Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • mvali

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare
Am o Corsa D 1.2 benzina si pe spate am tamburi de frana. Voi schimba discurile si placutele de frana in curand si voiam sa verifica starea sabotilor si a tamburului de frana. Masina are 49k km si nu au fost schimbate pana acum. (Nu a fost cazul. masina franeaza f bine si nu scoate zgomote)
Am desfacut roata in spate si nu reusesc sa desfac capacul de protectie al surubului de la tambur.
Am gasit in un manual ca nu se poate desface fara a se deteriora. Am fost la revizii si verificau starea fara sa ma taxeze cu valoarea acelui capac.

Cum se poate desface fara a se deteriora?
Multumesc

Manualul aici:
Replace rear wheel hub / wheel bearing unit (drum brake)

Este neaparat nevoie sa scot acel capac? sau merge si fara el sos doar introducand 2 suruburi de 10 lungi in cele 2 gauri de service ca aici:
Pozitia 7, imaginea L0021063
Replace brake linings - rear brake (drum brake)
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
fana de mana jos, si ori ca foto 1 ori ca 2 . in ambele situatii va iesi greu sau se vor rupe niste seibi de retinere a sabotului pe placa de tabla unde e montat si pistonul de frana(incerci st-dr-st-dr)ca la dacie
daca reusesti, sa dai tamburii la strung, daca ai grad pentru un reglaj mai bun
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
La 49.000 de km nu stiu de ce isi bate capu sa umble la tamburi. Uzura se vede undeva pe la 100.000.
Conduc masina (de noua) cu 140.000 de km fara intervantii la saboti . Nu s-a umblat deloc la ei inca.
Capacele acelea se gasesc ca piesa de schimb mai mult de 10 lei nu cred ca sunt.
  • mvali

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am reusit sa ii dau jos sa vad daca exista uzura, prin infiletarea a doua suruburi in cele 2 gauri de service. Au facut poc si au iesit fara probleme. Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR