Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
http://stiri.autovit.ro/201...a-deveni-istorie/

Va sa zica vechea taxa dispare fiecare inmatriculeaza cum apuca , poate scapam si de masinile de bulgaria. bun .. totu bine si frumos!.
acuma cei care au platit pana acuma taxe de 100 sau 1000 de euro isi revad bani inapoi ? deoarece ei ar plati in continuare taxa de mediu Smile
Cine poate spune mai exact, cum recuperam vechea taxa daca tot o sa platim pe asta noua la filecare litru:) o suma foarte modica 1 ban Smile la 100 l platesti 1 leu fix pix Smile
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
asta noua e deja in vigoare de putin timp si bugetul se bazeaza mult pe ea! nu cred ca se va renunta sa se plateasca!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Din moment ce Curtea Europeana a decis ca taxa e ilegala si ca statul trebuie sa restituie taxa plus dobanda.
Cred ca o vor schimba.
Dar daca or face proiectul atat de bine pe cat se preconizeaza ramane de vazut.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
de vreo trei ani tot zice curtea europeana ca axa e ilegala si da verdicte favorabile cetatenilor si taxa tot se ia! trebuia sa nu se mai ia si sa dea inapoi banii furati fara sa se mai faca vreun proces! nu e normal ca unu sa plateasca azi la ghiseu si altuia sa i se restituie pe motiv ca nu e legala! curtea constitutional,csm si cei care conduc procesele legat de justitie trebuiesc omorati!
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
si duma dumei .. aceasta taxa este o data aplicata in pretul carburantului ... deci urmeaza sa o mai platim inca o data ... pe langa acea taxa babana Smile un avocat ne-ar putea lumon cum sa n luam bani .. eu am de la 2 masini de luat si daca ma chinui si la cea care am vanduto ..
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Timbrul de mediu 2013 "AR PUTEA" deveni istorie
Masinire inmatriculate in alte tari "AR PUTEA" circula numai 30 de zile.
POVESTI..Cu "ar putea","daca" si "poate" nu se face treaba..
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Si asta e adevarat pana la proba contrarie ... cine stie cand Smile))) eu stiu de la un prieten ca trebuia sa treaca vama o data la 3 luni parca si circula fara ptobleme spania/portugalia .. asa se va face in mod cert si la noi ... .
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
fratilor ,nu vati saturat de garagara dasta proasta! ca vine lege,ca se face lege,ca legea e stramba ,ca legea nu e acceptata de dumnezeu,ca e neconstitutionala! >>> ei fac ce vor ei! sant cativa prin tara mai umblati prin lume,mai cititi prin legi care au facut pipi pe astia de isi bat joc de romani si au zis ca ei nu platesc si nu au platit si merg cu masinile fara sa fi platit taxa si altii vezi,asa ca mine,prosti,cum da o lege gata cu frica mergem repejor si punem curu sa ne arda! legea e gresita,dar tot se ia bani! in acelasi timp se restituie sau se inmatriculeaza fara sa se plateasca taxa! pai ce inseamna asta? tara de prosti! daca nu iesim in strada sa cerem ca cei multi faac legea,ei fac legea dupa ce se consulta cu lumea nu asa cum vor ei! am de luat 4500 de lei,ramas din 6000 platiti in ianuarie 2012 dar sant prea prost ca sa ma duc la un avocat sa ii dau de treaba! si ca mine sant o gramada de prosti! dormim si pe somnul nostru,din banii mei si ai altora astia pun borduri,vopsesc garduri de 3-4 ori pe an,si ingradesc gardul viu cu gard de fier! dar rabdam ca santem o tara de mamaligari!
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
ok esti revoltat ok. vino cu textul de lege si ce amendamend trebuie sa scrie sa ne recuperam toti taxele de la A la Z eu unu nu am bani nici sa ma cac in buricu tqrgului scuzati expresia si sa investesc 5 mil ca s recupere 8 raman cu 3 mil ... deci raman cu 2 in gaura
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
prietene,daca ma ducea capu,sa fac amendamente sau alte chestii care sa ne ajute,eram demult pe la tv sa spun offu! trebuie sa ai cunostinte ca sa incepi un demers! si cel mai important sa ai papagal! eu nu am,am exprimare limitata si nu m-as descurca cu vorba si as sari la bataie! la asta ma pricep!unlucru e clar . de vorbit ,sant multi care vorbesc! de facut si practic sant putini! acum 2-3 ani am facut cativa fraieri taraboi in fata la guvern ,lumea a stat la tv si a ras si noi astia care am fost acolo ne-am ales cu amenda si ,credeau ei dosar pentru ultraj contra bunelor moravuri! in strada ,trebuie ,sute de mii, ca la greci! sa mai omoram din ei! sau unit la cascaval nu la treaba sa ne fie mai bine!
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@alexhaiducu cu parere de rau iti spun ca romanii nu sunt uniti. Hai sa facem pe forum o petitie si sa vezi cati o semneaza. Cred ca nici 20% din useri nu se vor inghesui, darmite sa-si dea macar cu parerea.
Asta e mentalitatea tu te consumi, muncesti pentru banii pe care-i castigi si altii fac ceva cu tine si munca ta.
Stima
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
de acord cu amandoi!
alex sunt in acc situatie ca si tine.
eu unu am sa incep sa imi pun un stiker cu jos basescu Smile
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poti sa-l pui pe asta Very Happy

  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Bravo baieti! asa am pus problema intr-un topic acum vreo 3-4 luni..si mi s-a sarit in cap , ..[ca romanul ar trebui sa vada cat isi permite, ca suntem saraci, ca nustiu ce...ca peste tot se plateste..etc. si uite ca suntem pe o vorba, e o porcarie cap coada...Am o Vectra C, 2004 , 2.0 diesel euro 3 dupa care ar trebui sa platesc timbrul ..2300 euro ,..un amic de al meu dupa o astra 1.7 diesel din 95 tre sa plateasca 1100..Smile..Na, cum e cu poluarea? este corect?....vechea mea masina este de vanzare Omega 2.0 Benzina..dupa care am dat taxa 960 euro..pe care nu o pot recupera, ca atunci masina ar trebui sa o dau gratis, trebuie sa o las asa.Smile)asta este treaba. Oricum sunt perfect de acord cu ce spuneti.. Si sper la mai bine..nu stiu cand..Smile
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
sa speram ca macar copii nostri o vor duce mai bine ca ii indobiticesc de mici la scoala.
referitor la taxa ... este inadmisibila. de ce la bulari e 100 150 euro si cat e si la noi ditamai miilede euro .. facea statu roman la bani de numa nu se incurca nimei sa recupereze 4 5 milioane
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu unul sunt de acord ca sa existe o taxa. Ca sa poti face ceva, trebuiesc bani si banii aia trebuiesc adunati de la cineva. Cel mai corect ar fi sa fie adunati de la cei care ar beneficia de lucrarile ce se vor face cu banii aia, adica de la noi, proprietarii de masini.
Treaba e ca guvernele anterioare nu au fost preocupate decat de strangerea banilor, cat mai multi, cat mai nelegal si cu posibilitatea de a se folosi de ei pentru alte treburi si fara a justifica aproape nimic. Au spus ca mare parte din banii astia au sustinut programul rabla. Un lucru bun, dar sumele folosit in acest program sunt mai mici decat cele incasate. Restul de bani.... pa-pa.
S-au incercat tot felul de solutii, taxele s-au modificat, si-au schimbat denumirea de-alungul timpului si rezultatele practic nu se vad. Asta este problema care ma framanta cel mai mult pe mine.
Ca tot suntem in UE, nu stiu de ce nici unul dintre guvernele foste sau actuale nu implementeaza sistemul german. Modificarea impozitelor locale. Sa fie stabilite in functie de gradul de poluare. Poluezi mai mult, platesti mai mult. Prin asta guvernul nu ar restrictiona dreptul de circulatie al cetateanului. Circuli cu orice masina daca ai bani sa platesti. Nu ai platit impozitul anual, primaria notifica serviciul inmatriculari si se radiaza masina in termen de xxx zile.
Un lucru foarte bun in acest caz ar fi ca o parte din acesti bani ar ramane in bugetele administratiilor locale si ar avea si primariile un banut de turnat asfalt, parcari (numai cu plata as face), spatii verzi, etc. Nu ar mai astepta saracii niste bani de la administratiile centrale, bani care de obicei cand sunt ceruti, nu vin ca cica nu sunt.
Asta cu includerea taxei in pretul carburantului e una dintre cele mai proaste solutii. Sunt bani pe care contribuabilul nu vede ca-i plateste, de obicei uita ca taxa a fost inclusa in carburant si o alta eventuala guvernare ar incerca ulterior sa vina cu o alta taxa pe langa asta. Ca doar s-a mai intamplat odata, ce mama dracului.
  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai daca astia ar taxele da la administratiile locale ,de unde ar mai lua si ei de un cozonac,o prajitura sau de un tortulet ?
  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Corect! asa ar trebui sa fie, in combustibil sau impozite..ca se spune ca o masina mai noua polueaza mai mult ca are durata mai mare de viata. pai daca platesc taxa si se strica masina iremediabil, sau am accident..aia e scoasa din uz, clar,,,sau ajunge aici pe forum la dezmembrat...pai mai polueaza ea?Nu. dar banii sunt luati. Asta nu e o regula, sunt masini2005-2006 care nu mai circula , si sunt masini 93-94 care circula inca.
orice autovehicul care trece ITP, nu vad de ce nu ar putea sa circule?ca e veche?e libera alegere a omului, nu poti impune cuiva ce masina sa aiba sau sa conduca. Dar taxe de genul 2500-3000 de euro e Exagerat!
Daca se punea de la inceput de ex. o taxa de 200-250 euro, nu mai zicea nimeni nimic..ca nu te mai incurci cu avocati si procese pt 10-12 milioane, asa platea toata lumea, erau si bani..nu trebuia sa plateasca statul datorii cu dobanda la cei care au castigat(cum e si normal acum) , si era toata lumea multumita. ca atunci toata lumea cumpara masini mai noi. dar din moment ce taxele sunt mai mari ca pretul masinii, e normal ca omul sa se orienteze la ce isi permite.
Asta e parerea mea.acuma fiecare cum crede.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
1000% ai dreptate. de ce nu mergem noi sa le luam locu in fotolii la basinosii aia
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR