Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pana la urma stie cineva daca doar activat tc-ul la y17dt functioneaza fara alte fire trase ,leduri sau mai stiu eu ce pt. ca vreu sa-l activez si eu sa vad ce se intampla ca mi se pare interesant poate si folositor si daca funtioneaza si voi dori dezactivarea pun opcomul si gata,multumesc si drumuri bune.
Skip ads

  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
da merge doar activat,e chiar folositor,asa il am si eu pana il pun la buton.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mersy valy, o sa incerc si eu sa vedem ce si cum!
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Unde anume in OP-COM se poate activa aceasta optiune? Sunt si eu interesat de asa ceva..
Ms.
Skip ads

  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pentru z17 dtl a gasit cineva cum se poate monta tc -ul?
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
inca nu am pus opcom-ul pe masina dar dupa cate am vazut cred ca la sasiu, abs+tc
  • luca george

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca sunte'ti intr-o mare eroare si sa stiti ca o spun cu
parere de rau. Din pacate nu s-a reusit tc functional pe y17dt. Sad
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
valy25 a scris:da merge doar activat,e chiar folositor,asa il am si eu pana il pun la buton.

Nu functioneaza si daca nu functioneaza nu are cum sa fie folositor. Pentru a il face functional pe astra G trebuie schimbat calculatorul de ABS cu unul care stie aceasta functie si ceva programari. Faptul ca il schimbi din OPCOM nu inseamna ca functioneaza.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
valy25 a scris:da merge doar activat,e chiar folositor,asa il am si eu pana il pun la buton.

Sincer nu cred ca pe 1.7DTI tu ai TC , din fabrica nu a venit , iar de pus tu garantat nu ai avut cum sa l dovedesti . Cineva care stie bine in ale TC -ului nu i a dat de cap. Sincer nu te cred.
Colegii , pe linga activat mai trebuiesc facute cateva lucruri pe acolo si nu sunt chiar asa putine!
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bazare a scris:pe y20dth merge activat pe orice an de fabricatie.

si se poate sa ma lamuresti si pe mine care si cum sunt legaturile/pasii .Multumesc!
Vb de psg5 . La psg16 e cu totul alta treaba !
Am montat pompa de abs care stie si TC , o vad si pe op com , imi vede si eroarea ca nu este conectat TC -ul dar mai departe nu stiu unde si cati pini sa bag in mufa calc de abs si unde sa plec si cu cati . butonul e clar -din pinul 31 de la pompa de ABS pleaca catre buton .
Am pin bagat in ceasuri , dar martorul imi sta aprins mereu in bord pentru ca inca nu stiu unde as putea sa ma mai conectez .
Daca reusesc sa i dau de cap acestu TC sincer va spun ca 3 zile sunt pe chefuri mari! Very Happy
  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu lam activat si merge,am facut probe si merge chiar ieri lam dezactivat si am plecat pe gheta si miau patinat rotile,cand lam activat iar nu miau mai patinat si mia taiat din puterea motorului pt a numi patina rotile,incearca sia ai sa vezi,pinii sunt doar pt buton si pt martor ca sa ti se aprinda.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nu incerc sa fac pe desteptul dar, pe ORICE y17dt calculatorul de ABS nu stie functie TC. fa-ne si noua un filmulet sa nu murim prosti Smile

L.E. exista in mufa calculatorului de ABS pini de la 25 la 31?
Skip ads

  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu stie de tc dar cum poti so faci din notprezent in prezent?nu dar acei pini sunt pt buton si martor bord,de aia nu ai martor in bord si buton pt ca nu are acei pini.video nam cum ca nu am tel cu camera dar o sa incerc sa vad ce pot face.un coleg de forum ia dat de cap citeste mai in urma.din ce am citit eu pe forum am dedus ca acei pini sunt doar pt martor bord si buton.acum o sa reiau iar documentatia si o sa vad poate am gresit dar eu lam incercat si merge.da bun bazare dar cum iti explici ca are optiunea de tc,o si activezi din notprezent in prezent si nu stie calc abs de tc?daca nu ar sti de functia tc calc abs nu ai putea nici so activezi si nici nu ar fi prezenta ca optiune sau nu tiar da voie so faci din notprezent in prezent.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Vali , in primul rand iti trebuie pompa de abs care stie si tc , tu mai sigur ai pompa cu , codul EB care este pompa simpla . Dupa montarea pompei iti trebuie sa te conectezi cu pini in mufa pompei de abs si din pompa sa pleci . Deci cu siguranta nu ai , am curaj sa dau o lada de bere pt acest lucru , deci nu este asa de simplu . Eu cu un prieten ma chinui de ceva vreme sa conectez la mine , am facut si cateva teste si nu merge deloc.
Vali , nu ai ce activezi pt ca tu nu ai pompa pe masina care sa stie TC . NU a facut nimeni pe 1.7 , si nici pe 2.0 diesel ,psg5.Nu ai ce documentatie sa te uiti ca , nu cred ca ai unde sa gasesti in nici un manual de specialitate..
Oricum , de cand am pompa care stie si TC montata pe masina am cu totul alta frana , mult mai eficienta .
La y20dth psg 16 e cu totul diferit fata de psg5 , conexiunea firelor difera total.
bazare - la pompele de tipul EB in mufa calc nu exista pini de la 25 la 31 ,daca vrei sa introduci pini acolo va trebui sa dai gaura in fiecare locas ca locul este brut si este destul de pretentios ca exista riscul sa se strice locasul, dar esti sigur ca acolo trebuiesc introdusi pinii pt conectivitate . Singurii pini care au gaura si un mic mansonel alb de cauciuc care se poate scoate sunt pinii 21 si 22 .Asta o garantez eu .


Ultima modificare facuta de gabiopel la Sam 15 Dec, 2012 4:04 pm, modificat de 2 ori in total
  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
mda gabiopel ai dreptate,am facut un test azi si nu merge,da asa e trebuie pompa care stie de tc si pini cum ai zis tu.ce serie are pompa de abs care stie de tc?cam cat tea costat?mersi eu credeam ca acele fire sunt doar pt buton si martor,scuzele de rigoare ca am fost capos si mam contrazis Sad ,da vad ca am inteles gresit cand am citit.numai bine. Very Happy
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
flores_astra a scris:operatiunea a luat sfarsit in urma tuturor testelor TC -ul este perfect functional semnalizat si cu buton de activare dezactivare perfect operational
cine doreste sa vada nu are decat sa vina la intanlirile saptamanale de joia unde aproape in fiecare saptamana sunt prezent
bafta tuturor




deci exista functional pe y17dt inca din 2009....
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Alea sunt basme !Eu nu cred in basme! Pe y17dti si pe 2.0dti , psg5 cred ca s au facut 1 mil de teste cu n..feluri de pompe si variante de conexiuni ale firelor si inca nu a mers .Deci , eu pina nu vad poze cu tipul pompei , si conexiunea nu cred . Si eu am led in bord , buton si cu odioda, sau ce naiba pun pe fir , il sting si il aprind de il ia draci!
Ca sa poti avea tc functional pe masina in primul rand pompa de ABS trebuie sa stie TC iar cea cu EB standard de pe opel NU stie TC , si automat va trebui inlocuita cu alta pompa care stie TC , iar in/din mufa de la ABS vin/pleaca fire , care se duc ... unde se duc ?In tis nu da nimic despre y17dti sau y2.0dti psg5 . Da pt a avea martor luminos in bord este de ajuns sa te legi in pompa standard de astra G , adica pompa EB cu pini corespunzatori si sa ai martorul luminos pe care il poti stinge/aprinde din buton, dar atat ai doar led si buton , nu si TC functional . Si pe op-com iti arata ca EB nu vede TC, dar cand schimbi pompa cu una care stie TC va trebui sa ti arate eroarea U2105 , iar daca conexiunile sunt facute ok atunci aceasta eroare dispare, lucru dovedit in celalat topic pe o benzinara de 1.6 , care de fabrica nu sa pus TC niciodata si nici in TIS nu este dat..
https://www.clubopel.com/vie...p=1466944#1466944
Iar ca sa iti dau raspuns la ceea ce ai zis tu iti pot raspunde eu . Da sa montat TC pe Z17DTH, si exista chiar de fabrica montat dar pe Z si NU pe Y .
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:
bazare - la pompele de tipul EB in mufa calc nu exista pini de la 25 la 31 ,daca vrei sa introduci pini acolo va trebui sa dai gaura in fiecare locas ca locul este brut si este destul de pretentios ca exista riscul sa se strice locasul, dar esti sigur ca acolo trebuiesc introdusi pinii pt conectivitate . Singurii pini care au gaura si un mic mansonel alb de cauciuc care se poate scoate sunt pinii 21 si 22 .Asta o garantez eu .


Asta stiam si eu din 2009 de cand am desfacut de cateva ori la mine si m-am convins ca nu merge facut

bazare a scris:salutare @flores_astra, in urma cu cateva pagini spuneam ca eu am desfacut calculatorul de ABS si ca la mine nu exista pinul 31, de fapt nu exista ultimul rand de pini cu totul. Ai putea spune mai detaliat exact ce fire ai tras si unde, ca sa mearga? Pana acum am deslusit pin 11 de la ECU la pin 20 ceasuri si mai departe la pin 30 ABS. Maine daca am timp mai desfac odata odata calculatorul si ii fac o poza.

  • dragosh20

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Bazare degeaba zici ca TC-ul nu e folositor .... au am deja 3 masini ..... la care le scimb calculatorul si merge foarte bine TC-ul tu cred k nu ai facut ceva ..... de aia la tine nu a mers 1 la mana ... 2 la mana faptul k ai ramas in noroi totusi trebuie sa nu uiti ca astra G nu este un jeep dar este doar un automobil asta mediu ...... nu cred k isi are locul prin noroi .......
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
colegul bazare are Y17DT si nu merge ca la benzinare; de fapt nu i-a dat nimeni de cap pana acum unde trebuie conectate toate firele.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR