Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Laurentiub13

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema cu inchiderea. Din broasca merge . telecomanda pe tester imi arata ca ar functiona , insa daca o folosesc nu merge . daca vreau savrescriu telecomanda , sa o sincronizez imi da o eroare si nu ma lasa . ma poate ajuta si pe mine cineva?
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bateria din telecomanda e buna? Ia incearca si inlocuieste-o!
  • Laurentiub13

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Inlocuita
  • lvk

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut toti posesori de Opel.

am o mare problema (asa cred) mi-sau furat cheile de la un opel corsa c 2001 si acuma vreau sa schimb contactul si ialele , problema mea cea mai mare este cum pot sa dezactivez telecomanda ce mia fost furata si sa reactivez alta se poate schimba modulul de la telecomanda si inchiderea cdntralizata .

Sunt interesat sa cumpar contact + iala use +iala portbagaji si cel putin 2 cheii specific este corsa in 2 usi
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Se pot sterge din imobilizator toate cheile programate anterior si programa doar cheia/cheile utilizate in prezent.
La fel poti sterge din modulul de inchidere, telecomenzile programate anterior.
Schimba butucii si cauta pe cineva cu Opcom sau Tech 2, care stie ce trebuie facut.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai simplu e sa comanzi cheie dupa cod (key no) care este pe carpass si o programezi. Daca nu ai carpass, cartonasul cat o carte de vizita cauti in acte ca la unele este notat sau capsata o hartie cu tot ce trebuie, nu ai la reprezentanta se afla si tot ei iti aduc cheie gata taiata si ramane numai de programat.
Degeaba cumperi contac+chei+incuietori, vechituri si nu le pui pur si simplu, cum intri in masina, cum scoti contactul, trebuie cip nou, coduri securitate, programari...
Se poate si mai ieftin si fara mers la reprezentanta daca nu ai carpass dar sunt metode care nu pot fi facute publice, sunt metode neortodoxe si ilegale.
La programare, stergere chei sunt corse care nu vor cu opcom, trebuie alta scula.
  • lvk

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Eu am cheie de rezerva pot sa folosesc masina dar nu vreau sa am probleme cu cel care mia furato eu locuiesc in Italian cu mai multi famili in curte si cel care mia furat cheie este din curte cu mine eu asa cred deasta vreau sa schimb contactul cu ialele si ma interesa daca pot gas modul + telecomanda fara sa le reactive apropos cipul se poate scoate din telecomanda separat model asta de telecomanda am
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai daca mai ai o cheie trebuie doar contact+incuietori, cip il pui pe al tau, cip cheie care nu este (furata) se sterge cu tester, cele de centralizata la fel.
Skip ads

  • lvk

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Ok va multumesc pentru sfaturi
  • lory1782

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Bunã! Am un corsa c din 2001 si am avut si eu aceeasi problema,dintr-o data nu a mai mers închiderea, mergea doar usa de la sofer doar din telecomanda, restul usilor, rezervorul si portbagajul, nimic.Manual, din cheie nu mergea nici mãcar usa soferului.Am constatat ca,s-au ars toate încuietorile, inclusiv de la rezervor si portbagaj, mai putin cea de la sofer. Am încercat cu alta si merge, îmi poate spune cineva care este cauza? De ce s-au ars?si cum de a scãpat usa de la sofer? Vã multumesc!
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca ai un releu in sistemul inchiderii,la care i se lipesc contactele,actuatoarele mentionate raminind alimentate pina la distrugere.Consulta o documentatie si te vei convinge... In Autodata,e releul K35-2.
  • lory1782

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, big_electro61 pentru raspunsul tau! Ma poti ajuta sa imi spui concret despre care releu este vorba,ce scrie pe el si daca se gaseste in panoul de sigurante sau acolo unde este modulul de comfort.!?Sau macar spune-mi unde gasesc aceasta documentatie(Autodata),daca poti.Multumesc mult!
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ia baga nasu' aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=63371
Autodata este o baza de date si "se gaseste" si pe net... Smile
  • lory1782

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc corsablue! Very Happy
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Buna dragi colegi,

Aseara am schimbat bateriile la ambele telecomenzi si astazi de dimineata SURPRIZA. Nu mai merge cheia sa deschid usile. Cine ma poate ajuta cu un sfat? Mentionez ca nu pot sa deschid usile nici cu cheia din butuc. Butucul este blocat. Este vorba de un OPEL VECTRA C 2. DTI 16V.

Va multumesc anticipat!
  • Zorideziua

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Ai incercat sigur cheia pe masina ta?
Glumesc, dar n-are nici o legatura bateria cu butucul, timpul de schimbare a bateriei fara a se desincroniza este de 3 minute, daca se depaseste se face sincronizare, dar nu are nici o treaba cu butucul.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu merge la nici un butuc (incearca porbagaj) ai alta cheie si alt butuc contact ca ala vechi a cedat. Daca este asa treaba e neagra dar tot se poate intra in masina sa faci sincronizare.
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Zorideziua a scris:Ai incercat sigur cheia pe masina ta?
Glumesc, dar n-are nici o legatura bateria cu butucul, timpul de schimbare a bateriei fara a se desincroniza este de 3 minute, daca se depaseste se face sincronizare, dar nu are nici o treaba cu butucul.


Am reusit sa deschid masina. Acum alta problema. Cand deschid masina, se deschid si geamurile. Centralizata imi joaca feste. Eroare : B 2955 - Tensiune mica sau circuit canal date senzor sistem de avertizare antifurt.
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
B2955 - modul BCM defect sau fara alimentare;

Ia legatura cu CristianTM- https://www.clubopel.com/pro...rofile&u=1963 si vezi daca se repara sau trebuie sa il schimbi sau daca nu se mai alimenteaza poate iti va spune cum sa rezolvi parerea.
  • CS0ngi

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut ,am o problema la inchiderea centralizata,nu mi se mai aprind luminile de avarii pe partea soferului(nici in fata,nici in spate) cand inchid sau deschid masina ,cand semnalizez sau pun avariile functioneaza totul ok ,doar din inchiderea centralizata nu merge!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR