Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • opelsv

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Stie cineva cam cat consuma Antara cu remorca de 500kg fara frane? Are cineva idee unde as putea gasi un carlig de remorcare cu tot cu instalatie electrica la un pret acceptabil (poate fi si SH)?
Skip ads

  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Hai ca am sunat eu la Radacini, ca ma rodea chestiunea costului reviziei. Deci prima revizie ( diesel, AT) e 750 lei, Tva inclus.
  • Rumple

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22D1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut si bine v-am gasit,

din septembrie 2014 sunt posesorul unei Antara 2.2/163/MT Cosmo+Cosmo Pack. Istoria acestui nivel de dotare este una neplacuta pt mine: eu am vrut Enjoy+Enjoy Pack la care sa adaug optionala cu oglinzile "heliomate". Din pacate nu se poate asa ca a trebuit sa platesc "piele"&stuff ca sa am acele oglinzi pe care mi le-am dorit atat de mult.
Pretul a fost 19k eur (inclusiv un tichet rabla). A venit in 6 luni, desi estimarea initiala a fost de 4 luni.
Pana in acest moment sunt multumit de ce am cumparat in proportie de 80%.
Consum 11-12 in oras, extra urban max 8.
Am deja 8000 km si aprox 5 regenerari Sad.
Am fost suficient de neinspirat sa aleg ca si culoare la "piele" Titanium Grey si va pot spune ca este extrem de greu de pastrat. Pe de alta parte nici alta varianta nu era mai buna (negru este prea lugubru, iar acel maro vine cu niste finisaje la plasticele interioare extrem de neplacute - parerea mea).
Desi stoc a venit cu jenti pe 18, iarna merg pe 16 (din ratiuni de costuri evident).
Se pare insa ca va trebui sa-mi fac o programare in servcie (deja) Sad :
- de ceva timp, exclusiv la relanti si cu motorul cald, am un zgomot ciudat si enervant la motor - un pacanit (as jura ca s-a dus un cuzinet sau ca arborele nu este atat de rotund pe cat ar trebui). Acum serios, ar putea fi inclusiv volanta intrucat cand face acel zgomot scade si turatia la motor, dupa care isi revine (la 800-900) si nu se mai aude nimic, dupa care iar "agata" si ajunge pe la 600-700 si revine pacanitul enervant.
Promit sa revin cu date noi din service (Radacini).
Sfaturi/pareri/opinii?
Cele bune,
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Stiu ca cei de la Radacini sunt ok asa am auzit. Eu am fost la Union Motors. No comment.
Ce auzi poate fi gasit doar la service. Mai ales ca e in garantie.
Dupa ce vei mai "trage" un pic pe ea o sa se mai "aseze" si consumul. Depinde si de "nr de la pantofi" Smile.
Sa o stapanesti sanatos fara reparatii majore, multi km.

LE: Eu nu sunt adeptul pielii la masina. Din acest motiv nu am vrut cosmo desi avea niste facilitati in plus fata de enjoi.
Skip ads

  • Rumple

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22D1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Te inteleg, nici eu nu am vrut piele, eu am vrut acele oglinzi si nu am avut de ales - au venit cu piele Sad.
Mai ales ca pielea la Opel nu este decat o imitatie (zic eu) de proasta calitate. Cred ca aici ar putea fi trasi la raspundere pentru informatii care nu au legatura cu realitatea. La mine in oferta scrie "leather" la COSMO. In realitate foarte putina piele, iar restul este imitatie. Nu am asteptari mari cu privire la consum si nu, nu am talpa mare ca am copil mic cu senzor de viteza incorporat in dreapta mea Smile.
Cat despre service, de la Radacini am luat-o, ei sa se spele pe cap cu ea. Zgomotul este de zici ca au uitat o bila de rulment in capul unui piston.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa te certi cu Opel iti urez mult succes. Eu am incercat. Exact pe aceeasi tema. Dupa ce le-am spus si scris ca au postat informatii false pe site au schimbat imediat prezentarea si au pus disclamer ca "nu sunt responsabili pt ceea ce scrie. Informatia cea mai corecta este de la reprezentanta".
Asa ca... din alte surse numai la Audi/VW/mercedes se mai practica piele (o imitatie de foarte buna calitate). Sau chiar piele dar la un pret pe masura.
Senzorul din dreapta face foarte mult. ...Smile
  • cmusat2000

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor,

Nu am mai intrat de mult.
Dupa trecerea pe motorul pe benzina, viata este mai linistita, fara regenerari DPF. Laughing
As vrea sa va intreb daca ati mai auzit ceva de o posibila a treia generatie pentru Antara, am gasit pe net cum ca la salonul auto de la Geneva din 5-15 martie 2015, s-ar prezenta a treia generatie.
http://gmauthority.com/blog...ara-suv-rendered/
http://www.autoevolution.co...ck-suv-85948.html
http://www.autozeitung.de/a...788/8?panorama=1#

Recunosc ca modelul mi-a ramas la suflet si ma gandesc si acum de ce nu am incercat cu 2,4 pe benzina si am ales diesel.
In perspectiva ar fi ca prin 2020 sa revin in curtea Opel (poate pana atunci si dealerii Opel isi schimba atitudinea, nu ca alti ar fi mai de treaba - cel putin Kia ce detin acum, la reprezentante in teritoriu sunt subtiri din pacate), din ce scriu revistele, pana atunci ar trebui sa avem pe sectorul SUV - 2 modele noi: Activa si Monza.
Mai mult decat ata s-ar parea ca Zafira si Meriva se transforma tot spre SUV:
http://www.autoexpress.co.u...-in-2016-pictures

Toate cele bune
  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Rumple mergi in service, nu prea am auzit de asa ceva la Antara. Suntem curiosi si noi ce-i cu sunetul ala!
Skip ads

  • Rumple

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22D1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Sper sa ajung azi.

Si cum lumea in general prefera sa impartaseasca parerile negative, va spun si restul: nu mi-e foarte clar pe ce senzori se bazeaza clima "bizonica" de la Antara. La comportament seamana cu un aer conditionat banal. Practic intre 19-23 gr nu exista nici o diferenta. Iarna baga caldura pana te scoate din masina, iar vara face un frig de nu poti sta, zici ca esti la Metro in camera frigorifica. Acel "Auto" nu face nimic, practic tb sa reglez manual treapata de ventilatie.
Ca si comparatie, sotia mea conduce o Astra G care are printre primele modele de climatizare, dar nu se compara. Aia de cand am luat-o (2004) sta pe 21 gr si face aceasi temperatura fie vara, fie iarna, fara sa simti nevoia sa o scoti de pe Auto.
In postarile urmatoare vin si parerile pozitive Smile
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Si eu am senzatia de proasta functionare a mentinerii unei temperaturi fixe.Sad
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu am sesizat pana acum. Functioneaz bine chiar si pe bizone. Se simte diferenta de temperatura cand functioneaza independent. Si intre 20 si 22 grade se simte si aude cum functioneaza.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Ce liniste s-a lasat... toata lumea este multumita de masina? Nu s-a mai intamplat nimic?
Skip ads

  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu chiar. Eu am o problema cu senzorul de nivel de lichid de parbriz. S-a terminat lichidul fara nicio avertizare. Astept vizita la service.
  • cmusat2000

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,

Chiar daca nu mai sunt proprietar de Antara, o parte din mine a ramas cu masina asta...Si sigur intr-o zi ma voi intoarce la ea. Cool
Mai mult din plictiseala, ieri am sunat la Opel sa intreb la ce pret m-ar ajunge Antara 2.4l, AT cu oferta lor actuala.

Tipul de acolo mi-a zis ca imi va trimite o oferta in cateva zile, insa mi-a spus astfel: "Daca vreti sa comandati trebuie sa va grabiti, ca dupa 31 martie 2015, modelul actual nu se va mai putea comanda, pana in toamna, cand pe Antara apar noi motorizari Euro6 si ceva imbunatatiri." Smile

Mai stie cineva despre aceste modificari, era si momentul, acum ramane de vazut daca va fi o masina complet noua sau o "coafare" a modelului actual.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Nu am auzit altceva in afara celor presentate aici. Bine ai revenit. Chiar daca numai sporadic
  • cmusat2000

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut gutab,

Cum mai merge masina. Ce plusuri/minusuri ai mai gasit acum, dupa o perioada mai lunga de exploatare.
Intre timp eu am trecut pe Sportage, o masina satisfacatoare, nimic mai mult, insa in cativa ani cu siguranta voi reveni in curtea Opel, cu toate neplacerile pe care le-am trait cu dealerul, masina and so on.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Buna dimineata
La cap minusuri nu mai am ce sa adaug. Atat ca am fost in service la 30.000 ( Smile ) si dupa ce am plecat am un scartait pe spate.
Consumul este aproape acelasi, a mai scazut un pic dar, ... deh masina mare. Smile)
Nu au aparut nemultumiri suplimentare. (daca nu discutam de service).
  • Rumple

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22D1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am avut azi programare in service cu acel zgomot la relanti. Dupa cum v-am spus mi-am facut programare la Radacini Vitan (de acolo am luat-o). Din start va spun ca m-am dus si cu zgomotul la motor inregistrat pe telefon (sa nu zica lumea ca sunt nebun Smile).
Am ajuns la receptie si am fost preluat rapid si repartizat pt diagnoza. In urma diagnozei a rezultat "apa in combustibil". Eroarea a fost inregistrata de cele doua sonde din rezervor ce masoara permanent calitatea combustibilului. Explicatia la aparitia acelui zomot a fost ca injectoarele au detectat calitatea slaba a motorinei si "computerul" crestea presiunea (si implicit turatia masinii pana cand revenea la normal). - nici un martor aprins insa in bord.
Acum vine surpriza: le-am spus ca mi-e greu de crezut asa ceva intrucat masina nu "a vazut" decat motorina Rompetrol de 55 si nu de la o singura statie. Plus de asta am facut plinul iar zgomotul a aparut cand rezervorul era pe sfert. Raspunsul a fost ca nu e neaparat ca apa sa provina din motorina alimentata ci chiar si din condens. Aici m-a incuiat.
Au sters eroarea, mi-a refacut diagnoza care a iesit bine, mi-a actualizat software-ul si m-a trimis la mecanic pentru o dubla verificare. Acesta a fost foarte amabil si a sugerat sa facem o tura cu masina (ceea ce am si facut). Zgomotul nu a mai aparut, iar mecanicul mi-a zis ca dupa parerea lui nu este o problema de mecanica pentru ca s-ar manifesta mereu, deci tot "la colegul de la diagnoza" trebuie sa va intoarceti. Concluzia a fost ca ramane tichetul deschis (in observatie), daca mai apare zgomotul sa revin.
Concluzie: personalul Radacini absolut impecabil, masina inca imi da fiori si (mici) insomnii. Daca intereseaza pe cineva pot urca pe undeva inregistarea cu zgomotul si pun link-ul aici. Pana una alta ma duc la OMV... In acest weekend am un drum de vreo 600 km, sper sa ma lamuresc daca au avut dreptate sau nu.
Cele bune.
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
vlad_g a scris:Nu chiar. Eu am o problema cu senzorul de nivel de lichid de parbriz. S-a terminat lichidul fara nicio avertizare. Astept vizita la service.

Hai ca am ajuns sa ma citez pe mine Smile

N-am de fapt o problema cu senzorul ala pentru simplul motiv ca nu exista Very Happy
Am citit in manual despre el, dar masina nu-l are (nu-l vad ca martor in bord, nici la contact, nici privind in lumina bordul - pp ca ar fi ars ledul...).
Il are de fapt cineva? Eu am echipare Cosmo.
  • melon44

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2014

  • Mesaj Privat
vlad_g --> Constatare corecta Smile.
Cosmo here, cosmo here ...
Nu are asa ceva
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR