Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • liviudiaconu

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu le-am mai pus, cele vechi nu mai erau pe placute iar rolul celor noi nu l-am identificat. Daca imi explici la ce folosesc, ramin indatorat.
Skip ads

  • zahariaconst

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
As fi curios cu ce se da din flaconul acela din filmulet!Ca daca se da cu ceva unsori acestea se tposec si curg pe placute!Adio franare!Ce accesorii se folosesc la schimbarea placutelor uzate?
  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@liviudiaconu@ in prima imagine este tablita pe post de senzor care face zgomot cand sunt terminate placutele la astra h asa sunt pe spate pe fata sunt prinse cu ceva nit-uri de placute iar pe spate sunt demontabile asa cum sunt si la tine
unul din capete freaca discul si produce un zgomot deranjant monteaza-le la loc bafta






zahariaconst a scris:As fi curios cu ce se da din flaconul acela din filmulet!Ca daca se da cu ceva unsori acestea se tposec si curg pe placute!Adio franare!Ce accesorii se folosesc la schimbarea placutelor uzate?

exista spray special pt curatarea discurilor de frana si a placutelor de praful cel negru rezultat din uzura placutelor si curatarea in urma lucrarilor in care discul si ansamblele de franare au fost murdarite uleiuri vaselina etc (acest spray nu este decat un degresant puternic)


Ultima modificare facuta de neverback la Vin 01 Oct, 2010 1:07 am
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
liviudiaconu a scris:Nu le-am mai pus, cele vechi nu mai erau pe placute iar rolul celor noi nu l-am identificat. Daca imi explici la ce folosesc, ramin indatorat.

Cred ca sunt ceva clame de siguranta (o sa-l mai intreb inca o data pe cumnatul meu).
Uite cum vin montate:

Skip ads

  • liviudiaconu

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am pozat si eu cum ar putea fi montate pe placute dar... nu le-am montat ca n-am stiut daca au real vreun rol. Mai ales ca placutele vechi nu aveau montat asa ceva, am gindit ca poate pe alt model de masina la care se folosesc aceleasi placute or avea vreun rol. Sincer, daca numai pt atit sint, nici nu le-as monta; personal imi verific periodic placutele, pierderile, etc.
  • Fanqueen

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara! Am o problema cu masina mea Opel Corsa, motor 1,2 80 cp an de fabricatie 2009 si 36000 km parcursi. In timp ce rulam cu aprox 110 km am franat brusc si scurt pt a evita un caine, reusind de altfel sa evit impactul. Dupa ce am franat am accelerat din nou pentru a lua viteza si a reveni in treapta a-V-a, insa am remarcat ca masina accelera greu, cu usoare trepidatii de motor. Am crezut ca mi se pare, insa dupa ce am mai parcurs alti aprox 20 de km am remarcat ca nu mai reuseam in a-v-a sa depasesc 80 km/h desi aveam pedala apasata pana la fund. Asteptam sa coboare viteza pana la 60 si abia apoi reuseam sa ccelerez dar nu mai mult de 80. Treptat am continuat sa pierd din viteza iar motorul isi pierdea din putere, astfel incat abia daca mai mergea cu a-I-a. Am tras pe dreapta si de sub capota se auzeau zgomote ciudate, un fel de harjait si apoi niste sunete ca si cum imi cadeau piesele din motor pe drum. Cand m-am dat jos am simtit un miros ca de ebonita arsa. Am stat 10 min cu masina oprita dupa care am plecat de pe loc fara probleme, parcurcand f bine distanta de 20 km pana la domiciliu. Deocamdata nu am dus masina la service dar as dori sa stiu daca v-ati confruntat si dvs cu probleme asemanatoare si care ar fi defectiunea. Va multumesc anticipat!
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
probabil a ramas pistonul de la etrier blocat si infrana discul(rile). daca mai e in garantie mergi si rezolva ca nu-i de glumit cu franele.
  • serpalau

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am o corsa 1.7dti din 2002,79.000km,mecanicul mi-a recomandat sa schimb discurile de frana(fata)cand masina avea 67.000.Celor de la magazinul de piese,li s-a parut ciudat faptul ca mecanicul imi zice sa schimb discurile,parerea lor fiind ca ar trebui sa fac acest lucru dupa cel putin 100.000km.Am gasit discuri BREMBO(de ex.) incepand de la 80 de ron pana la 170 bucata.Va intreb,pe cei care a-ti skimbat de curand daca e intr-adevar o diferenta de calitate sau e pur si simplu un castig mai mare al comerciantului care vinde mai scump.Si cam cat lichid de frana imi trebuie,ca p-asta nu l-am schimbat niciodata si am masina din 2007?(masina a fost adusa din italia si sunt al doilea propietar,de aceea tind sa cred ca nu sunt chiar reali km).Va multumesc si sper ca am postat unde trebuie!
Skip ads

  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
sistem franare Corsa C, frane pe tamburi spate.
Cu ce cheie tubulara trebuie desfacuta piulita pt a da tamburul jos? De 24 sau 27?
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
BV-31STE a scris:sistem franare Corsa C, frane pe tamburi spate.
Cu ce cheie tubulara trebuie desfacuta piulita pt a da tamburul jos? De 24 sau 27?

27
  • alin corsa

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut opel-istilor.am si eu o nelamurire cu micul meu corsa d...am aproape 30.000 de km in 3 ani cu ea de mers frumos, fara demaraje scarturi, frane...etc, vroiam sa va intreb cam cand ar trebui sa ma gandesc sa ii schimb placutele de frana avand in vedere ca nu le-am schimbat niciodata pana acum. eu am frane bune la masina , dar ma dispera ca scartaie la franare ..., scartaie de cand am luat-o. voi ce ziceti ?
si inca ceva cam cat costa placutele de frana si de care ar trebui sa iau? sunt mai multe modele pt corsa 1.2 5 usi 2008?

ms frumos Exclamation

Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

2011-06-18 18:59:35

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

2011-06-18 18:59:39


  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
O sa te mai tina daca mergi frumos, le poti verifica grosimea dand roata jos daca nu se vede prin janta. Pretul il gasesti la magazine, unde o sa iti indice exact si modelul placutelor de care ai tu nevoie Wink
Skip ads

  • ghita_49

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut, opel corsa CZ12XE 2003,cumparat din germania acum 2 ani de la o doamna de acasa,avea rulat 52 000km . masina avea revizia tehnica proaspat facuta la nemti. eu acum am 102 000 km . am rulat 14000 km cu placute noi de frana.
placute luate din magazin la comanda,dupa talon. imi raman ambele discuri cu o bavura de cca 2-3 mm pe cirumferinta neuzata. sa fie placutele mai mici ? nu vad uzura semnificativa la placute. eu am mai avut auto,asa nu am vazut. ca lasa un praf negru pe geanta nu ma sperii,probabil calitate mai proasta a ferodoului. voi ce credeti ca ar trebui sa fac ? multumesc.
  • Melchiade

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Acum 2 saptamani, mergeam cu cca. 10 km/h cautind un loc de parcare (ce altceva in Bucuresti) ... apas frana, pedala se duce la podea, iar masina n-a schitat niciun semn c-ar avea de gand sa opreasca... am tras frana de mana si-am rezolvat.

Pedala si-a revenit la pozitia normala singura... la urmatoarea actionare a ei, totul a fost ok, parca nimic nu se intamplase... de atunci nu a mai dat vreun semn ca s-ar incapatana sa nu lucreze.

Am fost pe la mai multe service-uri si le-am spus ce mi s-a intamplat... am primit raspunsuri diferite... mai toti au inceput cu "asa ceva nu prea se poate"...

A mai avut cineva asemenea experienta?... sau poate stiti care-ar fi problema.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

P.S. - recunosc ca este destul de jenant sa nu fi stiut ca lichidul de frana trebuie schimbat la 2 ani... masina are 7 ani si inca nu a fost schimbat. Insa, ma intreb de ce D-zeu cei de la GTT sau Gold&Platin, service-urile unde am facut reviziile in primii 5 ani, nu mi-au zis nimic?
  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Melchiade a scris:Salutare,

Acum 2 saptamani, mergeam cu cca. 10 km/h cautind un loc de parcare (ce altceva in Bucuresti) ... apas frana, pedala se duce la podea, iar masina n-a schitat niciun semn c-ar avea de gand sa opreasca... am tras frana de mana si-am rezolvat.

Pedala si-a revenit la pozitia normala singura... la urmatoarea actionare a ei, totul a fost ok, parca nimic nu se intamplase... de atunci nu a mai dat vreun semn ca s-ar incapatana sa nu lucreze.

Am fost pe la mai multe service-uri si le-am spus ce mi s-a intamplat... am primit raspunsuri diferite... mai toti au inceput cu "asa ceva nu prea se poate"...

A mai avut cineva asemenea experienta?... sau poate stiti care-ar fi problema.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

P.S. - recunosc ca este destul de jenant sa nu fi stiut ca lichidul de frana trebuie schimbat la 2 ani... masina are 7 ani si inca nu a fost schimbat. Insa, ma intreb de ce D-zeu cei de la GTT sau Gold&Platin, service-urile unde am facut reviziile in primii 5 ani, nu mi-au zis nimic?


Foarte probabil ca lichidul tau de frana este vai de mama lui. Schimba-l urgent. Esti in pericol sa incerci duritatea copacilor sau santurilor de pe marginea drumurilor.

De OPEL GTT iti pot garanta si eu ca sunt niste vacari. Daca vrei un service adevarat cauta pe topicurile dedicate lor.
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am Corsa C, benzina, fabricatie 2006, cu ABS, 61.000 km (primul proprietar). Acum un an sau doi, iarna, am remarcat ca dimineata, cand plecam cu masina din parcare, la primele incercari de franare masina huruia (dar frana era corecta). In parcare, eu tin masina cu frana de mana trasa, atat iarna cat si vara. Am fost atunci la un service Opel si mi-au zis ca haraitul e din cauza particulelor de apa inghetata ramase de pe timpul noptii intre saboti si tamburi. Bun. Acum mi-a reaparut haraitul, dar e vara. Care e cauza ?
  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca zgomotul vine din spate este foarte probabil ca este nevoie sa faci o inspectie la sabotii de frana !
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Da, zgomotul pare sa vina din spate. Cam dupa doua - trei minute de mers cu masina, zgomotul dispare. Poate trebuie sa curat sabotii de frana?
  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Poate ai nevoie chiar de interventie asupra lor. Pana nu desfaci nu stii ce este acolo.
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am fost la service ... Sad Mecanicul a zis ca sabotii pot fi pastrati, dar trebuie inlocuiti tamburii si rulmentii tamburilor. Deocamdata am platit 93 ron, pentru ceea ce a lucrat deja (curatarea unui tambur, ca doar un tambur a demontat) dar operatia de inlocuire va fi mult mai scumpa... Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR