Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • TCat

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Salut dragi colegi opelisti. Am scos de cateva zile bordul masini si asa cum scrie si in titlu vreu sa inlocuiesc becurile cu altele, pe placa la turometru, kilometraj, apa si benzina sunt acele leduri care dupa ce am citit pe forum se numesc plcc2 ( daca nu cumva am citit bine si am inteles prost fiind plcc4) dar cele dupa placa sunt la 90 de grade ce becuri trebui sa cumpar daca vreau sa le inlocui si daca ma poate ajuta cineva cu un site sa dau comanda. Multumesc anticipat!
Skip ads

  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
pentru cele la 90 grade foloseste ce folosesti in rest doar lipeste-le la 90grade. eu asa am facut si merge super.
  • TCat

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Daca iau leduri dupa banda daia auto or fi ok? Am nevoie si de rezistente?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ai schimbat pana acum vreun LED smd?
sunt foarte sensibile si se strica destul de repede chiar si cand le lipesti prima data pe placa, daramite cand le dezlipesti...
mai degraba iti cumperi LED-uri noi de pe ebay (costa 1$ pentru 100 buc indiferent de culoare ce iti trebuie tie -> CLICK).

rezistentele sunt deja pe placa instrumentelor, trebuie doar sa schimbi LED-urile cu alta culoare si eventual sa modifici rezistentele daca tensiunea pe LED este mai mare sau mai mica (in functie de culoarea LED-ului).

mai multe detalii in urmatorul topic:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=89677
Skip ads

  • TCat

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Iti multumesc foarte mult! Am dat comanda si astept sa vina sa ma apuc de ele acum am doar o singura problema. Am exfoliat cablajul de la unul dintre leduri mai exact cel din stanga cel de la apa si mi-a zis cineva ca sa dus gata singura situatie ar fi sa trag fire dar nu stiu de unde
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
urmareste traseul si vezi pana unde ajunge... de acolo tragi o lita pana in locul unde ai stricat...
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
urmareste traseul cu un multimetru si vezi de unde trebuie sa prelungesti firele. smd-ul poti sa il lipeste de placa cu putin pistol cu plastic cald. nu trebuie sa stea perfect pe pozitie.

vezi ca sunt incredibil de fragile smd-urile. daca tii ledcon-ul mai mult de 3 secunde atins se arde smd-ul. foloseste multimetrul pe placa sa verifici daca nu s-a stricat ledul. am patit de cateva ori.
  • TCat

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc mult! Am rezolvat am fost la un prieten care se ocupa cu electronice si i-am aratat placa, a zis ca decat sa trag fire mai bine fac asa: a "zgariat" umpic placa cu nu stiu ce chestie si a lipit acolo putin fludor am pus led si merge perfect.
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
foarte bine. circuitul de cupru de pe placa e protejat cu un strat subtire de protectie(cred ca ceva plastic nu stiu sigur) sa nu se oxideze.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E o vopsea...
  • TCat

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat
eu ma bucur ca a iesit asa si nu am tras fire... mai am putin de lucru si o sa pun cateva poze am modificat toate becurile si am pus si la picioare dar ma gandesc sa le schimb pe cele de jos de la picioare cu alte RGB dar nu stiu ce sa fac.... va multumesc mult pentru tot mai ales tie @jgyprime pentru ca am luat led-urile de acolo Smile Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR