Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am vrut de mult sa arat ce am "surubarit" pe la masina (timp de 6 luni) da nu prea stiam unde sa postez, sper sa nu fie nici o problema aici, motorul l-am mai aratat dar cam de 1 luna e gata si masina, sper sa intelegeti k pun pozele astea aici pt a arata cum poate o Calibra sa renasca din propia cenusa nu ca sa ma dau mare sau mai stiu eu ce ar crede unii, in fine...sunt multe de spus dar deocamdata am sa ma opresc aici pt k nu vreau sa par plictisitor






















cred ca ajung pozele ca daca le-as pune pe toate... as sta cam mult
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Felicitarile mele. A iesit super masinuta. Sa te bucuri de ea.
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
10x... m-am bucurat si cand am luat-o da acum e satisfactia mai mare Very Happy
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
felicitari pentru rezultatele muncii tale!
Skip ads

  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
merci... ma bucur sa vad ca o apreciaza lumea
  • so8v

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Da intradevar frumoasa lucratura! Ai facut motorul de la a-z ? Ce ai schimbat la el? Cat te-a costat? Intreb asta pt ca am si eu un c20ne si vreau sa-l segmentez,garnituri,etc.Stau in Germania(München) dar vreau sa-l fac in Romania(sunt din Medias,Jud Sibiu).Sti cumva un mecanic bun? Mersi!
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
toata masina e refacuta de la a la z, normal si motoru... am schimbat bolturile, segmentii, setu de garnituri, cureaua de distributie, simeringurile, pastilele alea de la pistonasele compensatoare si cam atata, ma rog... eu am luat toate piesele si le-am curatat si le-am verificat, numai motoru aprox 250Euro, nu stiu nici un mecanic bun pt k nu prea exista asa ceva, eu l-am facut cu tata si rezultatu se vede, bafta
daca mai ai ceva sa ma intrebi iti raspund cu placere nu neaparat la motor, am facut toata masina cap-coada si mai stiu una alta
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru rezultatele muncii tale!
Ca si o curiozitate, masina initiala e fotografiata in 01.01.2006, cand e fotografiata after ? Very Happy
Si inca o intrebare: motorul arata suuper. Cu ce ai vopsit diferitele piese ?

CristianTM.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
In 5/5/2007 5:16 PM. Cu Canon PowerShot A430 Cool
Sa iti zic si ce expunere a folosit? Twisted Evil
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
wow... nu cred ca e asa important cand era fotografiata after, oricum... cum a fost gata am pozat-o
bine ca a raspuns baiatu dinaintea mea k eu nu stiam data sigur Laughing
3 culori am folosit dupa cum se vede, rosu si negru sunt vopseluri normale si bronzu ala e o vopsea speciala pe baza de silicon, e termorezistent se foloseste in industria de locomotive si rezista la temperaturi foarte mari, initial dadusem decat pe evacuare da cand am vazut ce bine iese am mai pictat una alta Embarassed


Ultima modificare facuta de BUBU87CALIBRA la Dum 03 Jun, 2007 7:23 pm
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am uitat ceva, 2 poze nu sunt facute de mine, sunt facute de cel de la care am luat masina, pe 01.01.2006 nici nu o aveam
  • so8v

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
As avea o intrebare in legatura cu aripile de pe spate.Sunt ruginite tare,si cel care o avut masina inainte a pus mult kit pe ele,si-a c-am batut joc.Vreau sa le schimb cu totu.Ar merge?,ca am vazut ca e mai complicat(nu ca pe fata).Crezi ca as gasi aripa spate?,ca eu pe unde m-am uitat nu am gasit nimic,sau ai tu vreo alta idee sa le aduc in stare buna?Mersi!
Skip ads

  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu zic ca nu are rost sa le schimbi nu crek sunt mancate asa rau ca sa fie nevoie de asa ceva, da totusi, da chitu jos, curat cu deruginol, dai cu insonorizant si pe urma vopsesti, nu stiu daca intelegi prea bine asa am avut si eu, dak ai timp de net baga idu meu de mess si vb mai multe: rap_kiduyoo Wink
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tare mult le-as fi recunoscator celor care voteaza ca nu le place daca ar si scrie de ce Confused poate ar fi mai corect decat un simplu click, asa poate oricine caruia nu ii place calibra sa intre si sa voteze
no offence! Rolling Eyes
  • Calibra-Turbo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Germany
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Hi bubu
I voted for "asa si asa".There are some little things that could have done better from my point of view.But I have to write that I respect your investitions to your car like time,money and passion.The voting for "asa si asa" is compered with the works I know from here in germany.Compered with other calibras in romania that I've seen on fotos I have to say that your car looks very very good.So go on with making your car look better.I marked on your photos the things that could have been done better or different from my point of view.I like much the work you have done on the engine compartment.At the interior I would have changed the bag of the handbrakelever.It looks quite used and you can buy it for little money also in red.




  • sergyu

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce pot sa spun doar, frumos, asteptam alte modificari si alte poze Very Happy
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
[quote="Calibra-Turbo"]Hi bubu
I voted for "asa si asa".There are some little things that could have done better from my point of view.But I have to write that I respect your investitions to your car like time,money and passion.The voting for "asa si asa" is compered with the works I know from here in germany.Compered with other calibras in romania that I've seen on fotos I have to say that your car looks very very good.So go on with making your car look better.I marked on your photos the things that could have been done better or different from my point of view.I like much the work you have done on the engine compartment.At the interior I would have changed the bag of the handbrakelever.It looks quite used and you can buy it for little money also in red.

Merci pt aprecieri, si binenteles ai dreptate cu tot ce mi-ai aratat, prelungirea la spoileru spate e momentan prinsa in suruburi deaia se vede asa urat e pur si simplu fixata acolo si prinsa in suruburi deaia e asa urata si plus ca mai are alt defect intr-o parte s-a scurs un pic vopseaua, dar am sa dau cat de curand spoileru jos si am sa-l fac sa para dintr-o bucata, binenteles suruburile scoase...il fac frumos, partea aia de sus cu plasticu ala iesit in afara nu imi dau seama de ce la mine sta asa la altii am vazut ca nu apare cred k o sa il tai sau nu stiu cum pot sa il ascund, bandourile de pe partea stanga sunt asa strambe de cand am luat masina si spre rusinea mea chiar nu imi dau seama de ce nu le-am inlocuit acum, zilele astea urmeaza sa le cumpar si sa le schimb, prelungirea de la capota cum a fost asa am sudat-o nu aveam ce sa ii fac, si e "rieger" spre rusinea lor, nu stiu de ce au facut-o asa prost, sa nu vina la nivel cu aripile (oricum asta nu ma deranjeaza), spoileru de fata nu imi statea bine de la inceput si singura metoda prin care am putut sa il fixez a fost asa cu suruburile alea care se vad si in poza, iar manseta aia la frana de mana trebuie sa o schimb zilele astea, mi-a mai ramas din negru care e pe scaune si pot sa o fac trebuie doar sa o desfac, ma bucur ca iti place motoru si multumesc pt aprecieri... numai bine
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sergyu a scris:Ce pot sa spun doar, frumos, asteptam alte modificari si alte poze Very Happy

Merci!
Pai... alte modificari nu prea o sa mai fie pt k...costa, am un spoiler fata din fibra la care lucrez de ceva timp da e foarte greu de finisat, oricum o sa il fac, decat sa dau o gramada de bani pe unu mai bine mi-l fac eu pe ala...modelu cum vreau eu, si e satisfactia mai mare, cand o sa fie gata (adica peste mult timp pt ca se face greu) o sa il arat iar poze cu masina o sa mai pun cand o sa schimb ce am zis mai sus
  • sergyu

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Aceasi problema am avut si eu cu bara din fata,se desprindea , si am rezolvat in stil "romanesc" o bucata de tabla galvanizata, am prins in spatele suportului de plastic si in ea am fixat bara din lateral cum era originalul. Statea perfect doar ca dupa 2 zile un "nenea soferu cu dacia" o incercat nu stiu ce sa faca si numai alarma masini mele la oprit , si bara ii c-am deformata acuma Mad Mad
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mda...din pacate mai rar vezi la noi o calibra sa ii stea spoileru din fata bine Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Chestionar

(pentru mine) Parerea ta conteaza :)
E frumoasa 75%
Asa si asa 19%
Nu imi place 5%
52 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR