Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • AIVV

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara,
In general dupa ce opresc motorul si cobor din masina, ma curentez cand vreau sa inchid usa, cand pun mana pe partea metalica. La fel se intampla si la pasagerul din dreapta.
In general sunt piscaturi slabute, dar deranjante totusi, dar odata s-a intamplat sa fie foarte dureros. De atunci inchid usa cu cotul.
La inceput se intampla sa ma curentez doar dupa drumuri scurte, de 2-3 minute, dar vad ca si la drumuri lungi incepe sa ma curenteze, mi se pare ciudat.
Ideea e ca asta se intampla de 3-4 saptamani, inainte nici nu stiam ca se poate intampla asa ceva.
Am citit despre descarcarea electrostatica, si imi vine greu sa cred ca despre asta e vorba, avand in vedere ca nu am schimbat nimic din masina, si sunt tot aceleasi haine care erau si inainte de a ma curenta.
Skip ads

  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Ba chiar de electricitate statica, este vorba ... Vezi daca te incarci tu cu electricitate (haine pantofi etc ) sau masina ....
Te curentezi numai tu sau si pasagerul din dreapta (ca sa-ti dai seama, cine se incarca cu electricitate, masina sau pasagerii )
La picioare covorasul de cauciuc sau mocheta care se freaca de picioare , repet doar tu te curetezi sau si pasagerul din dreapta ?
O chestie nasoala si destul de enervanta ,sunt destul de rare cazurile .
Toate cele bune.
  • AIVV

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am specificat si in primul post, si pasagerul din dreapta se curenteaza.
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Electricitatea statica nu are nici o legatura cu instalatia electrica sau cu motorul. Din motive necunoscute ( cauciucuri, portbagaj, tapieterie, huse, etc ) masina ta , se incarca cu aceasta electricitate statica ( la fel ca un condensator electrolitic ) , in timp ce ruleaza ...
Daca nu reusesti asa, desi ma indoiesc, poti monta o banda antistatica pe masina. Este acea banda de cauciuc (cu insertie metalica) care atarna la bara din spate a vechilor dacii, teoretic avand rolul de a descarca electricitatea statica prin legatura pe care o face intre caroserie si carosabil.
Aceasta banda gasesti la magazinele de accesorii auto, insa nu stiu sa iti spun cat este de eficienta.
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Confirm cele spuse de @cidul1.
De 2 ani de zile deja m-am invatat cu socurile astea scurte si uneori foarte puternice. Idem si cand conduce sotia si sunt in dreapta...dar parca ceva mai slab .
Or fi bune pentru reumatism....
Gandeste-te ca purtand incaltaminte esti bun izolator deci nu are cum sa fie electricitate normala...doar statica.
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca o manusile ar fi o solutie ....
  • AIVV

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Se mai intampla din greseala sa ma ating si cu piciorul de pragul de jos al masinii, cand cobor, si odata m-a curentat foarte tare, prin blugi, deci nu cred ca pentru mine manusile ar fi o solutie Very Happy
Nu inteleg totusi cum pana acum 3-4 saptamani nu mi s-a intamplat niciodata. Masina o conduc din august, si este in familie de 4-5 ani, in care tot era pe scaunul din dreapta, si nu s-a intamplat la nimeni, si deodata, din senin, ii curenteaza pe toti? Smile
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Da ,, filmul '' inapoi cu 3-4 saptamani si vezi ce ai pus pe masina (covoare , huse portbagaj, antena sau orice altceva ce nu ai avut inainte si ce ar putea ajuta la producere de electricitate statica , sau haine ,pantofi etc la tine....
Toate cele bune.
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Mergem si pe alta parte....
daca ar da ceva la masa la masina ta ai gasi sau nu bateria `` decedata`` in fiecare dimineata?
  • AIVV

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
cidul1 a scris:Da ,, filmul '' inapoi cu 3-4 saptamani si vezi ce ai pus pe masina (covoare , huse portbagaj, antena sau orice altceva ce nu ai avut inainte si ce ar putea ajuta la producere de electricitate statica , sau haine ,pantofi etc la tine....
Toate cele bune.

In masina n-am prea schimbat nimic, am pus un triunghi in portbagaj si cam atat.
Am schimbat adidasii, dar sunt tot din acelasi material ca si cei de dinainte+ o geaca de fas subtire care sta cam tot timpul pe bancheta din spate. Cam atat
Nu m-am gandit sa incerc diferite haine si sa vad daca la toate curenteaza, urmeaza in zilele urmatoare, sa vedem daca chiar e de la haine

@catastefan Nu stiu ce sa raspund, dar ma gandesc ca bine nu ar fi Very Happy
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
catastefan a scris:Mergem si pe alta parte....
daca ar da ceva la masa la masina ta ai gasi sau nu bateria `` decedata`` in fiecare dimineata?

EXCLUS....
Tensiunea de 12 volti , pe care o ai la bornele acumulatorului nu curenteaza sub nici o forma... Ce te curenteaza pe tine, este o tensiune electro statica. produsa de autoturism in miscare .fie de catre tine ( fizica ,incarcare bagheta cu electricitate statica, prin frecare )
------Singura solutie pana la elucidare :
---Banda de cauciuc (cu insertie metalica) care atarna la bara din spate a vechilor dacii, teoretic avand rolul de a descarca electricitatea statica prin legatura pe care o face intre caroserie si carosabil.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@cidul1...am vrut sa punctez ca daca prin absurd...ar avea ceva la masa....etc...nu ca s-ar curenta din cauza asta.
Sunt 100% convins ca e electricitate statica.
Skip ads

  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Pentru @AIVV
Cred ca masina se incarca cu electricitate,in timpul mersului si se descarca prin tine, cand te dai jos.
Din acest motiv vorbeam de -Banda de cauciuc-
Toate cele bune
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cred ca asta e raspunsul corect. Probabil depinde si de conditiile meteo, de atmosfera, etc...
  • AIVV

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Fapt constatat azi: Am mers aproximativ 15-20 de km cu geaca subtire de care ziceam intr-un post anterior pe mine, ma dau jos si curenteaza. Am mai mers 2 km cu ea, la fel. La intoarcere am aruncat-o pe bancheta din spate, deja se incalzise destul de mult, si nu a mai curentat deloc.
Mai vad zilele viitoare ce se intampla, pentru ca la dus am luat un pasager,care vine destul de des cu mine, iar la intoarcere eram singur.
  • vasilestancu100

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
In liceu se invata la Fizica despre fenomenele astea, in clasa a-XI-a .
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@vasilestancu100,,,, Si care-i faza? Ca nu ma prind....
Poate omul a lipsit la ora aia de fizica...sau poate a facut doar 10 clase... E o rusine asta?
Cunosc personal cel putin 7 persoane care au 4, 8 , si 10 clase. dar dau clasa la o vorba...
Sa nu fim rai si sa privim constructiv...din orice poti invata ceva...chiar si din ce am scris eu.
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Subscriu la @catastefan ...
Toate cele bune.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Hai ca te scap eu si de banda si de probleme, totul va tine de memoria ta... Inainte de a te da jos din masina, dupa ce opresti motorul, deschizi usa si pui mana pe marginea usii (pe partea metalica!) si te dai jos din masina. Iti garantez ca nu te va curenta si te voi putea da jos linistit din masina fara socuri. Va trebui doar sa nu uiti sa atingi o parte metalica a masinii INAINTE de a te ridica de pe scaun! Eu am patit asta la unele masini din firma ( se pare ca nu toate masinile curenteaza, si asta depinde si de vreme si de hainele cu care suntem imbracati), deci unele masini chiar nu ma curenteaza deloc, si asta a fost cea mai rapida, ieftina, si mai eficienta metoda de a scapa de socuri.
L. E. Dupa ce verificati veridicitatea celor spuse de mine, va rog sa confirmati aici ca sa stie si ceilalti colegi.


Ultima modificare facuta de florinianc la Sam 12 Apr, 2014 6:40 pm
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eeee....acum am si eu raspuns clar...asa o sa fac. Deci ma descarc intai...

Multumim ....@florinianc pentru solutie , acum sa vad ce fac si pe acasa sau la munca pt. ca ma curentez destul de des nu numai in masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR