Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • cip78

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Sal,

Sunt nou pe forum si am nevoie de un sfat. Am un Opel CorsaB din 1996 cu motor C14NZ. Mergand azi prin oras un tip destul de amabil m-a atentionat ca nu imi functioneaza stopurile de frana pe spate. Inainte de a merge in service, as vrea sa imi spuneti ce as putea sa verific si singur.

Initial, m-am gandit ca ar putea fi arse becurile. Dar sa se arda amandoua? Parca nu imi vine sa cred. Am umblat si la panoul de sigurante. AM schimbat mai multe sigurante intre ele (am respectat valorile; adica 10A cu 10 A, 20A cu 20A, etc.) Dar tot nu am gasit motivul problemei.

Doream sa va intreb daca pentru stopurile de la frana siguranta e in panou sau ar trebui sa o caut in alta parte? Din simbolismul de pe capac nu prea am putut sa imi dau seama. Sper ca voi gasi ajutorul pe acest forum. Multumesc!


Ultima modificare facuta de cip78 la Joi 12 Aug, 2010 9:46 pm
  • vl30tax

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
vezi sa sub pedala de frana exista un mic butonas incearca sal apesi de vreo 2,3 ori sau desfal si ungel putin cred ca aceea este problema merita incercat el este 70 la suta de vina daca spui ca sigurantele sunt ok .bafta
  • cip78

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2010

  • Mesaj Privat
vl30tax a scris:vezi sa sub pedala de frana exista un mic butonas incearca sal apesi de vreo 2,3 ori sau desfal si ungel putin cred ca aceea este problema merita incercat el este 70 la suta de vina daca spui ca sigurantele sunt ok .bafta


Am verificat si intr-adevar acolo era problema. Intre pedala si buton era un un tampon (sau cum sa-i zic de cauciuc). Nu stiu cum, acela era sarit. L-am repozitionat, l-am fixa si acum e iar OK. Multumes mult pentru sfat!
  • cristiandragomir

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2012

  • Mesaj Privat
vl30tax a scris:vezi sa sub pedala de frana exista un mic butonas incearca sal apesi de vreo 2,3 ori sau desfal si ungel putin cred ca aceea este problema merita incercat el este 70 la suta de vina daca spui ca sigurantele sunt ok .bafta


Buna,

Am un opel corsa b din 99 si cand franez nu se aprinde lumina din spate de la bordbagaj, ai idee cum se desface sa iau becul sa vad daca este ars?Very Happy
  • black_mamba

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Arad
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut opelisti, imi cer scuze ca postez aici, dar nu am gasit post cu problema pe care o am eu in alta parte sau poate nu am cautat destul. Rog orice moderator sa mute postul in alta parte daca nu postez unde trebuie. Aveam o problema care persista de ceva timp bun. In momentul in care calc pedala de frana stopurile pe frana se aprind chiar la final de cursa. Am fost la un electrician, mi-a curatat contactul, totul a fost ok pentru o perioada de timp, dupa care a inceput din nou aceeasi problema. Am circulat cu masina asa o perioada de timp dupa care m-am hotarat sa schimb contactorul pedalei de frana. Am comandat unul original (135 lei), mi l-au schimbat si problema persista. A avut cineva problema aceasta sau cunoaste pe cineva cu aceasta problema? Orice sfat este binevenit. Multumesc anticipat si o seara deosebita.
P.S. maine oricum merg cu masina inapoi la service sa vad ce ma lamuresc mecanicii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR