Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze pentru intarziere ! Clipul promis http://youtu.be/xMX30EBo2xM sper sa fie de folos
Skip ads

  • danielsabine

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2008 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
multumesc spire pentru filmare si eu am acelasi motor ca al tau 2,0 cdti ...da mi-a fost de folos se aude acelasi ...am mai vazut si la ate insignia si suna la fel ....multi mecanici au spus caci suna cam uscat dar eu am schimbat tachieti si tot asa suna ...cei noi aratau un pic mai slabi de calitate ca cei vechi.. am intrebat si la opel Austria si au spus caci asa se aude tachieti sunt un pic mai galagiosi la opel..
  • razvy66

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut colegi, si eu am aceeasi problema si ma dispera ca nu ii gasesc cauza, pana acum nu imi facea asa ceva, am fost cu ea la tester si totul este ok, injectoarele functioneaza foarte bine, daca merg cu ea constant pe la 2000 de ture imi trepideaza ca si cum nu se alimenteaza, daca o accelerez merge foarte bine, in concluzie merg cu ea turata si gata am rezolvat problema
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
...oare clapeta acceleratie?
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
spire, zgomotul motorului tau poate fi atenuat de un ulei mai bun, ce ulei are masina ? La fel de zgomotoasa este si a mea dar tacanitul tachetilor parca nu este asa pronuntat...o fi de la fregventa inregistrarii asa de pronuntat zgomotul ....

@ razvy - verifica si un debitmetru de aer, poate fi si de la insuficient aer, un senzor ceva care nu citeste corect la o turatie anume....
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
razvy66 a scris:Salut colegi, si eu am aceeasi problema si ma dispera ca nu ii gasesc cauza, pana acum nu imi facea asa ceva, am fost cu ea la tester si totul este ok, injectoarele functioneaza foarte bine, daca merg cu ea constant pe la 2000 de ture imi trepideaza ca si cum nu se alimenteaza, daca o accelerez merge foarte bine, in concluzie merg cu ea turata si gata am rezolvat problema


Trebuie efectuata o diagnoza... Idea
Poate fi de la regulatorul de presiune de pe rampa, poate fi de la geometria variabila, etc...
  • STReight

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Si mie imi trepideaza la aceiasi turatie, doar in treapta a 2-a.
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
De vreo o luna de zile am simtit si eu cate o trepidatie, dar destul de rar, odata la cateva zile, doar in treapta a 2-a sau a 3-a, cam intre 1700 si 2000 rpm, daca accelerez mai incet in acea plaja de turatii se simte cateodata o scapare/trepidatie o fractiune de secunda, daca accelerez mai brusc nu mai face. Ultima data cand am simtit trepidatia am observat ca atunci isi facea si regenerarea, o sa mai urmaresc sa vad daca mai face si cam in ce conditii, ma gandesc ca poate ar trebui curatata clapeta de acceleratie sau egr..dar mai vedem.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ai schimbat furtunul de la intercooler?
Daca da, poate fi de la geometria variabila/electrovalva ... Idea
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Am schimbat anul trecut si furtunul,si electrovalva si turbina. Problema cu trepidatia a aparut recent...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Sa nu "agate" undeva geometria variabila, posibil depuneri pe pale, insa de regula apare SVS... Confused
Ai urmarit regenerarile, sunt dese, efectuezi drumuri preponderent urbane?
Mai trebuiesc verificate mufele de la injectoare/cablajele...,si ele mai pot produce astfel de vibratii... Idea
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Circul destul de mult cu ea urban, dar am foarte mare grija cu regenerarile, de obicei cam in jur de 500 km fac intre regenerari, acum am fost la un drum mai lung si am avut peste 900km de la o regenerare la alta.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ori poate fi o neetanseitate a sistemului de admisie... Idea
Ai scanat-o cu OP-COM -ul?
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Da....nici o eroare
  • STReight

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Nu poate fi din cauza volantei aceasta problema?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Atat timp cat nu apar erori, inclin sa cred ca este electrovalva impreuna cu tija swirl... Idea ,posibil ca are o pozitie unde nu lucreaza corect apoi "scapa" si revine la normal...,este parerea mea...
  • STReight

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Cum se poate gasi rezolvarea problemei?
  • danielsabine

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2008 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cine mai are problema asta cu smancitul motorului in turati mici? eu am rezolvat abia acum problema cu smancitul la viteza mica....problema a fost de la o mica garnitura de la filtru motorina este vorba de garnitura mica unde scurgi motorina din filtru nu a fost schimbata pana acum si prinden aer pe instalatie
  • mos_craciun22

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Pt DanielSabine,si la mine fãcea așa cu smucitul sau un pic parca se îneca,tot in treapta 2, spre 1800-2000 turații dar dacã o cãlcãm mai tare nu se mai simțea nimic. Am fãcut de curând si schimbul de ulei si toate filtrele dar pana acum nu mi-am dat seama dacã îmi mai face probleme sau nu(mai nou stau atent pe ambreiaj),dar am sa fiu atent si la asta.
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
danielsabine a scris:cine mai are problema asta cu smancitul motorului in turati mici? eu am rezolvat abia acum problema cu smancitul la viteza mica....problema a fost de la o mica garnitura de la filtru motorina este vorba de garnitura mica unde scurgi motorina din filtru nu a fost schimbata pana acum si prinden aer pe instalatie

Te rog sa ne spui si noua cum ti-ai dat seama ca de la aceasta garnitura era problemea?adica nu s-a schimbat la revizie, a aparut problema si dupa ce ai montat o garnitura noua nu s-au mai manifestat situatiile ? Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR