Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu conteaza neaparat daca e lasata de fata.interesati-va intai ce model de vectra aveti.cele sport asa sunt.
Skip ads

  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Se schimba greu amortizoarele fata la Vectra B? A sosit timpl sa le schimb, mai ales pe stanga mi-e praf, dar, bineinteles le voi schimba pe ambele. Vreau sa schimb si flansele si rulmentii, ca sa stiu de o treaba. Voiam sa stiu insa daca e greu sa le schimbi pe cele de pe fata. Pe spate le-am schimbat, nu a fost mare lucru.
  • so
  • *
  • 6 mesaje
  • din 16 Feb 2008
  • Vectra 2001 2.2 DTI
  • Arad
  • so

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu prea ma intereseaza cum sta masina.problema este ca s-a rupt unu si nu gasesc numai de pe motor de 2.0.
intre 2.0 si 2.2 este diferenta de 75 kg. nu stiu ce sa fac. in srot am gasit astazi cu 50euro 2buc.
imi este frica sa dau bani pe ele si sa se rupa iar mai ales ca sunt de pe motor de 2.0l.
  • ASTRAGSI

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cel mai bine ar fi daca ti le-ai lua noi,pe comanda de la reprezentanta nu cred ca nu ti-ar aduce.Cum ai spus si tu sa dai 50 de euro pe ele sh si sa nici nu fie exact cele de care ai nevoie,nu mi se pare o investitie buna,totusi 75 de kg este o diferenta destul de considerabila la acest capitol.Risti sa ti se rupa mai repede si masina iti va fi mai coborata in fata.Mai bine comanzi noi de la reprezentanta sau un alt magazin de specialitate
Skip ads

  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
chi79 a scris:Cum se monteaza amortizoarele pe spate la Vectra B Caravan 1997? In partea de jos au bucsa prin care trece un surub, e clar, dar sus telescopul (nou) are un fluturas de plasric. Cum se prinde sus? E clar ca nu se prinde cu vreo piulita pentru ca nici in masina nu e nici o nisa de acces prin caroserie. Cine ma poate ajuta? Multumesc?


Vezi ca e un suport prins in caroserie in 4 suruburi dupa ce dai aparatoarea de noroi jos . Sunt 4 suruburi de 16 . Nu cauta prin porbagaj ca nu gasesti nimik.
  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
chi79 a scris:Se schimba greu amortizoarele fata la Vectra B? A sosit timpl sa le schimb, mai ales pe stanga mi-e praf, dar, bineinteles le voi schimba pe ambele. Vreau sa schimb si flansele si rulmentii, ca sa stiu de o treaba. Voiam sa stiu insa daca e greu sa le schimbi pe cele de pe fata. Pe spate le-am schimbat, nu a fost mare lucru.


Nu am citit mai jos sa vad ce se zice. I-a zi s-a schimbat ceva de cand ai pus flanse noi. S-a mai ridicat masina?
  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai, nu am schimbat nimic. Acum vreau sa schimb si amortizoarele si flansele cu rulmentii. Nu stiu daca se schimba greu, are rost sa merg la service sau nu?
  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,baieti cu opel-uri si mai ales vectra Smile sunt posesor recent al unui opel vectra 2001-2.0dti si sunt nou la voi pe forum.As vrea sa ma lamuriti si pe mine cu suporti la telescop.Se aude o bataie cand merg incet pe drum cu denivelari dar si cand virez pe loc .Am verificat bieletele de directie si nu par sa aibe joc.Se poate sa fie joc la caseta de directie?sau sa fie tot la suporti la telescoape pt ca se trnsmite jocul la volan.Spunetimi si mie ce sa schimb?dar sa nu-mi spuneti de caseta ca am auzit ca la second ar fi 800euro Sad Astep raspuns.Multumesc. DB77AAA am inteles ca tu ai schimbat bieletele antiruliu,la tine aveau joc?le-am dat si pe ale mele jos dar nu par sa aibe joc doar ca la un capat cand misti de ea simti ca agata in ceva.Am dat rulmentul jos si are joc,de spart nu e spart dar are joc asa trebuie sa fie?ast raspuns mersi


Ultima modificare facuta de mar la Mar 04 Mar, 2008 9:37 pm
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
mar a scris:dar sa nu-mi spuneti de caseta ca am auzit ca la second ar fi 800euro

Reparatia casetei costa aproximativ 10 mil.
Verivica bilete, capete de bara, amortizoare daca sunt curse, bucsi bascula.
Flansele amortizoarelor se schimba la 60.000 km de obicei din cauza tasarii lor. Rulementii amortizoarelor se sparg la socuri puternice, ex gropi in viteza, cu toate ca la vectra nu asta am vazut sa fie problema ci mai mult la bilete si bucsi
  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Popi3 a scris:Am schimbat eu acele flanse saptamana trecuta si erau ca naiba de turtite, se recomanda ca ele sa fie schimbate cam la 50.000km. Iar rulmentii nu se strica asa usor, de ex eu nu i-am schimbat din cauza ca lucrau si aratau destul de bine. O sa pun niste poze mai tarziu cu flansa mea la 110.00km si cu una noua.

dar rulmenti aveau joc,ca vreau sa schimb si eu rulmenti si flansele.Eu am desfacut si flansele nu sunt uzate dar rulmenti au un pic de joc,oare asa trebuie sa aibe.te rog spunemi si mie ca nu stiu ce sa schimb si la fel simt si eu un joc ka volan in viraje stranse si la viteze mici.te rog
  • xpander

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salutare tuturor.va rog sa imi spuneti si mie niste preturi pt flanse amortizor si rulmenti pt masina din semnatura.de asemenea va rog sa precizati si locurile in care pot sa gasesc aceste piese, si o recomandare pt marca. multumesc anticipat
  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Thanatos a scris:am schimbat flansele ieri. imi place rezultatul. am redus mult din cloncanitul care il auzeam in cabina, dar mai am ceva. tre sa mai fac niste sapaturi in zona casetei.

distanta intre capac si caroserie s'a redus mult, diferenta era mare; flansele vechi erau tasate rau.

Salut Thanatos,ai facut ceva sapaturi in zona casetei?Am schimbat si eu flansele ieri,intradevar a mai disparut din clocanit dar trebuie sa "sap" in zona casetei.Daca gasesti ceva pe la caseta sa-mi spui si mie te rog.mersi






Skip ads

  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Saptamana viitoare dau comanda pentru amortizoare fata + flanse + rulmenti. Sunt tentat sa pun Sachs pe ulei, ce parere aveti?
  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ce sa aleg intre Sachs si Bilstein? Preturile sunt sensibil apropiate.
  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara tuturor!
Acum 2 saptamani am achizitionat un Opel Vectra B (caravane) , pana aici toate bune si frumoase.Masina e din 1998 , 125.ooo km , dar are o problema care ma enerveaza la culme , cand misc masina (cu mana) sau cand iau hopuri (cat de mici ar fi) , apare un scartait la roata stanga spate.E enervant la culme!
Si problema a doua : Dupa un drum de 160 km de forja , cand am ajuns la destinatie am observat ca de la roata dreapta fata venea un miros ciudat si era calda janta.
Va rog ajutati-ma!

Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca am plictisit pe cineva!
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si in linie dreapta nu-ti trage volanul intr-o parte(dreapta)?
  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
KAR a scris:Si in linie dreapta nu-ti trage volanul intr-o parte(dreapta)?

Nu trage nici dreapta nici stanga , cand dau drumu la volan isi mentine directia.In legatura cu incalzitul cred ca mi s-a parut mie pentru ca si tata a verificat azi chestia asta si toate rotile aveau aceeasi temperatura.

Scartaitul ala ma omoara cu zile!
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,288
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Titlul topicului tau trebuie sa fie cat mai descriptiv.

Citeste regulamentul forumului!
https://www.clubopel.com/regulament.html
  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mr.Opel a scris:Titlul topicului tau trebuie sa fie cat mai descriptiv.

Citeste regulamentul forumului!
https://www.clubopel.com/regulament.html

Imi cer mii de scuze , acum am inspectat forumul mai bine si cred ca am postat gresit , trebuia la sectiunea probleme tehnice.
N-o sa se mai repete!

Ps:Mr.Opel te rog frumos muta-mi tu topicul la sectiunea probleme tehnice

Multumesc anticipat!
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
O treaba asemanatoare am avut si eu tot la vectra b, tot la roata stanga spate. Dupa multe zile de cercetari am descoperit sa scartaitul era de la o bucsa oscilanta care ramasese fara vaselina. Pana am schimbat-o i-am injectat putina vaselina lichida, iar zgomotul a disparut.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR