Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
CristiNistor a scris:In Romania sunt 3 producatori de carburanti: Petrom-OMV, Rompetrol si Lukoil. Restul comerciantilor de carburanti, aduc de afara sau iau de la acestia 3. Practic, nu-ti ramane decat sa intrebi atunci cand alimentezi provenienta carburantului.

Uite o fisa tehnica pentru benzina de la un producator.


Acum ca ai zis, carburantul este romanesc, de ce ar fi vreo diferenta ca alimentezi dintr-o benzinarie sau alta...? Desigur, conteaza un pic si cisternele unde se depoziteaza acest carburant, in statii ma refer, de unde trag pompele cand se alimenteaza insa, eu am lucrat la o benzinarie si cu toate ca acele cisterne erau din inox, se infunda filtrele de la pompele de motorina mai ales, de trebuiau curatate cel putin o data pe saptamana pentru a functiona pompa...puteti trage voi concluziile despre calitatea carburantului romanesc. Din ce stiu eu, apa nu o sa gasiti in carburant, impuritati in schimb, vor fi la greu, asa ca filtrul de combustibil este foarte important la o masina.Si o alta chestie, fisele tehnice, cum ai atasat, nu reprezinta mare lucru, oricum nu se respecta mare lucru din ce este scris acolo, ma refer la compozitia carburantului, se aditiveaza cel putin dupa ureche, ca sa nu zic altfel...
Skip ads

  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai aici ar cam fi diferenta, la aditivii care se adauga in carburanti. Din ce am mai citit, rafinatorii dau vina pe benzinari pentru caliatatea proasta (uneori sau de cele mai multe ori...) a carburantilor. Probabil adevarul e undeva pe la mijloc. La urma urmei, nu avem "compozitia" benzinei sau a motorinei, in fata, atunci cand cumparam, cum e de exemplu, la o cutie de pateu de ficat la magazin. Luam produsul "ca atare" si atata timp cat nu sunt probleme, nu avem ce comenta. Cand masina nu functioneaza cum trebuie, incep speculatiile Laughing
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
CristiNistor a scris: La urma urmei, nu avem "compozitia" benzinei sau a motorinei, in fata, atunci cand cumparam, cum e de exemplu, la o cutie de pateu de ficat la magazin. Luam produsul "ca atare" si atata timp cat nu sunt probleme, nu avem ce comenta. Cand masina nu functioneaza cum trebuie, incep speculatiile Laughing

Nu avem compozitia carburantului in fata, dar avem filtrul Smile de carburant atunci cand il schimbam...Eu unul nu am filtru de carburant,la masina actuala, asa ca habar n-am unde se duce tot jegul ala...deocamdata masina functioneaza bine, zic eu, cu toate ca n-am alimentat din Germania, inca Smile, probabil, dupa ce o sa bag benzina din Germania si o sa curat tot acolo tot traseul de alimentare+ injectoare, o sa-mi dau cu parerea intr-un mod mai competent... pana una, alta, sper sa n-am probleme...
  • eBaghera

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 16.16V ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
AirMike a scris:era un test pe youtube cu 3 masini si s-a constatat ca nu se simte diferenta. eu alimentez doar cu petorm 95, pe vremurile astea cred ca nu se justifica 99+

In general daca ati esit din tara in vest benzina noastra de 99 indiferent de la ce statie alimentezi este, calitativ vorbind, mult mai proasta decat cea mai ieftina benzina de la orice statie de exemplu din Austria chiar si Ungaria, numai zic de alte tari (testat de mine pe performantele, consumul si randament).
Testul de care vorbiti voi pe YOUTUBE nu arata si ce ramne in catalizator prieteni. Acolo se cauta rezultatele folosirii unei benzine de calitate si se pune accent pe nepoluarea mediului si nu pe performantele masinilor pt ca pe strazi nu suntem la curse fratilor. Aaaa ca pe langa un catalizator curat si astfel un mediu mai curat din care respiram toti, ai si performante asta este alta treaba.
Oricum eu mi-am bulit masina odata din cauza benzinei.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu parerea voastra dar eu am urmarit descarcarea unei cisterne cu benzina la o anumita benzinarie a unei retele de benzinarii si ce credeti ca am vazut...cisterna are aceeasi benzina ,doar ca la descarcare 2 ,,tovarasi,, pregateau din niste recipiente marcate ,modificarea benzinei de la 95 la 99 asa ca ...totul depinde de ce stiu ei sa faca sa creasca cifra octanica,asta e ROMANIA domnilor si asa se ,,fabrica,, benzina cu CO superioara,nu au timp si nici interes sa transporte cu 2 cisterne ceea ce se poate rezolva pe loc cu ,costuri net mai mici! Evil or Very Mad Evil or Very Mad
  • eBaghera

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 16.16V ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
tase a scris:Nu stiu parerea voastra dar eu am urmarit descarcarea unei cisterne cu benzina la o anumita benzinarie a unei retele de benzinarii si ce credeti ca am vazut...cisterna are aceeasi benzina ,doar ca la descarcare 2 ,,tovarasi,, pregateau din niste recipiente marcate ,modificarea benzinei de la 95 la 99 asa ca ...totul depinde de ce stiu ei sa faca sa creasca cifra octanica,asta e ROMANIA domnilor si asa se ,,fabrica,, benzina cu CO superioara,nu au timp si nici interes sa transporte cu 2 cisterne ceea ce se poate rezolva pe loc cu ,costuri net mai mici! Evil or Very Mad Evil or Very Mad


Imi permit sa te contrazic deoarece cunosc ceva aspecte despre cisterne. Am lucrat in trecut pe cisterna si iti pot spune ca o cisterna, in functie de producator, este compartimentata cu 2,3,4,5 sau chiar 6 compartimente ce nu au legaturi intre ele. Astfel o cisterna poate transporta in acelasi timp: motorina, benzina, petrol lampant, diluant, acetona, etc.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
au culori diferite benzina de 95 si cea de 99 , de exemplu cea cu cifra octanica mai mare e mai galbena.
  • Famke

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1995 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Buna.Eu am alimentat tot timpul cu CO 95 de la petrom.De curand am incercat CO99 tot petrom si masinuta trage mai bine.Daca pentru masina mea fabricantul recomanda 95 si merge mai bine cu 99 exista o singura concluzie: cea de 99 are valoarea reala aproximativ apropiata de 95.Am umblat si afara si benzina de 95 e mai buna ca oricare de 99 sau 100 de la noi.Ce garantie avem ca cumparam ce scrie la pompa?Sa fim seriosi,in Romania s-a furat si se fura in continuare.Ati auzit de vreo amenda data vreunei firme ce vinde benzina ca a fost prinsa cu benzina inferioara vanduta mai scump drept una de 99 ? Cine verifica? Cat de des? Am 47 de ani si pe vremea lui impuscatu' mergeam la unguri si cehi (cu parintii )si era la fel benzina cu cifra octanica de 92 corespundea cu a noastra de 96 .
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Benzina de 95 de la petrom este slaba.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai dracu au furat din octani! Daca si corsa aia cu motor de 1,2 si 200 000km trage mai bine cu benzina de 99....
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Real benzina 98 si 99 din RO este = cu benzina 96-97 CO. Din 2010 numai pe 98 bag
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si pe ce te bazezi cand spui asta? Ai masurat? Ai testat?
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Efix95 pare cea mai buna din categorie, de fapt rompetrol trimite carburantii aditivati direct din rafinarie, tocmai pentru a nu mai lasa sefii de statie sa-si faca de cap cum se intampla la ceilalti.
In primul rand o benzina buna se cunoaste la autonomia de mers.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si poti canta la injectoare.
Se stie, uleiul bun se cunoaste dupa tonalitatea troncanitului de diesel si benzina buna dupa consum. Da-mi un raspuns la intrebarea asta. Daca are mai mult alcool e mai buna? Se stie ca alcoolul contine mai putina energie dar are o cifra octanica mai mare.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Chiar daca are alcool mai mult diferenta o fac aditivii folositi.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Continutul energetic al unei benzine cu CO95 nu e diferit de cel cu CO99+, deci nu ai putere in plus daca folosesti o benzina cu CO mai mare. Singura diferenta e ca benzina cu CO99+ detoneaza mai greu si este folosita in general la masini pe benzina cu raport de compresie mai mare, adica la cele la care presiunea si temperatura in cilindru sunt mai mari.
De ce in cazul unei remapari este recomandat sa folosesti benzina cu CO mai mare? Pentru ca sa obtii o putere mai mare trebuie modificati timpii de injectie si aprindere, iar benzina trebuie sa reziste la detonare. La diesel se poate folosi aceeasi motorina chiar si in cazul remaparii, intrucat motorina nu detoneaza.
Asa ca, pentru majoritatea motoarelor pe benzina, o cifra octanica mai mare nu se justifica, nu aduce putere.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Aditivi care fac ce? Chiar crezi in prostiile alea de reclame cu injectoare si animatii in care dispare ca prin minune calamina de la keropur ce pun aia in benzina?
Orice motor va avea mai mult sau mai putina calamina in el. In primul rand depinde de stilul de condus cata se depune, apoi de starea motorului. Cand o ia pe ulei se umplu de mizerie in camera de ardere si pe supape. Acelasi aditiv e si in benzina de la mol si de la agip. Bine, mai nou mol a cumparat agip in Romania.
Ia uite aici ce reclama frumoasa:
http://www.performancechemi...e/keropur/effects
Daca tu desfaci motorul si-mi arati ca supapele arata ca in reclama astora dupa ce ai mers cu benzina efix, eu le mananc. Mai mult, cica si la injectie directa curata supapele, probabil ce ramane nears si ajunge in admisie in perioada in care sunt ambele supape deschise. Smile
0,2l/100km scadere de consum? Hai sa fim seriosi, mai mult obtii din 0,2Bar in plus in cauciucuri.
Inhibitori de coroziune? In primul rand masinile mai noi au rezervoare de plastic, in al doilea rand, 5% alcool din toata benzina euro 5 curata suficient de bine sistemul de alimentare.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
cristidb totusi diferentele sunt sesizabile chiar si intre cele cu cifra octanica 95, dintre care pina acum pentru mine efix 95 ramane o benzina buna, iar omv de 95 ar fi buna daca nu s-ar consuma asa repede.
am mers si cu agip o perioada insa nu m-a convins, iar la lukoil nu am sesizat diferenta intre euroluk 95 si ectoplus tot 95.
despre mol 95 nu am cuvinte de lauda.
  • DMB
  • **
  • 81 mesaje
  • din 07 Feb 2011
  • Vectra 2004 Z20NET
  • Bucuresti
  • DMB

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Daca pui benzina 95 intr-o masina remapata cu turbo, se da avansul inapoi si trebuie remapata? Sau isi revine dupa ce realimentezi cu cea de 99? Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR