Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sa-mi bag picioarele daca inteleg care este logica calculului taxei de prima inmatriculare,in acord cu emisiile inregistrate!Doua motoare,acelasi an de fabricatie,aceeasi capacitate cilindrica,unul Otto,altul Diesel,aceleasi emisii,taxa diferita insa ,aproape dubla diferenta intre ele!Pai,daca inregistreaza aceleasi emisii,cu ce este atat de mult mai mare taxa la un diesel? Are "viata"dubla?Se calculeaza numarul de rotatii ai arborelui cotit diferentiat pe o perioada de exemplu,zece ani?Daca se gaseste careva care sa ma lumineze,a invata nu este o rusine! Smile
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu incerca sa gasesti logica in taxa asta. E vorba doar de "cascaval" pt. boieri.
  • mariusmy

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2014

  • Mesaj Privat
razvan g a scris:salutare , cineva cu un opel astra G 1.6 16v din 98' care a platit taxa ?
sunt tare nelamurit , si vreau sa stiu daca ii dau dauna totala sau incerc sa o platesc
multumesc anticipat.


la una asa dar era din 2001 am platit eu 1590 de lei
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
micky001 a scris:Sa-mi bag picioarele daca inteleg care este logica calculului taxei de prima inmatriculare,in acord cu emisiile inregistrate!Doua motoare,acelasi an de fabricatie,aceeasi capacitate cilindrica,unul Otto,altul Diesel,aceleasi emisii,taxa diferita insa ,aproape dubla diferenta intre ele!Pai,daca inregistreaza aceleasi emisii,cu ce este atat de mult mai mare taxa la un diesel? Are "viata"dubla?Se calculeaza numarul de rotatii ai arborelui cotit diferentiat pe o perioada de exemplu,zece ani?Daca se gaseste careva care sa ma lumineze,a invata nu este o rusine! Smile



O logica exista desii sigur "ai lui ponta" cand au conceput taxa nu s-au luat dupa ea! Motorul diesel produce si alte substante poluante periculoase (in afara de CO2 care este la nivelul motoarelor pe benzina si chiar sub in multe cazuri) dar probabil sunt greu sau foarte scump de masurat asa ca dieselul e considerant mult mai poluant decat un benzinar la aceelasi nivel de CO2! Probabil asta este motivul pentru care se vrea eliminarea motoarelor diesel din Europa!
http://www.automarket.ro/st...ngente-53442.html
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
micky001 a scris:Sa-mi bag picioarele daca inteleg care este logica calculului taxei de prima inmatriculare,in acord cu emisiile inregistrate!Doua motoare,acelasi an de fabricatie,aceeasi capacitate cilindrica,unul Otto,altul Diesel,aceleasi emisii,taxa diferita insa ,aproape dubla diferenta intre ele!Pai,daca inregistreaza aceleasi emisii,cu ce este atat de mult mai mare taxa la un diesel? Are "viata"dubla?Se calculeaza numarul de rotatii ai arborelui cotit diferentiat pe o perioada de exemplu,zece ani?Daca se gaseste careva care sa ma lumineze,a invata nu este o rusine! Smile
Este o greseala doua motoare care folosesc combustibili diferiti nu au aceeasi norma de poluare.....chiar daca sunt din acelasi an de fabricatie.... Evil or Very Mad Evil or Very Mad...dieselul nu este la fel ca Otto
  • deleted-11511

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2007

  • Mesaj Privat
un pic de ajutor va solicit. am achizitionat o astra h fabricatie 06.2007. Z17DTH
cat iese taxa de mediu, avand in vedere ca tocmai am aflat ca nu am DPF din fabrica? sau la cat sa ma astept la CO2?

multumesc frumos
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
simplu intra pe Taxa de timbru- cf. OUG 9/ 2013
daca masina ai luat-o din strainatate emisiile le ai trecute in brifuri.
din ce vad pe net ar fi cam 138
  • deleted-11511

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2007

  • Mesaj Privat
masina e din olanda. nu am nicaieri trecute emisiile. merci de raspuns.
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tase a scris:Este o greseala doua motoare care folosesc combustibili diferiti nu au aceeasi norma de poluare.....chiar daca sunt din acelasi an de fabricatie.... Evil or Very Mad Evil or Very Mad...dieselul nu este la fel ca Otto


Mda!NIci iarna nu-i ca vara!Dar uneori ploua,in ambele sezoane!
Dacia 1300 /-1985 avea noxe 220-250 CO2. Fiat UNO 1.3 / 1985 ,noxe 215/225 CO2.Otto-Diesel. Ne oprim aici,ori continuam? Laughing


Astra 1.7dth/2007---- 135 CO2. http://www.autobook.ro/emis...p;capacitate=1686
  • badluck

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Am luat de curand un astra g din decembrie 2003 motor z16se caravan, nu gasesc nicaieri noxele. Stiu ca ar fi e4 dar nu stiu noxele si sunt importante si ele la stabilirea taxei. Cunoaste cineva macar cu aproximatie cam cat ar costa timbrul de mediu? Multumesc anticipat!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Daca iti ies noxele peste 170 g/km, taxa e 350 E. Daca ies sub 170 g/km, taxa e cam 250 E.
  • badluck

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Si cum fac sa iasa sub 170? Bag benzina de supercalitate sau ceva prin hartiile dela rar, ca doar nu- s nebun sa platesc in plus daca se poate mai ieftin. Multumesc oricum pt raspuns, sunt ceva mai lamurit acum.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mergi la un service sa vezi ce noxe ai in realitate. E posibil sa te ajute o benzina mai buna.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Noxele se pot calcula doar la R.A.R si taxa e destul de mare...se lasa masina 24 de ore la ei ......daca nu ma insel taxa este 4000 lei...poate ma insel! Prin noxe se intelege cantitatea de CO2...emis
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Doar la RAR ? Si cand faci ITP-ul la service ce crezi ca face cu furtunul in teava de esapament ?
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Make
Model
Description
Year
MPG
CO2 (g/km)
Compare?
Astra, MY 2002 1.6i 16v 4 & 5 door 2003 36.7 185
Astra, MY 2002 1.6i 8v 3, 4 & 5 door 2003 39.8 171
Astra, MY 2002 1.6i 16v Estate 2003 39.2 172
Astra, MY 2002 1.6i 16v 4 & 5 door 2003 39.8 171
Depinde ce model exact ai,cati kw.RAR-ul se ia dupa declaratiile producatorului,din cataloage numai de ei stiute.N-o sa-ti dea la
verificare noxe mai putin decat asta,nici sa-i pici cu ceara.Am avut din 3 teste,un maxim atins la 124,dar in carte tot 135 au scris,
cum declara producatorul,chiar daca producatorul da aceste date numai la un motor 56kw,uitand sa mai specifice si pentru 51kw.

Ce scrie @Tase ,este verificarea noxelor optionala atunci cand se intra in contradictoriu cu RAR ori nu esti multumit tu de
raspunsul si incadrarea EEC data de RAR.Costa intradevar peste 3000 lei,suma variaza de la caz la caz,dureaza ceva,masina trece prin toate testele
de conformitate EEC,la cald,la rece,combustibili la diferite temperaturi (povesti ca-i bagi tu un combustibil calitativ sa iasa totul bine)
la diferite sarcini aplicate,sunt analizate toate gazele emise,nu numai nivelul CO2 emis,
,iar toate astea,la o masina care nu mai este demult noua,existand riscul decaderii dintr-o norma Euro in alta inferioara,mai rar urcusul.
asa cum si nivelul emisiilor CO2,posibil sa-ti creasca,tinand cont de faptul ca nu mai ai un catalizator chiar nou pe evacuare...
Sunt discutii pe tema asta ,pe net.Teoretic,testul se face contra-cost,rezultatul se inscrie in CIV,chiar daca iese mai prost...Practic insa,
nu am dat de niciunul care sa-l fi facut apoi sa se laude.

Sunt cataloage la RAR cu datele modelelor,functie de tip motorizare/putere/an fabricatie.
Poti verifica insa,facultativ, la orice statie ITP,contra cost ori la intelegere.Rezultatul este ...numai opentru tine si nu este
total relevant,doua statii ITP nu-ti dau acelasi rezultat.Aparatele sunt calibrate de ..RAR.Insa-ti poti face o idee.
  • badluck

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Da, in princpiu cam asa stiam si eu, stiam de 171 noxe dar sub nu am citit nicaieri. Dar totusi... Am un prieten care si-a inmatriculat un golf4 cu noxe mai mici decat cele ce scria in carte, eu cred ca a fost o mare Harneala, altfel nu-mi pot explica. Pai dupa doi ani cand te duci la ITP, pe ala cum il iei, tot cu spaguta? Las-o balta. Asta cu benzina de calitate am mai auzit-o, eu folosesc efix 95 dar cred ca voi lua OMV100 vreo 20 litri si mai vedem. Cat costa, costa si gata, dar daca s-ar invarti pe la 171co2 ar fi ok. Masina asta o vreau pt mine, nu-i de vanzare, asa ca vreau sa circul cu ea fara frica cum ca m-ar prinde vreun RAR mobil si n-as fi in regula cu noxele. Nu stiu cat ii da cartea noxele, asta era intrebarea... dar din ce am vazut la micky001 ar fi tot un 171. Oricum, multumesc tuturor celor ce s-au implicat in a-mi raspunde! O seara frumoasa tuturor!
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Stai linistit,o sa-ti dea ca la cartea tehnica,pana si la ITP,se ia o marja de +/- in consideratie.Asa cum si este specificat de producator,nivelul gramelor CO2/km este cel combinat,o medie intre cel maxim si cel minim obtinut.O constanta... "variabila".Adica ,precum in cazul meu,degeaba mi-a iesit la RAR
mai putin decat spune producatorul ,chiar la un motor mai.. "puternic" dar de aceeasi capacitate ,acelasi cod motor,ca ei tot ca in
catalog au trecut.Au mai fost cazuri,din auzite,cu dai la nenea care-ti verifica emisiile si-ti trece o valoare mai mica...Cazuri rare insa...
Asa cum legea e facuta numai sa te jumuleasca.In noua taxa,articolul 8 punctul d) -2 ,spune :" În cazul autovehiculelor echipate cu motor diesel prevãzute cu filtru de particule, fapt  confirmat de Regia Autonomã "Registrul Auto Român", cuantumul taxei se reduce cu 25%.  "

Am filtrul de particole montat.Unde specifica RAR si cand ,in ce imprejurare o va face pentru a beneficia de reducere? Niciodata! Ma trimite
la GM sa scot Cerificat de Conformitate,care ma costa in jur de 150 euro.Ca sa-mi specifice ei apoi in CIV.in baza COC-ului.Pai? Unde ajungi cu reducerea?Adica ei vad daca nu ai filtrul de particole ori catalizatorul si-ti dau flit instant in acest caz,dara daca-l ai,nu mai fac mentiuni,te trimit la...plimbare! Pai nu-i tara lui Papura Voda,cum am mai spus?
Asta este! O seara buna tuturor!


Ultima modificare facuta de micky001 la Vin 02 Jan, 2015 6:40 pm
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Iulian 1971....daca nu ai trecut in actele asa zise de ,,import,, CO2 ....pentru stabilirea lor se face aceasta verificare...noxele alea de le vezi tu ca ti le ia cu ....sonda la ITP....este cu totul altceva...este nivelul de opacizare...adica ,cantitatea de fum care iese pe esapament...
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu era trecuta valoarea gCO2/km ,cred ca am specificat treaba asta si nu au facut la RAR nici un test suplimentar,afara de cel
ce-l fac ei acolo,ca dealtfel la orice statie ITP.Toate masinile de import trec prin RAR si indiferent daca in Brief-uri ai avut sau nu specificat
nivelul CO2 ori norma EEC,pentru 450 de lei o vor trece ei,langa "stampila" de pe CIV stanga jos;norma EEC va fi ultima cifra din numarul de omologare,punctul 5 din CIV Smile Apoi mergi la ANAF cu cartea,ultimul certificat tradus(de unde scot ei data primei inmatriculari,ori in lipsa lor,vor trece anul de fabricatie-aviz pentru cei care au trecuta prima inmatriculare la un an sau mai mult de a data fabricatiei,un an mai "tanar",inseamna lovele mai multe de dat) si dupa vre-o 2 zile maxim,primesti raspunsul cu calculatia cat ai de plata. Platesti taxa,apoi cu chitanta si restul actelor mergi la politie pentru inregistrare/eliberare certificat de inmatriculare.
Daca ai trecut printr-o situatie similara,neavand valoarea CO2 trecuta si ai facut testul de conformitate,impartaseste-ne si noua pasii si rezultatul.Eu nu am gasit pana acum vre-un precedent,pentru ca eram interesat. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Pentru restituirea taxei de prima inmatriculare
Fac demersurile ptr a-mi recupera taxa 61%
Nu ma mai intereseaza sa-mi recuperez banii, ca oricum statul nu-i mai da 16%
Sunteti de acord sa vi se restituie doar o parte din banii de taxa? 21%
403 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR