Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu am gasit decat valvoline 75-80 , parca asa am retinut, dar inca nu am luat ...

Azi am luat suruburile de la Autokarma, sunt doar 6 suruburi MARI , sunteti siguri ca despre astea e vorba (scrie LUK de mana pe hartie) sau am cam dat banii aiurea?Smile
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Merlinboy a scris:nu am gasit decat valvoline 75-80 , parca asa am retinut, dar inca nu am luat ...


Bine ai facut, pune doar GM ulei de cutie, altfel iarna nu poti baga in viteza , au patit-o altii
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:
Merlinboy a scris:nu am gasit decat valvoline 75-80 , parca asa am retinut, dar inca nu am luat ...


Bine ai facut, pune doar GM ulei de cutie, altfel iarna nu poti baga in viteza , au patit-o altii


nui o regula neaparat sa pui gm
eu am pus liquim-moly si de 20.000km nema problem.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ victor la tine 20.000 de km inseamna acum 3 luni ... ai trecut prin iarna cu el ?...
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Merlinboy a scris:nu am gasit decat valvoline 75-80...
Am mereu pe stoc ulei GM pentru cutie, daca ai nevoie.
Legat de suruburi, cam alea ar fi.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La cutie pune GM original, ieftin si bun.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pun daca va fi cazul, chiar nu mai vreau sa bag aiurea bani in masina asta blestemata ... ca o fi bine ca nu o fi bine, ma intelegeti Smile

Am luat volanta, am luat kitul de ambreiaj, am luat kkturile astea de SURUBURI (pt 6 suruburi atata bataia de cap, serios chiar credeam ca-s vreo 500 de suruburi Very Happy) chiar nu mai vreau sa mai pun ceva aditional doar ca in teorie ar da bine. DOAR DACA ESTE 100 % NEVOIE !
Sa se duca naibii la propriu masina asta ca imi vine sa nu mai bag niciun ban in ea si s-o las asa pana crapa si sa iau alta Smile

Anyway, glumesc, multumesc tuturor, si daca mai este cazul de ceva important (schimbul volantei cam in jur de 2 sapt o sa-l realizez, poate si mai rpd daca fac rost de falafei) va rog postati si anuntati-ma si pe mine.

Sper totodata sa mai ajute acest topic si pe altii, caci sunt sigur ca mai sunt si altii in situatia mea si care nu au habar de ce inseamna acest schimb al volantei precum si de costuri.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai tot ce trebuie, restul ulei si spray, carpe are Marius. Nu te mai smiorcai, volantele cu masa dubla pica pe capete si la alte marci, 150-200,000km.

Off-topic, de cand s-a umplut iar Iasul iar nu mai am loc de parcare la serviciu, decat sa ard gazul sau sa o las la dracu'n praznic o pun pe scari, singurii care mai fac asta sunt cei cu masini de teren Laughing . Nu am volanta cu masa dubla, ambreiaj e pe cablu si rulment de 60lei adica caca-maca. La cum este circulatia si restul pe la noi chiar trebuie o masina ieftina, intretinere cu doi lei si garda mare la sol, tigai cum le numesc eu. Chiar am sa fiu nesimtit sa va pun o poza cu agliloasa parcata Shocked
Skip ads

  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai ia te rog sa postezi sa vad si eu cum e in Iasi .. adevarul este ca eu nu prea merg cu masina asta, am cam luat-o printr-o conjunctura favorabila si pur si simplu in timpul sapt la serviciu am cu ce ma deplasa, ar fi cocalarism maxim sa merg cu masina Smile Drept pt care ramane pt deplasarile de seara,plecari de w/end , concedii....asa ca d-asta cam cred eu ca mi se pare ca oarecum arunc cu banii Smile

In fine, asta ca mai pica si la alte marci , nu ma ajuta cu nimic, din cate am vazut/vorbit si pe aici pe forum si cu prieteni/cunostinte, nu a scapat nimeni, dar absolut nimeni de schimbul volantei la motorul z19dt/dth . La alte marci, mai conteaza si de cum mergi cu ea, cum o intretii, la z19 nu conteaza, ci parca e programata - > ceea ce arata faptul ca are o conceptie, proasta/nefiabila. Stiu ca iar o sa-mi sariti in cap, ca doar e clubopel, dar asta e situatia si asa o vad cel putin eu Smile
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai o atitudine tipica pentru cineva care nu are nevoie de masina. Daca tot nu-ti trebuie de ce o mai tii? Eventual ia-ti una care se potriveste mai bine nevoilor tale.
Masina implica niste cheltuieli. Daca nici nu-ti e utila ti se pare ca arunci bani aiurea.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am gasit si client s-o vand cu volanta asa la 6500 euro, dar sa mor de am gasit alternativa ca lumea pe piata auto , asta in luna august ! (ma gandeam ca decat sa bag eu aiurea bani in ea, mai bine sa ia cineva care chiar are nevoie de un diesel de genul)

Iar masina asta chiar are foarte multe dotari, sa iau un fiat punto sau un focus benzinar (m-am lecuit cu diesel, desi sunt la al 3-lea inainte focus 1 2003, polo 1.4 tdi etc) CHEL si la peste 7-8000 euro , doar ca an mai nou ...

Piata auto SH e terminata din toate punctele de vedere, proprietarii de masini nu le mai baga la vanzare caci stiu ca nu mai pot obtine preturile dorite de ei si nici bani de altceva mai bun nu prea mai exista, asa ca ne confruntam paradoxal cu un deficit ... in fine, acum daca ii fac volanta, nici gand s-o mai vand minim 2 ani, ar fi chiar culmea Very Happy (decat poate la minim 7500 euro dar cred ca o sa primesc cam greu ca e totusi anul, balena pt oras, etc.) . Asta asa pe scurt in ceea ce ma priveste, si ca sa explic oarecum si atitudinea asta vav de volanta Smile (si chiar sunt genul care intretine o masina, pe toate le-am intretinut pana acum - dar costuri de revizii, articulatii, nu 28 mil + inca alte chestii pe langa)
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
asta-i boala opelului cu volanta dubla.
neamtu cum ajunge la 160-170-180........km ,ii si face vant pentruca e lege sa inceapa ambreiaju, egr-u, distributia s.a.
le luam noi si altii ca noi si normal ca te-apuci sa bagi banuti nu gluma.
acuma daca te-ai apucat de treaba,da-i inainte,n-ai ce face
problema ta cea mai mare e ca te-au enervat suruburile astea nenorocite de la volanta, firar mama lor de suruburi, c-amele au 400.000 si niica problem.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:asta-i boala opelului cu volanta dubla.

victor soare a scris: firar mama lor de suruburi, c-amele au 400.000 si niica problem.

Zafira e made by reno? Embarassed
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pe-a mea scrie made in bochum.
reno nu stiu ce este Very Happy Very Happy
eu vad in fata ochilor numai marca pe care o folosesc de fix...10 ani.
suruburi nu gasisi cand schimbai volanta si le-am pus tot p-alea care-aveau 365.000 ,prea multa titileala strica ,mecanicul e cel mai important la un schimb de ambreiaj.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
suruburi nu gasisi cand schimbai volanta si le-am pus tot p-alea care-aveau 365.000 ,prea multa titileala strica ,mecanicul e cel mai important la un schimb de ambreiaj.


care e treaba cu 400.000 , respectiv 365 000 ? Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai pui mic de vrajitor (ca sa fim mai relaxati nu alta treaba), tu pune suruburi noi ca asa e sfant, stranse la cuplu specificat si putina pasta blocare.
Refolosirea suruburilor si/sau cuplu neadecvat si/sau lipsa pasta blocare si/sau necuratare filet (si/sau cate vrei am) pot duce la un POC de nu te vezi. Costuri ulterioare...depinde, dar muuuult mai mari decat cateva surubele sau piulite la care neamtul spune CLAR ca se inlocuiesc si Nea Vasile le pune pe alea vechi si le strange cat vrea brandul lui. Eu am patit destule si vazut destule, daca te unge la suflet eu nu lucrez decat cu suruburi/piulite noi cum spune TIS si nu ma doare capul. Ma doare doar cand vine el cu capul belit si se uita ca broasca la inundatie cat dureaza sa scoti rahatul ala (tot in banii aia sau vorbe de genul esti tare..., te recomand) sau tai la flex piulite mioritice in pozitii de yoga, dai la dalta ca Brancusi...
Cazuri pe forum gasesti destule, vrei sa vezi ? Pierd cateva minute daca tu nu le gasesti si iti piere cheful de ieftineala. Ca exista cazuri in care mai bine surubul vechi...da, de exemplu la kit distributie motor X unde ala nou e un caca-maca de strici capul la strangere, care o fi sa-l desfaca l-o vazut dracu' .
  • sevenx

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am si eu o intrebare al voi ca tot veni vorba de ambreai si volanta.Am schimbat si eu ambreiajul si nastrusnica volanta cu masa dubla, aproape mia de Euro. Ideea e ca am observat acum (de fapt mi-a atars cineva atentia) ca, tinand ambreiajul la pdea bag treapta I si masina are o usoara tendinta de a pleca de pe loc. De la volan eu nu simt asta insa din afara ei si pe teren drept, se observa.
Aveti idee ce ar putea fi?
Masina in cauza e Vectra C y20dth, iar schimbul l-am facut acum 3000kma dica pe la 125.000 in total.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca va adresati mie cu suruburile am zis ca le pun de NOI, fiindca le-am si cumparat (ar fi culmea sa nu le mai pun, nu?Smile ) nu stiu de ce mai insistati in directia asta Smile

Daca va refereati la celalalt user atunci scuze...eu doar am mai intrebat la ce se referea cu "365.000" sau "400.000" si nimic mai mult .
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
felicitari pentru achizitia suruburilor.
mult succes la manopera si sa-ti mearga masina.
ideea era ca suruburile de la volanta lu masina meu sunt originale si au peste 400.000 .[ si la 365,000 cand am scimbat volanta le-am pus tot pe alea vechi]
acuma sa fiu sincer daca dai mia de euroaie, [ de unde scoateti preturile astea, ca ma cutremur ,nu alta], e mare pacat sa nu iei suruboaie noi.

p.s kit ambreiaj nou [ via timis] + manopera + ulei cutie = 2400 lei. la y 20 dth bineinteles. [ fara suruboaie bineinteles]
  • sevenx

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mia de Euro iese asa : kit ambreiaj + volanta + ulei cutie viteze + manopera si astea toate cu garantie 1.5 ani
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR