Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Octav cand mai vin la bucale tre` sa-ti dau o bere.
AM REUSIT !
De dat jos chiar nu a fost greu dar hai sa incepem:

Am sa va povestec cum am facut eu, asta nu inseamna ca asa se procedeaza !
Acea bucata de plastic este prinsa de corpul portierei prin 3 "cleme" de plastic (cele din poza).
Clema 1 iese din locasul ei de pe plastic prin ridicare inspre insus si ramane prinsa in portiera.
Clema 3 tragi de plastic inspre tine si va iesii din portiera.
Clema 2 fiecare cum se descurca eu am incercat cu o surubelmita lata, am zgariat putin vopseaua (nu vede nimeni Rolling Eyes ) dar am reusit.

Oglinda este prinsa de portiera in 3 suruburi:
1 este cel mai simplu, dai la surubelnita
2 aici m-am chinuit pentru ca nu aveam "scule", surubul este sub nivelul capitonajului si nu merge cu surubelnita, eu am folosit un inbus (sau cum io fi zicand)
3 se scoate capacelul de plastic si e usor
Eu am desfacut si chederul dar am constatat ca nu era necesar.
Partea care mi-a dat emotii a fost demontarea, desfacerea oglinzii, nu vedeam de unde sa incep.
Am reusit sa-mi var doua degete in spatele oglinzii (sticla) si am tras cu speranta ca nu se va sparge, si nu s-a spart chiar a iesit usor.

Oglinda propriuzisa se prinde de carcasa motoraselor prin 8 cleme care sunt destul de solide ca sa nu se rupa cand tragi de ele. Se vede si ce poate sa faca un cretin care nu se uita cand isi deschide portiera.

Capacul de plastic se scoate foarte usor cu un patent mai finut, 4 cleme care se desfac de la interior. Rama aceea neagra care este la mine crepata este prinsa cu nituri la cald de corpul metalic, deci mai greu de schimbat sau dat jos.
Montarea in ordine inversa, mare grije sa nu scapati suruburile in portiera. La ultimul capac de plastic marturisesc ca nu am reusit sa reintroduc clema nr 2 in locasul ei si am renuntat, sta foarte bine si in doua cleme si nici nu vibreaza (deocamdata).

In speranta ca v-am fost de ajutor va urez spor la treaba si numai bine tuturor.


Ultima modificare facuta de maramu la Vin 15 Dec, 2006 6:00 pm, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Very Happy bravo!
  • radufg

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ai avut o idee buna !! si eu trebuie sa-mi schimb geamul de la oglinda din dreapta, si recunosc cu nu stiam cum se face.Dupa ce mi-a lovit-o un imbecil in trafic mi-a cazut geamul, ramasese atarnata in fire , am pus-o la loc dar era crapata. Arata naspa !!Am inteles ca geamuri se gasesc . Cred ca la mine este mai usor. Poza cu clemele de pe spatele geamului chiar mi-au placut.Inca o data multumesc pentru poze, ai avut o ide buna !!!!
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sper sa fii ultimul care se foloseste de munca mea Evil or Very Mad
Nu vreau sa mai aud ca si-a/ia spart cineva oglinda Exclamation
Spor la treaba si stai prin "zona". Bafta tuturor!
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare
Am fo tampit si am pocnit rau oglinda dreapta. Carcasa si mecanismul electric (motorasul) par in regula, sticla este insa sparta. La dealer imi cere aproape 4 mil pe o oglinda noua + manopera (este oglinda cu incalzire).
Ma gandesc ca poate gasesc mai ieftin pe la vreun magazin piese (recomandari, ceva?) intrucat stiu ca dealerii oricum au preturi mari...
Marea mea rugaminte: daca cumva o gasesc mai ieftin si o iau, ma poate ajuta cineva sa o montez? (sunt noob in chestii de-astea...)
Mii de multumiri!
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si eu am patit chestia asta...am tras de oglinda pana am "indoit-o". Eu ma gandeam sa tai o bucata de oglinda la aceleasi dimensiuni ca cea originala si sa o lipesc peste ea(a mea e doar crapata...poate merge si la tine)....are cineva vreo idee?...merge?
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Intreaba la AL PADRINO. Eu acolo am gasit mai ieftin (nu e originala), tot electrica si incalzita. La montare, intai prinde firele, apoi fixeaza dintii de pe oglinda in canalul de pe carcasa si impinge usor. Bafta!
  • danieldboca

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am eu oglinda dreapta.e rupta dar geamul e ok.
da-mi pm saptamana viitoare sa-mi aduci aminte sa o caut.
bafta!
Skip ads

  • Sandra

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Noua ni le-au furat asa ca ne-am interesat.La micul magazin de piese auto de langa Stadionul National iti aduce in doua ore orice tip de oglinda cu mult mai putin.Pe cele crapate nu le inlocuiti ca asa nu le mai fura!Succes.Oricum Casco ne-a salvat!
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
si unde e mai exact magazinul asta mic Question
  • k8m3l

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mai intrbati la magazine de piese auto eu de asemenea am spart oglinda -geamul pe dreapta la vectra si la repr 370 lei + manopera iar la magazin am gasit la apox 100 de lei si am montato eu cu putina grija si tot oglinda e Smile



vectra c 20dti
  • funky

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cum se poate muta oglinda interioara, care e lipita de parbriz? Vreau s-o pun mai sus ca imi optureaza vizibilitatea i9n dreapta.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu se poate muta. se poate insa demonta si inlocui. e un surub foarte mic (cred ca 1mm) care prinde oglinda de suportul lipit de geam. daca nu ai o surubelnita atit de fina, merge virful unei pile de unghii.
oglinda originala zace undeva intr-o cutie acum iar pe geam am una panoramica (adio unghiuri moarte), prinsa cu ventuza. uneori cade: vara daca o las in soare mult timp.

ps: asta e la vectra a, nu stiu la celelalte.
  • maceta

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
indy a scris:Salutare
Am fo tampit si am pocnit rau oglinda dreapta. Carcasa si mecanismul electric (motorasul) par in regula, sticla este insa sparta. La dealer imi cere aproape 4 mil pe o oglinda noua + manopera (este oglinda cu incalzire).
Ma gandesc ca poate gasesc mai ieftin pe la vreun magazin piese (recomandari, ceva?) intrucat stiu ca dealerii oricum au preturi mari...
Marea mea rugaminte: daca cumva o gasesc mai ieftin si o iau, ma poate ajuta cineva sa o montez? (sunt noob in chestii de-astea...)
Mii de multumiri!



daca este vorba doar de geamul de oglinda, nu-ti mai face probleme si nu-ti cheltui banii de pomana pe oglinzi luate din shopuri care au preturi imense.
mie mi-au furat acum cateva luni geamul de oglinda de pe partea dr. de la Astra g din 2002 si am dat niste telefoane a shop-uri ieftine (apropo in afara de reprezentantele Opel si Augsburg) toate aceste firma cumpara de la un singur importator de piese (un fel de en-gross) si practica comisioane diferite. in fine geamul a cosat 60 Ron, cu tipla pe el (oglinda era bineintelea electrica si cu incalzire). demontarea este simpla: se tensioneaza usor cu degetul sau cu o surubelnita cu manson pana face clic si pe urma se desfac firele de incalzire. montajul este invers si oarte rapid. bafta.
apropo, am returnat inapoi oglinda la magazin deoarece fiind fabricat in 2007 avea o tehnologie de fabricare in aliaj cu plastic care nu putea fi inscriptionata chimic si astfel am cumparat una intr-o duminica din targul de la Vitan Bucuresti cu 50 Ron, din 2002, care s-a scris fara probleme.
  • dann

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salut.

Maceta poti sa imi spui si mie magazinul unde ai gasit geam de oglinda laterala electrica si incalzita.
Am avut si eu un mic necaz din care am iesit cu geamul si capacul frontal al oglinzii tandari.
La reprezentanta preturile sunt cam piperate (aprox 350 ron geamul si 90 ron capacul nevopsit plus manopera cel putin 2 ore la cum ii stiu pe cei de la reprezentanta) si as vrea sa le inlocuiesc mai ales ca e oglinda soferului care chiar imi trebuie.

Multumesc.
  • maceta

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dann a scris:Salut.

Maceta poti sa imi spui si mie magazinul unde ai gasit geam de oglinda laterala electrica si incalzita.
Am avut si eu un mic necaz din care am iesit cu geamul si capacul frontal al oglinzii tandari.
La reprezentanta preturile sunt cam piperate (aprox 350 ron geamul si 90 ron capacul nevopsit plus manopera cel putin 2 ore la cum ii stiu pe cei de la reprezentanta) si as vrea sa le inlocuiesc mai ales ca e oglinda soferului care chiar imi trebuie.

Multumesc.




0721.938.808 strada drm. Gãzarului din Brancoveanu. Tipul are si un magazin de dezmembrari Opel. Geamul de oglinda electrica si cu incalzire nou pe care l-am luat eu a fost de 50 sau 55 Ron. poti intreba si de capac. sal!
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
SI eu mi-am facut carcasa din stanga de la a mea cam praf e crapata aproape jumatate are ditai santu in ea incat la tragere se desparte putin...cat despre sticla e ok si cand a cazut mai atarna firu de la incalzire.L-am pus pe fratemiu s-o monteze la loc insa reglaju electric e bulit si nu stiu dak e instalata corect sau daca s-au rupt ceva cleme pe acolo nu-mi dau seama

Are cineva niste detalii mai bune despre cum se domenteaza si cum se fixeaza exact sa nu am probleme cu reglaju ala...si poate sa dea domnu sa mai si mearga incalzirea ca saracia aia de carcasa o lipesc eu cu superglue ceva dak nu gasesc undeva ieftin sau asa Sad

Tin sa mentionez ca am o Vectra A din 93 si am oglinzile prinse cu nituri de masina sa nu iasa si cred k asa s-a si dus dreq plasticu k nu a permis sa iasa afara sa atarne...daca are cineva niste idei pls hel!
  • Senior_Cor73z

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Saptamana trecuta am patit un incident nfericit:un tampit a virat brusc spre mine si mi-a spart oglinda de pe partea stanga...dupa care a fugit fara a-i vedea numarul de inmatriculare.Ieri am cumparat o oglinda noua pe care nu pot sa o montez.Zonele marcate cu 2,3 nu pot sa intre una in alta(asa cum ar trebui).M-am gandit ca poate ar fi bine sa le incalzesc(2,3) in scopul de a ceda putin plasticul.Zona marcata cu 1 poate sa intre in cea care ii corespunde...dar in zadar, pt ca 2,3 sunt motorasele care regleaza oglinda sus-jos, stanga-dreapta.Degeaba apas asupra celor doua zone cu pricina pt ca dau sa intre in interior datorita rotitei cu dinti din plastic care se afla in interiorul mecanismului de reglare.
Astept opinii.
Multumesc.




  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu incalzesti nimic. intra prin presare la limita spargerii oglinzii Smile. Si la mine la fel m-am chinuit si pana la urma a facut click
Dai din reglasj pana trage motorasul melecii aia de tot in interior si apoi apesi pe ei.

la mine am pus intai centru apoi stanga si apoi sus
  • Senior_Cor73z

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:Nu incalzesti nimic. intra prin presare la limita spargerii oglinzii Smile. Si la mine la fel m-am chinuit si pana la urma a facut click.

Am incercat de f multe ori dar fara reusita.Mentionez ca oglinda este aftermarket si plasticul pare a fi foarte casant si e turnat destul de gros.Am pus si lubrifiant dar tot degeaba.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR