante de tabla fara capace si arata urat. Cu capace este alta treaba!
Skip ads

  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
@David _Andrei, si eu sunt adeptul cauciucurilor cu talon inalt , sunt mai elastice mai ales pe drumurile noastre. Ca si inaltime a masinii cred ca ramane aceeasi , avand in vedere diferenta de talon / marime janta , circumferinta. Si eu ma refeream , la faptul ca la o masina de 20.000 coco, mai ales echipata Cosmo, e preferabil sa arate si bine , dar asta bineinteles este opiunea ta in legatura cu rotile. Drumuri linistite si numai bine!
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
David_Andrei a scris: Plus de asta am ales aceasta dimensiune deoarece sunt mai inalte in detrimentulcelor mai joase si mai late. Dupa cum spunea si @clau70 mai bine mai inalte pe timp de iarna...sa nu iei cine-stie-ce bolovan pe dedesubt.


Rotile de iarna pe care le-ai pus 215/60R16 nu sunt mai inalte per total fata de cele de vara de 245/45R18, sunt chiar mai mici in diametru ceea ce inseamna ca acum masina e un pic mai joasa cam cu 0.6cm. Avantajul lor vine din faptul ca sunt mai inguste si cu flancul anvelopei (balonul) mai mare, adica mai potrivite pt conditii de iarna.
  • Nitescu Ovidiu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2014

  • Mesaj Privat
paulcg a scris:Vand set jante tabla + anvelope iarna Continental pentru Insignia
rulaj max 6000km

bonus - 1 set prezoane

pret 1200 ron / set


mai e valabila oferta?
  • dorax5

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2014

  • Mesaj Privat
buna, pentru ca nu am inca posibilitate sa pun o cerere pe bazar, scriu aici, mea culpa!

caut un set de jenti cu cauciucuri de iarna pe 17" pentru o insignia sports tourer.

raport calitate pret cat mai bun Smile astept oferte pe PM.

O zi excelenta tuturor.

D
Skip ads

  • mosbi83

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, am si eu o intrebare

Doresc sa achizitionez un set de jante pt iarna

Intrebarea mea este daca pot pune pe 16 desi in carte minimum este de 17?


Multumesc anticipar
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Iti va lovi in etrieri...
In general se decodeaza VIN-ul si reiese de acolo daca poti pune roti de 16" sau de 17".
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Daca in carte scrie minim 17", nu intra mai putin.

Spre exemplu a mea a venit cu 18" din fabrica iar minimul e 17" in carte - 17" am si pus pentru cele de iarna.

Setul de jate ce vrei sa-l iei sa te asiguri ca se potriveste pe insignia: numarul de suruburi, distanta intre ele si ETul jantei. La unele jante mai trebuie pus colier de centrare (asa parca i se spune), pentru ca greutatea sa se aseze pe centrul discului unde vine montata janta in asa fel incat sa suporte greutatea masinii, altfel greutatea masinii se va sustine doar in cele cinci suruburi si se risca ruperea la viteze/forte mari. La un service cat de cat trebuie sa aiba acele coliere de vanzare (5-10lei bucata parca).

Colierele de centrare vin montate pe axul ce e incercuit in rosu in imaginea de mai jos:


Poza nu e de la Insignia, dar numarul de suruburi e tot 5 ca la insignia.
  • mosbi83

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2014

  • Mesaj Privat
la acestea ma gandeam

http://www.revizieopel.ro/J...la-GM,p-8312.html

Fiind originale GM nu cred ca mai este necesar acel colier
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Mai pune ceva si cumpara structurate.........
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Da, asa e; cele originale n-ar trebui sa abia nicio problema.
  • mosbi83

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2014

  • Mesaj Privat
borsy a scris:Mai pune ceva si cumpara structurate.........



mi-ai citit gandurile dar luna asta nu am buget decat pt asa ceva Very Happy
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Ti-am dat PM Smile.
  • vwv
  • *
  • 15 mesaje
  • din 19 Oct 2013
  • Insignia 2009 A20DTH
  • Bucuresti
  • vwv

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Caut si eu sa imi incalt Sport Tourer-ul cu anvelope de iarna.
Caut jante pe 17(acum am pe 19) si sunt deschis atat catre cele din aliaj, cat si catre cele din tabla. Ma gandeam ca dimensiunile anvelopelor sa fie 225/50/17.
Nu sunt insa pe deplin lamurit cu ce latime a jantei sa aleg.
Va rog sa ma ajutati cu aceasta informatie. Ce latime a jantei trebuie sa aleg pentru configuratia de mai sus?
Daca exista cineva care vinde ceva asemanator, va rog sa ma contactati.

PS: Credeti ca ar fi indicate si alte marimi de anvelope(tot pe 17)?
Adica 225/55 sau ceva cu 215?

Multumesc
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca dimensiunea de 225/50/17 nu prea este potrivita...,mai degraba 225/55/17.Asa a venit a mea din fabrica,
In carte ce dimensiuni ai trecute?
Poti vedea si in manual care sunt dimensiunile optime pentru jante si anvelope.


Ultima modificare facuta de gyzmo la Joi 30 Oct, 2014 12:15 am
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salut, eu am pus pe ea 225/55/17 si pare sa fie ok, este mai usoara directia si accelereaza mai iute, am coborat de la 245/45/18
Aspectul si garda la sol mai mica sunt neajunsurile, bineinteles frana mai lunga, masina mai instabila...dar mergeti decent si veti fi multumiti.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:Cred ca dimensiunea de 225/50/17 nu prea este potrivita...,mai degraba 225/55/17.Asa a venit a mea din fabrica,
In carte ce dimensiuni ai trecute?
Poti vedea si in manual care sunt dimensiunile optime pentru jante si anvelope.


De ce? Producatorul recomanda 225/50/17 ca anvelope de iarna, doar RAR-ul trece la noi altceva......Daca cumparati un set de roti din DE, 90% sunt 225/50/17. La cele de 225/55/17 nu se pot monta lanturi de iarna.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR