Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • adi.jurubita

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut, urmaresc de ce timp forumul dar nu am gasit (sau mi-a scapat) problema cu, care ma confrunt.

Totul a inceput acum aprox. 2 luni, uneori , cand merg prin oras, apare un zgomot la motor care seamana foarte mult cu cel facut de electrovalva (cel care se face cand deschizi capota , cand se acumuleaza vacuum), doar ca acesta tine ceva timp, nu conteaza daca e la relanti, daca am piciorul pe ambreaj, daca accelerez (parca totusi daca ajung prin viteza a 4,5 se duce), etc.. . Zgomotul seamana cu un "vuuuuuuuuuu" . In bord nu am nici un mesaj de eroare, masina trage, etc.. . Ma gandesc ca de cam 2 luni am inceput sa dau drumul la ventilatie pe low (fara AC) iar acum de 2 saptamani dau si cu AC, oricum nu conteaza daca opresc aerul , masina tot face, dar cum am zis nu incontinuu, se opreste, merg asa, incepe iar, etc.., nu pare a avea un pattern.

Scuze daca nu am dat un titlu sugestiv topicului, dar chiar nu stiu cum sa zic.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Poate este tot de la ea. Ai schimbat-o de curand?
Ai montat si rezervorul suplimentar(supapa)?
Zgomotul produs de aceasta electrovalva seamana foarte mult cu cel al unui electroventilator... Idea
  • adi.jurubita

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2014

  • Mesaj Privat
hmm, bun raspuns, nu am schimbat-o, totusi zgomotul acela il facea doar cand ridicam capota, poate sunt eu nebun, trebuie neaparat sa ma intalnesc cu cineva cu insignia sa vad cum suna masina lui. Singura interventie la masina, in afara de consumabile, a fost schimbarea conductei de la servo la caseta de directie, la EDS.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Sigur este de la electrovalva, la fel se auzea si la mine, mai ales in treapta a doua de viteza, la turatii de 1500-2000 rot/min(initial am zis ca este ventilatorul de AC, insa l-am decuplat, iar temperatura lichidului de racire era sub 60 grade...), dupa inlocuire nu se mai aude nimic...
Skip ads

  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
adi.jurubita a scris:hmm, bun raspuns, nu am schimbat-o, totusi zgomotul acela il facea doar cand ridicam capota, poate sunt eu nebun, trebuie neaparat sa ma intalnesc cu cineva cu insignia sa vad cum suna masina lui. Singura interventie la masina, in afara de consumabile, a fost schimbarea conductei de la servo la caseta de directie, la EDS.


Scuze de offtopic dar asta ma intereseaza.
Conducta ai schimbat-o preventiv sau a crapat si ai pierdut lichid? Mi-au recomandat si mie sa o schimb...
  • adi.jurubita

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2014

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:Sigur este de la electrovalva, la fel se auzea si la mine, mai ales in treapta a doua de viteza, la turatii de 1500-2000 rot/min(initial am zis ca este ventilatorul de AC, insa l-am decuplat, iar temperatura lichidului de racire era sub 60 grade...), dupa inlocuire nu se mai aude nimic...


Hmm, am vazut pe celalalt topic ca prima oara ai gresat-o cu un spray siliconic dar nu ai zis de care. Ma gandesc sa incerc asta si sa merg asa inainte de a da 300 lei pe una noua.
  • adi.jurubita

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2014

  • Mesaj Privat
canguru a scris:
adi.jurubita a scris:hmm, bun raspuns, nu am schimbat-o, totusi zgomotul acela il facea doar cand ridicam capota, poate sunt eu nebun, trebuie neaparat sa ma intalnesc cu cineva cu insignia sa vad cum suna masina lui. Singura interventie la masina, in afara de consumabile, a fost schimbarea conductei de la servo la caseta de directie, la EDS.


Scuze de offtopic dar asta ma intereseaza.
Conducta ai schimbat-o preventiv sau a crapat si ai pierdut lichid? Mi-au recomandat si mie sa o schimb...



a crapat , mi-a curs aproape tot uleiul si facea foarte rau zgomot. Am vazut ca cineva recomanda alamirea acesteia pt. a iesi mai ieftin. Din experienta mea si unde era crapatura se putea asta, dar am zis sa pun noua...
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
ok, mersi
o sa o inlocuiesc si eu la prima vizita in service
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
adi.jurubita a scris:... ca prima oara ai gresat-o cu un spray siliconic dar nu ai zis de care.


S97
http://www.bizoo.ro/firma/s...nica-200ml-due-ci

Este o solutie de moment, tot la inlocuire vei ajunge... Sad
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
La fel facea si la mine. Aceasi sunet. Si cand deschideam capota, si la relanti, si in vifezele 1,2, chiar si 3, cu, su fara ambreiaj calcat. Rezolvarea a fost montarea rezervorului de vacuum.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Unde se gaseste de cumparat un rezervor ca acesta de vacum ? Este piesa originala opel sau o inginerie ? Au toate modelele nevoie de acest rezervor suplimentar sau cum?
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Gãsesti peste tot Hog, reprezentante, revizie, eds
Skip ads

  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
intreb si eu , daca vuieste electrovalva , e doar deranjant sau afecteaza ceva? Asta asa daca o fi sa mi se intample...........
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Pai cand bazaie e semn ca e pe duca, Cand pica nu mai functioneaza nici turbina in parametrii, ai lipsa de putere
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Acelas zgomot il am si eu, am citit tot topicul dar nu am înțeles despre ce electrovalva e vorba, imi spune-ți va rog exact care e si eventual o poza sa stiu unde sa ma uit, mulțam
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Vezi ca e undeva langa clapeta de deschidere capota, daca scrii pe google "electrovalva turbo insignia" gãsesti o multime de poze.
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Mulțam
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR