Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • doggfatther

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
asa e , la clapeta de acceleratie [ aer ] am patit la fel , dupa cateva curatari a trebuit sa o schimb
Skip ads

  • schneider369

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2014

  • Mesaj Privat
timvte a scris:@mihaitaiosub
Sunt sigur ca unii dintre ei sunt profesionisti (am avut si experiente placute), altii doar la chestii marunte (gen shimbat de ulei sau in dat cu parerea). Am avut mari sperante cand am mers prima data la ei, dar din pacate sunt nevoit sa caut alt service Sad Sau poate tine doar de noroc (pe mana cui pici)... ca eu nu am prea avut. Este parerea mea personala... poate sunt eu mai ciudat Wink

Am vazut ca cei de la revizieopel.ro si-au deschis si service (revizieautoservice.ro). A fost cineva la ei sa isi dea cu parerea?
Pe unde ati mai fost si ati fost multumiti?

Vreau sa verific dc imi agata cand bag in viteze si ce genereaza zgomotul de conserva la fiecare groapa...



Am fost eu la service-ul celor de la revizieopel.ro , au service-ul prin spate pe la gura de metrou Dristor pe Eufrosina Popescu. Am ajuns acolo in 2012 cand mi-a cedat motorul la masina (am ramas fara lichid de racire ...am mers cu ea fara sa stiu treaba asta si rezultatul...motor calat, segmenti , pistoane praf). Culmea ironiei este ca am ajuns la ei dupa ce am fost la EDS , am tot cautat pe net cel mai bun service si toata lumea EDS , intrebam colegi / prieteni , toata lumea EDS.....ei bine m-am dus la EDS cu masina pe rampa , a iesit un nenica la poarta m-a intrebat ce-am patit , i-am spus cele intamplate si nenica se uita la mine si-mi spune : ALT MOTOR , nu o baga in curte laso aici afara (aici = in camp). Am ramas un pic prost , pe moment a fost ceva de genu "bah tata asta e clarvazator , nici nu a ridicat capota si gata alt motor". In fine mi-am adunat piticii de pe casa si am incercat sa vorbesc cu el , cum ca as vrea totusi o verificare ca nah sunt banii mei si timpul meu. Dupa cateva minute de miloaga (practic m-am rugat de ei sa-mi faca o verificare) au acceptat sa bag masina in service , mi-au facut testul de compresie si mi-au zis : DA ce ti-am spus alt motor , nu ai compresie pe nici un piston (valorile erau ceva de genul 4-6-4-7 nu ma itin minte exact dar oricum era praf)...bun le spun ca vreau sa verifice un pic mai in amanunt adica desfacut de motor vazut ce a crapat etc , mi-au spus ca ma costa 1200 ron sa-l desfaca si ca oricum il desfac degeaba ca nu se poate repara. Ii mai intreb odata daca se poate repara si ei incep sa rada ca ce nu inteleg ALT MOTOR. Bun ...imi bag o tigara in gura si ies afara plin de nervi. Afara vreo 2-3 baieti de acolo si apare si unu din service (care participase la "verificarea" motorului) si ma intreaba daca vreau sa-i vand lui masina ca el acum imi da 1000 de euro pe ea asa cum e ea cu motoru stricat ca oricum nu mai am ce sa-i fac si ca o sa o duc la fier vechi. Well pana aici frate cu tupeul nesimtit si clarvazatorii motoarelor , mi-am bagat toate cele am chemat rampa inapoi , am platit testul de compresie si am plecat jurand ca nu am sa le mai calc pragul niciodata.

Revenind la revizieopel.ro , am dat de ei cu ajutorul unui amic care sta in zona Dristor si am zis ca nu strica sa arunc o intrebare. I-am sunat le-am zis care e buba si m-au chemat cu masina in service la investigat....mi-au sarit capacele ca ma zis ca iar dau banii pe platforma doar ca sa plimb masina aiurea. Mecanicul de acolo mi-a spus ca daca este doar ce le-am povestit eu , ei pot repara motorul si ca or sa-mi plateasca ei platforma , daca este altceva atunci ura si la gara , imi platesc singur platforma. M-am dus acolo , au bagat testerul , au bagat si ei testu de compresie , invartit pe langa motor , pe sub motor , desfacut capacul de la tacheti , dupa care a venit la mine si mi-a zis 4000 ron reparatia si vi peste 1 saptamana sa o iei. Am acceptat oferta si am stat si vreo 2 zile cu ei in service cand au desfacut motorul si cand l-au pus inapoi , nu aveam incredere si imi era frica sa nu mi-o fur. Ei bine am deja 20.000 km facuti cu motorul reparat de cei de la revizieopel.ro Toate piesele au fost noi cu factura si garantie.

Culmea ironiei este ca acum am cateva coduri de eroare ECN 017152 , ECN 035100 , ECN 035300 , ECN 035400 , ECN 042052 si marti mi-am facut programare la ei sa vad care e treaba.

Recomand revizieopel.ro , nu vreau sa mai aud de EDS.
  • mannix35

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Alesanko a scris:@bame ... Amice , desi nu ma pricep prea mult sa-ti spun in termeni , iti spun doar atat ...In cele 5 ore petrecute acolo nu m-am dezlipit de masina ... caseta de directie este prinsa in suruburi pe cadru , deci nu are cum sa ti-o suspende , iar apoi cu ea suspendata asa , sa ia baietii cadru in carca si sa prinda suruburile pe el. Caseta de directie a fost data jos , si montata pe noul cadru , apoi impreuna prinse de caroserie. Nu stiu cum e la astra ta , dar la vectra mea daca nu suspendau motrul ( si prin suspendat ma refer la doua o bara cu 2 craci , care se proptesc in locul unde sunt prinse suruburile la aripi , si una bucata lant in jurul motorului ) , riscam sa il las acolo. Am stat langa masina , si-am vazut cu ochii mei , de aceea binevoiesc sa te contrazic. Multumesc !


Salut Alesanko tot ce pot spune eu despre baietii de La Viorel este ca sunt ciocanari adica nu stiu meserie decat cu ciocanul...am fost la ei (pentru prima data si ultima) ca sa imi schimbe burduful de la planetara dreapta de la cutie si amortizoarele...Am plecat de acolo fara siguranta la piulita din capatul planetarei (de la roata) si cu un amortizor nou caruia la strangere au folosit cheia pneumatica si au reusit sa rupa filetul din partea de sus a tijei...Nu va zgarciti la bani ca riscati sa muriti pe drum dupa ce plecati de acolo...NU RECOMAND...
  • rsch

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am mers la Revizieautoservice.ro (revizieopel.ro) pentru consum mare de ulei si erori de misfire (le-am citit cu testul pedalei). Am Astra Classic 2 Z16XEP, ~96.000km.
Dupa prima investigatie mi s-a spus ca ori schimb capacul de la tacheti (cel cu supapa vietii) ori fac segmentare. Schimbarea capacului n-a rezolvat problema, in schimb dupa segmentare motorul merge de parca e nou, au facut treaba buna. Ca bonus: m-au sunat sa ma intrebe daca vreau sa schimb distributia, oricum e demontata si nu mai platesc manopera

Si aici incepe povestea.
Dupa ce au facut segmentarea m-au sunat: "Veniti ca e gata". Ma duc, platesc, plec cu masina. Nu fac 500m ca pac! se aprinde martorul si incepe motorul sa tremure. Ma intorc in service. Vin oamenii, pun testerul, se uita, discuta, schimba o bujie, se uita la injectoare, la bobina de inductie. "Haideti sa facem o proba". Dupa vreo 2-3 km se intampla din nou treaba rusinoasa cu martorul + niste fum. Mecanicul care ma insotea zice sa ne intoarcem la service. Chiar in fata intrarii, moare de tot. Motorul.
O Impingem inauntru. Masina.
Fac domnii sedinta, se uita, demonteaza. Aceeasi eroare de misfire + P1112 (Port Deactivation Solenoid Valve Actuation Error) Amanunt important: era sambata la pranz. Hotarasc sa desfaca motorul.
Seful de service (kudos!) ma suna pe la 4pm: Dom'le i-am tinut pe baieti, am desfacut motor, am curatat contacte, mai lasati-o la noi pentru probe.
Am lasat-o doua zile, pana marti dimineata.
Plec din service, totul fain, era o placere sa aud motorul. A doua zi de dimineata, pe drum spre serviciu apare din nou eroarrea. M-am dus direct la ei cu o falca-n cer si una in pamant, hotarat sa rup capete. N-a fost cazul, au preluat imediat masina. Am lasat-o acolo alte doua zile.
Suna din nou seful de service: au desfacut-o din nou, au analizat tot ce era de analizat cu testerul, au refacut cablaje, au intrebat si pe la alte serviceuri (inclusiv la Andrei la EDS), au schimbat OPCOMul cu alta scula, au verifica calc de injectie, bobina de inductie, injectoarele...
Sa va mai spun ca n-am ajuns acasa cu ea si din nou au aparut erorile de misfire (P0300, 0301, 0302, 0302, 0304) si P1112?

Sunt suparat ca am erorile astea. Dar nu pot sa nu apreciez calitatea reparatiei mecanice (segmentarea) pentru care am mers in service si, mai ales, implicarea de care au dat dovada si felul in care au abordat problemele.
Nu stiu exact unde sa merg cu ea, poate ma sfatuiti voi. Intre timp a ramas ca o sa primesc un telefon de la Revizieautoservice, sa vedem ce ramane de facut.


Ultima modificare facuta de rsch la Sam 08 Nov, 2014 6:13 pm
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La un electronist sa repare calculatorul daca au eliminat bobina.
  • c.cristian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Proaspat proprietar de Insignia Sports Tourer. Mers catre EDS la recomandarea unui prieten pentru prima revizie (cu piesele mele / filtre + ulei). Nu este prima data cand ajung cu un autoturism in service-uri. Mai am un Megane 2001 tot break si am adunat povesti cat pentru o mica carte de povestioare.
Manopera OK, mecanicul Mihai sau Mummy s-a ocupat de lucrare. Ce mi-a placut a fost amabilitatea lui, faptul ca mi-a zis cam la ce sa ma astept cu masina (probleme cunoscute de el si in general legate de Insignia), a facut o constatare vizuala pe sub masina; a lucrat foarte, foarte curat (a cazut putin ulei? Hap! Solutie de curatat + servetel in secunda doi. Nu merge surubul? Hap! Da-i cu solutie).
Apoi a urmat o diagnoza computerizata efectuata de Marius sau, din cate am vazut pe forum, maiandrei. S-au verificat parametrii motorului care, spre bucuria mea, au iesit OK. Mici probleme gasite dar irelevante dpdv al feedbackului meu pentru service.
Ce este important din punctul meu de vedere: toate costurile au fost prezentate in avans si transmise prin e-mail catre mine. Lucrarea mecanica s-a efectuat foarte, foarte curat. Nu este o abordare pentru ca m-au vazut pe mine cu Insginia, mai erau masini pe elevatoare si toata lumea era cu manusi si servetele, indiferent de ce masina era.
Ieri m-am dus cu una din problemele gasite la masina - DIFUZOR JOASE STG FATA INTRERUPT. S-a dat jos interiorul usii (nu s-au rupt urechi / cleme / prinderi / etc. cum am mai patit in trecut la Megane), baiatul a stiut clar unde, ce si cum sa desfaca, care mufe sa scoata, cum sa le scoata, ordinea incat sa nu stea cu ele prost, etc. S-a constatat ca 1. instalatia electrica functioneaza corespunzator 2. difuzorul nu functioneaza si se recomanda inlocuirea. In 5 minute am primit oferta pe mail cu ce inseamna boxa originala GM si ce inseamna alte boxe, urmand ca eu sa decid ce fac.

In concluzie, momentan, sunt foarte multumit de serviciile oferite de catre cei de la EDS Service.

P.S. Pentru mine a fost un element nou sistemul informatic cu telefon / tableta. Initial am crezut ca baiatul statea si dadea sms-uri cu nevasta-sa pana sa inteleg ce se intampla. Nu va speriati, nu se freaca tableta pe banii vostri Smile
  • bubuuno

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salutari! caut sa evit neplaceri gasite in service ... dupa cum vad majoritate recomanda eds dar eu stau tocmai la pacii iar drumul este destul de lung asa ca va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre Radacini Motors ca pot ajunge destul de repede la un astfel de service .Problema ce caut sa o rezolv este:atunci cand franez se aude un zgomot infundat la roata dreapta fata la ce anume ma pot astepta? cumva la flansa si rulment? Multumesc
  • lalu.corsa

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2004 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Bubuuno la Rãdãcini aici pe Timișoara am fost eu pentru o constatare. Ma așteptam la ceva mai mult de la un service Opel. Nu am aflat nimic care sa ma ajute, ba mai mult mi au dat informații aiurea (ma puneau sa înlocuiesc piese pe care deja le pusesem noi). La EDS as vrea sa ajung și eu dar e destul de departe.
Skip ads

  • ali_sdk

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Nici eu nu am auzit pareri prea stralucite despre Radacini. De EDS vad si eu ca-si multe pareri bune, cred ca o sa merg acolo cand o sa am treburi importante, caci si pt mine este in celalalt capat al orasului... Deocamdata am un mecanic in care am incredere, doar ca nu e la un service specializat pe OPEL, ci Nissan.
  • bubuuno

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
lalu.corsa cu cat au taxat constatarea ?
  • bubuuno

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
maiandrei te rog sa-mi spui la ce ma pot asteptat atunci cand franez la roata dreapta fata se aude un zgomot infundat ... imi doresc sa ajung la eds dar este foarte departe de mine si vreau sa stiu si care ar fi pretul pentru rezolvarea acestui necaz.Am primit si un raspuns cum ca este posibil sa fie discul ruginit. Multumesc
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Bubuuno cred ca este mai eficient sa ii dai un mesaj privat lui maiandrei sigur il vede si primesti un raspuns mult mai repede. (Parerea mea)
Bafta
Skip ads

  • lalu.corsa

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2004 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
bubuuno a scris:lalu.corsa cu cat au taxat constatarea ?
123lei un uitat la motor și verificat niște erori.
  • bubuuno

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
ok multumesc lalu.corsa
  • bubuuno

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
da asa este dar acum nu pot gasi scuze ca nu m-am gandit la un mesaj privat Very Happy
  • cosss

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Recomand AutoA si MasterMotors.
1. MasterMotors este un service de cartier, dar cei de acolo lucreaza excelent si sunt seriosi. Repar masina mea (Astra H 1.7cdti) de ceva timp la ei si pe a tatalui meu (Astra F 1.7D ) de ani de zile.
2. Astazi am fost la AutoA sa fac o reentasare la baia de ulei, iar pretul total a fost 100 lei ( manopera 60 lei, silicon 29 lei, spray de curatat 11 lei). Un mare plus pentru programare: am fost programat la ora 9, la ora 9 a intrat masina in service, iar cu o zi inainte am fost programat pentru constatare la ora 12, la 12 fix a intrat masina pentru constatare.
In urma constatarii ( 30 lei ) mi s-a spus ce probleme are masina cu scurgerile de ulei, etansari, directie, suspensii si ce piese se vor uza in viitorul apropiat. Totul s-a trecut pe lista urmand sa mi se comunice pretul pentru fiecare piesa si manopera pentru fiecare lucrare efectuata. Practic stii dinainte tot ce trebuie sa platesti.
  • siulian

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Recomand AutoA. Am schimbat distributia la Opel Corsa Z13DTJ. Toate bune si frumoase pana acum.(sper sa ramana asa)
Multumit si de cum s-au comportat ca oameni.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Masina Zafira A,

Un service ptr vopsit aripa fata stanga, bara fata -dar facut ca la carte UNDE si CAT ?

Mi-a intrat un bou in masina in parcare. Eu si alte 3 masini facute muci.
Eu am scapat cel mai ieftin (celalte 2 sunt dauna totala)
  • Audioslave

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2011

  • Mesaj Privat
[quote="schneider369"]
timvte a scris:@mihaitaiosub
[...] dupa care a venit la mine si mi-a zis 4000 ron reparatia si vi peste 1 saptamana sa o iei [...]
Recomand revizieopel.ro , nu vreau sa mai aud de EDS.


Un Z16XEP SH te costa 500 de euro, de-aia ti-a fost recomandat sa schimbi motorul in loc sa repari. Cu tot cu montaj si tot nu ajungeai la 4000 de lei.
  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salutari, vreau sa cumpar un Opel Astra GTC 1.7 CDTI din Bucuresti (eu fiind din Arad) si m-am gandit ca ar fi o idee buna sa ii fac un test inainte.
Va rog sã-mi recomandați un service care sa fie deschis si sambata (31.01) si eventual sã-mi spuneti cam ce teste ar trebui fãcute si cam cât ar costa. Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR