Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • soulraven

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Se poate monta climatronic pe astra H, care a venit doata doar cu AC?

A incercat cineva operatiunea?
cam in ce consta?

- eu cred ca ceva de genu ar insemna
- alta consola de climatronic in locul celeia de AC
- un modul care sa se ocupe cu schimbul turatiei aerotermei,
- reprogramat ECU-ul ca sa stie de modulul climatronic
- reprogramat ceva si prin BID, GID ca sa afiseze datele de climatronic

Sunt pe aproape?
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
nu
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Solutia e sa vinzi masina si sa iei alta cu climatronic
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Votez pentru ce a zis #seftaka sau ai nevoie de doua masini: a ta fara clima si una cu clima de pe care sa translatezi absolut tot din interior + ceva pe la motor. Costuri ~1000 euro dar foarte putini priceputi sau doritori de aceasta operatiune.

CristianTM.
Skip ads

  • soulraven

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pai eu am AC, compresor, si toate prostiile.....ma intrebam doar daca se poate sa poti sa pui climatronic in loc de AC........ce mai trebe pus la motor?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cineva pricepe greu, prea multe detalii?
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Trebuie urmatoarele:
-alt compresor cu cuplaj interior (valve) si nu ambreiaj eletromagnetic exterior cum este la AC.
-toata tubulatura pentru ventilatie + servo motorasele aferente. ( plus instalatia de alimentare a lor)
-display GID minim ( nu merge pe BID nici nu mai vorbesc de TID)
-modul climatronic.
-senzor temperatura interioara.
- si ultima dar cea mai importanta : demontarea totala a plansei de bord, volan etc etc.
Partea de software este cea mai usoara in 5 minute se rezolva cu programatul.
Concluzia este ca nu are sens ce vrei sa faci tu.Costa mult prea mult raportat la pretul masinii... iar beneficiul fiind minor din punctul meu de vedere (consider climatronicul un moft ,moft care face probleme periodic ,ba se blocheaza nu stiu ce servo motor ba se rupe vro clapeta etc.)
Daca nu o demontezi personal , eu zic sa o lasi asa deoarece o sa iti para rau cand o sa inceapa sa zornaie din toate incheieturile .
P.S. Mai bine vinde-o si i-ati una cu climatronic eventual cu 15 000 de senzori inclusiv senzor de scarpinat in c... Smile
O zi buna.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ba chiar si alta plansa de bord parca, pentru ca exista senzorul calitate aer pe el
Skip ads

  • soulraven

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
da domne, acum intelesei si eu.......nu prea ma prindeam din raspunsurile monosilabice:)
mersi mult Smile
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
seftaka a scris:Ba chiar si alta plansa de bord parca, pentru ca exista senzorul calitate aer pe el

Senzorul de calitate a aerului se afla in exterior sub masca de plastic a stergatoarelor si oricum este optional merge si fara el.Oricum este ceva inutil el practic cupleaza recirculare cand nivelul de Co2 (in principal) depaseste o anumita limita. Apropo nu cupleaza cand vine vreun miros specific fermelor de porci sau de canal deaorece este BIO Smile.
Este util pe masinile cu prententii de lux , premium unde de multe ori proprietarul merge in spate iar interiorul este mai curat decat intr-un spital privat.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Op3l a scris:Trebuie urmatoarele:
-alt compresor cu cuplaj interior (valve) si nu ambreiaj eletromagnetic exterior cum este la AC.
......

Climatronicul merge si cu compresor cu ambreiaj, prin UEC/etc exista optiune de programare
Trebuie plansa bord (cel putin parte de sub parbriz) panoul de climatronic, servomotorasele/tubulatura, cablajul electric.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Plansa de bord este identica si la climatronic si la AC. Am demontat destule incat garantez ca este identica in ambele cazuri.
Referitor la compresor, modelul cu cuplaj interior am vazut doar pe cele cu climatronic. Un singur model cu ambreiaj exterior ( marca WC) si climatronic am vazut... Si nu pot sa garantez ca nu a suferit vreo modificare sa se potriveasca si daca are vreo repercursiune.
Skip ads

  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Eu am climatronic + WC ºi am mai vãzut ºi alte maºini în aceeaºi situaþie, dar e o situaþie mai rarã. Ba chiar am vãzut transplant de la WC la WJ - au fost necesare câteva modificãri la instalaþie (electricã + þevãraie).
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
op3l, difera grila de sub parbriz (unde ai senzorul de temperatura). La aia ma refeream. Nu mi-e clar daca e element separat sau face parte din plansa de bord, din ce zici tu ar fi element separat.
Eu am un compresor de pe un astra g. Dupa cod, de pe un y20 dth. Si merge fara probleme. Doar ca are un canel in plus la fulie (cureaua mea e cu 5 caneluri, fulia compresorului e cu 6)
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Este element separat . De fapt este o protectie pentru difuzorul din bord ( in cazul in care exista, iar daca nu exista tot este prezenta grila).
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut colegi. Readuc si eu subiectul la viata deoarece am o mica problema. Un prieten mi-a schimbat ledurile la panoul climatronicului cu unele rosii. Dupa ce am montat totul inapoi nu mai functioneaza butoanele de la recirculare, parbriz si luneta, dar cel de comutare auto merge si se aprinde si ledul de comfirmare. Astazi a desfacut iarasi panoul si daca apasa pe butonul de la luneta intra in meniul AC-ului ce-a ce ar trebui sa se intample de la buton mare, cel din mijloc. Problema este ca nu poate sa-si dea seama care este problema fara o schema electrica la placa. Are cineva schema electrica sau autodata instalat sa-mi dea si mie schema ca nu o gasesc nicaieri.

Asa arata placa electrica de la panoul climatroncului.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Paul_astra, schema de la placa aia nu o gasiti nici in autodata, nici in tis.
Ati incercat sa puneti inapoi becurile normale?
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Nu, dar cred ca asta va fi urmatorul pas deoarece zicea ca ar putea fi de la ledurile rosii. Oare chiar asa sa fie deoarece chiar imi va parea rau ca am schimbat toate ledurile cu unele rosii si acum sa fac panoul asta in alta culoare ar arata urat.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am tot locuri roșii și merge normal.
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@alexx1402 si tu ai tot climatronic? Problema ciudata este ca in momentul in care pune degetul umezit sau apasa pe acel cauciuc (direct pe placa cu mufele conectate) pe butonul de la luneta si oglinzi, ledul de la butonul mare, cel de activare AC, incepe si clipeste/se aprinde. A ramas ca zilele astea, cand avem amandoi timp, sa schimbe acel led de la butonul mare din centru(activare AC) inapoi cu unul original sau poate alb) si daca nu isi revine nici asa a zis sa mergem la un electrician/electonist sa vedem care ar fi cauza. O sa revin sa va spun ce si cum am rezolvat problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR