Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • AndreyCST

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2012

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Prima nu are controlul tractiunii si ESP este de fapt EPS adica servodirectie electronica. Jantele pe 16" si faptul ca e in 3 usi ma duc cu gandul la un proprietar gen copchil idiot care a cam stors masina. Un om normal o cumpara in 5 usi si nu pune jante mai late...au si nemtii teribilistii lor. Pretul este suspect de mic pentru un samsar (da cu google pe tel lui), posibil sa fi fost lovita.

A doua ... vad doar o lista de n pagini cu corse.

Multumesc pentru indrumare...Eu am vorbit cu proprietarul primei masini si mi-a spus ca vrea sa dea Corsa pentru a-si lua ceva mai mare ca are sotia insarcinata.Acum cand am dat pe google numarul de telefon am gasit ca mai are vreo 2-3 masini de vanzare!chiar foarte spatioase!deci ceva are sigur masina!
Multumesc ca ai mutat topicul Stefan, credeam ca acolo trebuie postat!Scuze
Skip ads

  • vanzator

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

As vrea sa intreb o parere de la cei care au sau au condus un corsa D 1.3cdti 90CP, de ce probleme s-au lovit ? Am in plan achizitia unei asemenea buburuze insa nu stiu prea multe despre problemele acestui motor si as vrea sa fac o alegere cat mai fericita alaturi de voi.

La ce sa ma uit, care ar fi problemele tipice pt acets motor ca sa imi pot da seama daca este sau nu in parametrii?

Totodata as vrea sa va intreb daca aceasta varianta model 2007 are filtru de particule ca domnul care o vinde zice ca nu dar nu l-as crede:).

Multumesc.




Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

4/1/2012 8:16:51 AM


  • bluesky_c3

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
slutare,

sunt nou pe aici pentru ca sunt pe punctul de achizitiona un opel corsa din 2005 si as vrea sa cer parerea voastra.

o gasiti aici

cu toate detaliile si va rog sa-mi dati un sfat, daca merita sau nu, daca e ok pretul (mie mi se pare putin cam mare pt anul 2005), daca e fiabila, daca consumul e acceptabil etc.

mersi, astept sugestiile si sfaturile voastre!

ps1 - a lasat pretul al 3800
ps2 - daca nu e ok cu linkul, va rog sa-mi spuneti si dau copy paste la toate datele din anunt.



Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

4/23/2012 8:55:54 PM
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Masina este destul de dotata si arata foarte bine de asta si pretul mai maricel.
Eu zic ca merita pretul asta. De consum si de altele nu stiu ce sa zic ca nu am Corsa dar in privinta dotarilor este mai mult decat ok.




Skip ads

  • bluesky_c3

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
ce-mi puteti spune despre consumul masinii cu pricina, adica opelul corsa c din 2005, motor 1.2 80 cp twinport, 5 usi ?
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Despre consum se discuta pe acest forum si gasesti multe detalii, si la masina din link de mai sus, mi-a atras atentia bara spate ca fiind schimbata (sper sa ma insel) si motorul a fost spalat f bine, de sunt ruginite mai multe repere de la motor.
Deschide bine ochii la ce cumperi, daca nu, vei fi o noua victima pe acest forum, care o sa ceara sfaturi la reparat masina.
  • sv_costin6

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2012

  • Mesaj Privat
bluesky_c3 a scris:ce-mi puteti spune despre consumul masinii cu pricina, adica opelul corsa c din 2005, motor 1.2 80 cp twinport, 5 usi ?



tot de acolo am luat si eu o corsa ...ce e drept mult mai ieftina si de la alt samsar si dupa 80km a crapat motorul irecuperabil...vezi aici
ai mare grija si la masina si la acte in caz ca o iei..doamna de la biroul de acte de acolo pare draguta..mie cand am cerut dupa efectuarea rar fisa de inmatriculare si certificatul fiscal(telefonic) incerca sa mai stoarca niste bani si se transformase brusc in mahalagioaica...asa ca vorbeste direct daca mai trebuie sa platesti ceva dupa...

Masina pare ok...dar asa par toate din targ......GRIJA MAXIMA....eu am luat teapa cu zambetul pe buze...
  • harald82

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
as dori sa achizitionez o corsa C (ar fii a 2a masina in casa, dupa Vectra), preferabila dupa 2003, ce recomandari puteti sa imi faceti la capitolul motorizare / dotari? la ce trebuie sa fiu atent la cumparare? au asa numite boli comune? Ca fost posesor de Fabia stiu ca avea boala macara geam electric, sonda lambda, rulmenti etc, etc,etc.....dupa ce am trecut la opel am ramas placut surprins de calitatea si fiabilitatea marcii (vectra are 41000km intr-un an de zile, in afara de consumabile nu am schimbat absolut nimic!) si as dori sa achizitionez pt traseele scurte de oras, sau chiar excursii in tara in 2 o masina mai mica, in speranta ca si consumul va fii mai redus. Personal am condus Corsa C cu motor de 998cmc, despre acest motoras nu am auzit pareri bune, deci as prefera un 1.2 (sau 1,4 daca este?) Acuma intervin intrebarile mele adresate posesorilor: ce consum se poate obtine cu un astfel de motor? care ar fii costurile de intretinere? cat costa un schimb de ulei cu toate filtrele?

va multumesc pentru timpul si ajutorul tuturor
Skip ads

  • livione

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Fratilor daca un gand negru va roade sa va cumparati un corsa D diesel va recomand sa uitati cat puteti de repede.
Incercati alceva .
Detin una bucata din 2007 ,peste 164000 de km parcursi si am da,printre altelre, de doua probleme zic majore care ma determina sa afim cai bai mare.
Prima > volanta cea cu masa dubla care a picat la 139000 km si a cam costat un pic respectiv 4000.00 lei noi
A doua> directia electo ... circa 7000.00 lei
cu directia mai puteti incerca la dezmembrari circa 250-300 de euro....cu ambreajul luati/o cum vreti dar eu cred ca nu merita deoarece nu exista posibilitatea de a trece pe varianta clasica .
Ar mai fi multe alte problmute dar alta data .
Sa nu uit tineti bine de volan caci daca pica alerntorul, ceva normal la opel, ramaneti fara servo ,asa ca un casco nu ar strica .
  • livione

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salutare
Tot despre corsa D 1.3 cdti 2007>
Cutia cu relee ,sigurante etc etc cea de langa acumulator nu are protectie contra apei.Cea mai enervanta manifestare
fiind plafonarea turatiei la circa 1500 ture/min.sau functionarea fazei lungi fara a fi actionat comutatorul respectiv.
Remedierea /opel reprezentanta/ se curata contactele si se aplica silicon.---------
  • @L3X_87

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,intentionez sa cumpar o Corsa C in vara acestui an.Din ce am aruncat o privire pe net m-am gandit la un motor 1.2 benzina.Am vazut ca preturile se invart in jurul a 2000-3000 euro pentru cele neinmatriculate.As vrea,daca se poate, niste sfaturi de la posesori de Corsa,sa ma hotarasc daca merita sau nu.Cealalta optiune ar fi Fiat Punto, cu motor tot de 1.2.

Multumesc anticipat!
  • poll_eagle

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 x16SzR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Va salut dragi posesori de Opel.Pana de curand am detinut un Opel Astra f care a fost vandut din motive financiare.Acum doresc achizitionarea unui Corsa C cu un an de fabricatie cat mai bun ....2004...2005...2006....Problema este ca nu sunt inca decis asupra carei motorizari sa ma opresc.Din start am exclus mototul 1.0.Intreb posesorii de Corsa C atat pe benzina cat si Disel.Avantaje?Dezavantaje?Am timp pana in septembrie sa ma decid....dar am nevoie si de putin ajutor din partea comunitatii opel.Am avut experiente placute in trecut si am invatat foarte multe de aici.Va multumesc!
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cati km faci pe an si unde (interior/exterior)?
  • Roberto Giani

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi pentru achizitionarea unui opel corsa c cu motor de 1000 cc benzina an 2002. Ma intereseaza foarte mult problemele la motor ce defecte sunt mai frecvente , consum si cat de viabile sunt aceste motoare de 1000 cc in oras si in afara acestuia , de asemenea ma intereseaza si caroseria unde pot gasi puncte slabe ale acesteia de ex. rugina , si nu in ultimul rand cutia de viteze manuala cat de ok este . Multumesc !

Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

5/30/2012 8:06:52 PM
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dupa mine cel mai slab punct al motorului e distrubutia,extrem de multe care au o varsta de 8-10 ani tacane,cer inlocuire de distributie,in rest nu prea sunt problematice motoarele astea.
Deci daca suna cam asa motorul , pregatesti cam cel putin 10 milioane pentru distributie


  • Roberto Giani

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Mutumesc acesta este un aspect care trebuie urmarit tacanitul de la motor , ar mai fi si alte probleme legate de modelul ecesta ?
  • nightwish

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Pentru rugina sa te mai uiti la praguri cand deschizi portiera din fata( a sotiei e cu 2 usi).Trancanitul ala metalic(rontzait) poate tradeaza o distributie varstnica dar e pe lant sa stii.Motors slabut ca performante , nu te poti risca la depasiri din scurt decat daca nu ti-e draga viata .E o masina robusta(greierasi in plasticuri vei auzi la oricare),de asemenea in relanti iti tremura portiera daca o ti deschisa.Sa fi FOARTE ATENT cand o cumperi (daca te hotarasti) si nu te zagrci sa o duci la un mecanic priceput cu elevator, sa se uite pe sub ea.Eu mi-am luat o teapa groaznica(a fost cred si lovita lateral, mi-a aratat un vopsitor cu ochi ager alta nuanta de vopsea pe aripa stanga fata, parbriz cu ...3, adica din 2003 desi masina e din 2001-subtilitati de care eu habar nu aveam cand m-am dus ca "ursu`" sa o cumpar) si am mai bagat in ea 500E.Un carnet cu revizii daca are ar fi ideal,iti vei da seama ce si cum s-a schimbat la ea.
Depre consum,ca sa n-o mai lungesc ca am mai scris intr-un topic,eu mi-am cumparat un V cheker a301 cu care verific consumul instant, mediu, coduri de eroare s.a.m.d, si pot afirma ca daca o vei tine doar ptr oras va consuma benzina multa,daca o s-o scoti si pe afara unde gasesti trafic lejer si nu te grabesti consuma fff putin.E o caroserie de aprox 1t si 3 pistoane.
Daca nu te incumeti la un diesel(1,7DI, 1,7DTI, 1,3CRDI) sau de ex un panda 1,3 multijet care e o bijuterie , sau macar un Corsa 1,2 sau 1,4 .....atunci poti opta ptr un 1,0 daca faci ca sotia mea 2-300km/luna. Bafta la cumparaturi!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Roberto Giani verifica teava de esapament, daca nu e perfect curata nu o cumperi. Se accepta foarte usor afumata daca a fost dupa un drum lung si calcata bine.
Pentru oras este foarte buna, extern nu e bolid dar cum viata are prioritate...
Nu cumpara cu cutie automata. Nu cumpara diesel de 1,3l ca degeaba ai consum bun, mai mult te vor costa piesele.
  • Jigu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Fiind nou pe aici dar negãsind un topic dedicat întreb:
- meritã sã iau o Corsa D 1.3 cdti 75cp de 5 ani cu 100000 km la bord cu 4000€?
- ce trebuie sã verific înainte de achizitionare?
- ce cheltuieli prevedeti în viitorul apropiat tinând cont de vechime si rulaj?

Multumesc anticipat.

Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

6/1/2012 8:03:39 PM
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pretul este foarte bun...io zic ca se merita....acum depinde si ce masina este..ca estetica,cat si ca functionare...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR