Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut!Butoanele(0,1,2,3,4..etc) de pe consola centrala la corsa mea nu merg.Incerc sa dau alta melodie(ex:a 4-a)si nimic..Sa fie oprite din calculator?Sau ma rog cum ar trebui sa dau a cata melodie pe care o vreau?
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Acele butoane sunt destinate radioului, pentru CD mergi din melodie in melodie cu sagetile de la volan si oricum daca stai sa te gandesti soferul trebuie sa fie cu ochii la drum, nu la butoanele de la CD, ca sa te duci tu pe melodia dorita, ca faci poc boc,deci este o chestie de securitate.
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Aha,mersi pentru raspuns!La radio chiar imi merg am uitat sa spun asta Wink
  • cris_boy26

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Corsa D din 2010, as vrea sa pun difuzoare pe spate si nu stiu daca CDplayer-ul original CD30 are iesire si pentru boxele din spate, ma poate ajuta cineva?


Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

4/12/2012 12:13:12 AM
Skip ads

  • s.hategan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua,sunt nou pe acest forum si as dori sa ma ajutati putin.Am un opel corsa din 2002 cu cd player original.CD-uri originale merg,asa ca m-am gandit sa fac unul audio stiind ca nu voi avea nici o sansa la mp3.Surpriza mea a fost ca nici cel audio facut de mine sa nu mearga,CD Error. Stiti ceva?


Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General .Mutat eu subiect unde-i era locul.
edit by StefanTolos

4/14/2012 5:52:45 PM

  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
eu am cdr 2005 vdo si am facut cd audio cu windows 7. incearca si tu poate merge
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu ar trebui sa aibe treaba daca sunt originale sau nu... Poate nu ai selectat "Audio CD" cand l-ai facut sau poate e putin zgariat CDul sau poate e prost CDul (incearca o marca mai de calitate). Asa am patit eu cu niste CDuri si DVDuri "A-Data" si "HP". Mai aveam putin sa schimb DVD RW, dar de fapt naspa erau CD/DVDurile. Incearca un Verbatim, Imation, etc.



Avand in vedere ca luna asta este ClubOpel si maine este Pastele nu va suspend pentru o zi asa cum procedez de obicei in cazurile de fata.Trebuie sa intelegeti ca nu mai dorim promovarea raspunsurilor in subiectele haotice(titlu,descriere,exista deja pe forum) deschise aiurea pe forum,mai ales ca dumneavoastra aveti o activitate si vechime pe forumul asta, suficient de mare astfel incat sa intelegeti acest aspect.
edit by StefanTolos

4/14/2012 5:51:40 PM

  • sararu_silviu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am un opel corsa d cu cd30 cu 4 boxe (2 fata si 2 spate). in boxele din spate nu se aude nimic. mentionez ca nu pot selecta din meniul sistemului audio optiunea de balans a volumului fata/spate ("fader" nu apare in meniu cu toate ca in manual scrie ca trebuie sa apara).



Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

4/30/2012 10:39:37 PM
Skip ads

  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca cele 4 boxe sunt 2 fata 2 spate? De multe ori se trec 4 boxe cele de pe fata (2 tweetere si 2 de medii si bas). Prietena mea are o corsa D si la fel, are doar boxele pe fata legate la cd30.
  • szabomarton

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 x14sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Am cautat in ultimele zile pe mai multe forumuri si nu am gasit nimic concret, as vrea sa stiu daca cineva si-a pus amplificator in Corsa B 97,
nu reusesc sa gasesc un loc sau o gaura pe unde sa bag firul ala gros de 6 mm din compartiment motor in habitaclu!
Rog pe cineva sa ma ajute cineva care a reusit!


Ms mult!



Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

4/30/2012 10:38:02 PM
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Existo o discutie pe tema asta la Astra. La H e o trecere din compartimentul motor in habitaclu la vreo 15 cm. mai sus de pedala de acceleratie ( daca o cauti din masina) sau in stanga pompei servo ( daca privesti de la motor) . Stiu ca Astra H nu e acelasi lucru cu Corsa dar in acel topic s- a afirmat ca acea trecere e comuna la mai multe tipuri de Opel. Trebuie verificat, nu?
Uita- te pe langa pompa daca ai un dop mare de cauciuc ( 3- 4 cm. diametru) , el acopera gaura de acces. Anunta- ne daca intradevar exista si pe Corsa.
  • szabomarton

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 x14sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Ms mult de raspuns!
Aztazi m-am uitat si am vazut acel cauciuc deasupra pedalei de acceleratiei, ramane de vazut daca pot sa bag cablul pe acolo, maine lucrez dar poimaine am sa incerc si revin cu un raspuns sigur! Very HappyVery HappyVery Happy
Skip ads

  • caty01

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
buna ziua! Am un opel corsa C din 2002 in 3 usi. Difuzorul de pe usa dreapta s-a stricat (dezlipit membrana). Stie careva unde gasesc sa cumpar (la un pret rezonabil), eventual dezmembrari, un difuzor tot original? Va rog ajutati-ma. Va multumesc.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
https://www.google.com/url?q...-dgudJmSoUak350iw
Am gasit eu pentru tine.
Pe viitor foloseste functia cautare.
  • szabomarton

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 x14sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut!

In sfarsit am gasit pe unde sa bag cablul acela gros pozitiv pentru amplificator! In stanga spate de baterie este un gromet de cauciuc, desfaci cu o surubelnita mica acel braket de plastic si dupa aceea trebuie luat de pe fire acel tub de plastic (dar cu grija a nu deteriorezi izolatia firelor!), acum desfaceti banda care este pe fire si pe gromet iar dupa aceea eu cu un pix am facut, scoti pasta din pix bagi firul gros in capatul pixului si il bandajezi un pic sa stea in momentul introducerii, pui chiar un pic de ulei sau vaselina sa alunece si cu grija il introduci pe langa firele existente! Dupa care trebuie bandajat desigur foarte bine sa nu intre apa pe akolo, si pus totul inapoi in ordine inversa, banda pe fire, tubul de plastic, si inchideti braketul!
Nu e greu totul dureaza cam 20-30 de minute! Sper ca am fost de ajutor!
  • danidam

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua!

Am si eu o nelamurire: am cumparat o rama adaptoare pentru a schimba casetofonul original blaupunkt car 2003 la o corsa c din 2001 si nu stiu daca trebuie pastrata rama metalica originala pe care se monta casetofonul original. Mufele am observat ca se potrivesc insa inconvenientul este ca de fiecare data cand scot cheia din contact cd player-ul se reseteaza. Poate ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi.

Multumesc!
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
E vorba de un fir care ori nu e conectat,ori nu face contact.E un + permanent,care alimenteaza aparatul,pastrand in memorie setarile utilizatorului.
Ai acolo un + permanent si altul prin contact.
  • LucianCv

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut!
Sunt proaspat proprietar de corsa c si am avut neplacuta surpriza sa constat ca nu imi merge cd playerul- delco cdr 2005.L-am dus la reparat in minunatat urbe Craiova, numai ca dupa ce l-am montat inapi, nu numai ca tot nu citeste CD -uri dar nu se mai aude pe partea stanga (nu e din balans). Am gasit un CD player siemens vdo decodat cu 150 de lei, accepta si proba si as cam vrea sa i cumpar-desi nuanta difera putin de bordul meu. Tot cautand pe net o solutie la problema cu CD playerul Delco (a carui unitate optica e dusa si nu stiu de unde si cu ce sa o inlocuiesc), am gasit urmatorul fimulet pe youtube postat pare-se de un membru clubopel:
http://www.youtube.com/watch?v=8U6aIHSx8tY
Daca stiti unde e schema sau aveti monajul scos in PC-uri vreunuldintre voi va rog sa imi trimiteti un mail:ghidirmiclucian@yahoo.com
Multumesc!
  • vasy.nicu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2012

  • Mesaj Privat
dati'mi va rog un link sigur unde gasesc aceasta masca ca am incercat ce era scris mai sus dar nu merge Sad ami trebuie si mie urgent una Sad
va multumesc
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare . Am o mica problema cu mp3 -ul de la masina Neutral . Respectivul este un Lg lcs 500 ur si nu vrea sa isi pastreze memoria . Firul de galben ( plusul) e prin contact , lucru util ....dar cel rosu , desi are 12 v mereu , nu stiu ce se intampla de nu face servici si sa pastreze memoria casetofonului ....

Ce as putea face ? Care ar fi explicatia ? Casetofonul defect ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR