Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • hapsea

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Stimati colegi,
Am o vectra b din 2001 z16xe si am observat ca in tubulatura de admisie a aerului din habitaclu exist un burete gri (in interiorul tubulaturii). Pentru ca miroase urat in masina,banuiesc ca acel burete este plin de bacterii (dupa o durata de viata de 15 ani) si mai ales ca acum 1 an am facut prostia si am bagat spuma in tubulatura pentru curatarea acesteia, fara sa stiu ca exista acel burete.
Intrebarea mea este la ce foloseste acel burete? se poate scoate? cum? Merge sa trag pur si simplu de el?
  • vn11eyn

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Insignia 2015 A2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Buretele cred ca l-a tras de pe undeva. Daca demontezi coloana de la frana de mana si schimbator vei casi 2 tuburi in partea de jos au un burete gri.
la mine de acolo a fost.
  • hapsea

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@vn11eyn
Mersi de raspuns, dar sincer nu am inteles nimic din el. Te rog sa detaliezi raspunsul.
  • vn11eyn

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Insignia 2015 A2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2012

  • Mesaj Privat
sub bord mai exact scrumiera se afla aceasta tubulatura care este vizibila daca demontezi coloana de la frana de mana si schimbator.
in poza se vede si acel burete gri. Shocked
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Problema cu buretele nu este de pe admisia de aer, ci de pe tot traseul de difuzare al aerului. Pentru o termoizolatie si o retinere cat de cat a impuritatilor traseele de aer din bord au fost tapetate cu un strat subtire de burete. Acesta izola si fonic si termic mentinanad oarecum valorile de temeperatura setate. Ca sa poti remedeia acest lucru trebuie sa demontazi toata tubulatura sa o cureti si apoi sa lipesti din nou burete nou. Cel vechi s-a copt de la caldura si umiditate
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR