Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Ionutxyz

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
corsanu_deva a scris:Am vazut ca o multime de colegi de aici au probleme cu caseta (coloana) de directie! Vreau sa va zic ca si eu, la cateva luni dupa ce mi-am luat Corsa aveam troncanituri mari sub volan, si un mecanic mi-a spus (dupa verificari in prealabil) ca trebuie schimbata caseta! Asa ca m-am dus in orasul Calan (jud Hunedoara), la firma MEDES, care am inteles ca este singura firma din tara autorizata in reconditionarea acestei piese si am rezolvat problema! In primavara e anul si nu mai am nicio problema!



Coloana de directie nu este acelasi lucru cu caseta de directie.
Skip ads

  • corsanu_deva

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Aaaa, ok atunci! Scuze Smile
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Dupa ceva investigatii am descoperit ca desi coloana a fost reparata , nu tot la ea era joc(am desfacut-o sa vad unde e joc si din fericire nu avea deloc ) ci s-a facut mai sus (inspre volan) ,prin zona motorasului . Nu m-am indurat sa desfac toata partea aceea pentru investigatii mai amanuntite deoarece nu era documentat mai deloc in ceea ce priveste motorasul si ce mai e pe acolo . Mi-ar trebui niste poze in care sa vad cum e sistemul la interior .

  • giani adrian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 19nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2011

  • Mesaj Privat
sall
am si eu o problema la o corsa din 2002 am un ca un hiriit cind virez rotile pe loc dk poate cineva sa imi zica ce ar pute fi Sad



Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

4/16/2012 10:46:15 PM
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cine haraie?
Tu?_probabil ai turbat
Playerul?_probabil nu ai semnal radio sau e zgariat CD`ul
Rotile?_probabil te afli pe ,pietris
Motorul?_poate freaca ceva




  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ce raspuns ai dat cangri, cred ca vroiai sa fii ironic...altfel nu-mi explic.
On-topic, Adrian, poate reusesti si tu sa identifici zgomotul mai bine, ridica capota si pune pe cineva sa vireze, din ce ai scris tu acolo este greu sa-ti raspunda cineva, harait cand virezi rotile si masina sta pe loc, poate fii caseta de directie sau pompa de servo sau poate fi altceva, verifica nivelul lichidului de servo directie sa nu fie sub nivel minim verifica sa nu ai pierderi ale lichidului de servodirectie si pune si o intrebare cuiva care se ocupa de reparatii casete servodirectie si pompe servo, ai sa gasesti si pe forum la sectiunea "Publicitate" pe cineva care se ocupa cu asa ceva, asta in cazul in care zgomotul vine de la servodirectie.




  • alexandru_ionut

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Corsa C nu are pompa pentru servodirectie. Zgomotul s-ar putea sa fie de la motorasul de servo, arunca un ochi pe aici :
https://www.clubopel.com/vie...p=1319950#1319950 Very Happy




  • mihai330

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2003 1.3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Hristos A Inviat!
Imi puteti spune si mie care este marimea cheiei torx pentru desfacerea surubului bucsei de la bara stabilizatoare la un corsa 1.3 cdti din 2003.multumesc
Skip ads

  • aquafresh

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
azi am fost si eu cu ea pe elevator si am intrebat de caseta...........am 2 alternative: ce a mai simpla si ieftina schimbat bucsa aia cu una facuta la strung sau de la matiz mi s-a scpus........si varianta a 2 a caseta noua vreo 7 milioane jumate plus manopera vreo 3 milioane. Miercutri ma duc sa mi-o dea jos.....si.......sper sa fie bucsa aia.....daca nu am puso
  • alexandru_ionut

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Pai tie iti da caseta jos doar ca sa iti puna bucsa? Asta se poate pune si fara sa dai caseta jos. Cel mai bine iti faci o bucsa de teflon la strung
  • aquafresh

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
se poate pune si fara sa fie data jos directia?
  • alexandru_ionut

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
da, se poate. eu am dat roata jos si am desfacut decat bieleta de directie (putin mai greu ca nu prea ai spatiu de manevra) si gata. ultima data (acum 1 luna jumatate) toata operatiunea a durat 40 de min Razz
Skip ads

  • aquafresh

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
decinu imiva lua mult la manopera ..teoretic vorbind....lunima duc sa vad cand ma programeaza
  • kitdirectie

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca cineva cunoaste un mecanic in braila - galati care se pricepe la reparat casete de directie va rog sa ma ajutati si pe mine Smile multumesc
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cine poate spune cum se schimba acea bucsa fara sa dai caseta jos de pe masina si inca ceva am caseta noua si face la fel ce am observat e ca pana sa imi faca unghiul facea mai rau dupa ce l-a facut s-a micsorat zgomotul am vazut ca bieletele de directie au diferite dimensiuni cu diferente destul de mari intre ele se poate sa am bieletele necorespunzatoare si sa apese bieleta pe undeva si sa bata ? cum aflu ce dimensiune imi trebuie la bieleta de directie ?
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Bieletele antiruliu trebuiesc sa fie identice,probabil mai sunt care se zgarcesc si schimba cate una..si de aici diferentele de model,marime,de regula cand schimbi piese la o masina ce e pereche(in nr de 2 buc) se schimba ambele chiar daca e doar una din ele uzata!Ma rog..eu asa fac ..fiecare are grija de lucrul lui cum vrea..
  • Frankie

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema , cand virez stanga aproape de maxim se aude un zgomot , iar in mers se vireaza mai usor in stanga . S-a mai intalnit cineva cu asa ceva ?
  • Augustinnn

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut, cand merg cu viteza mica pe drumuri proaste imi troncane ceva sub volan, si trage volanul usor spre stanga, dar cand merg cu viteza nu se aude nimic si volanul nu mai trage spre stanga...care este problema?
  • Liviugugu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Asa arata bucsa de la caseta de directie la corsa C, se poate schimba fara probleme.


  • Gaby21990

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Liviugugu de unde ai cumparat bucsa respectiva ?
Am si eu un trosnit cand iau viraj si am schimbat bucsa originala care era destul de uzata cu una de dacie si nu mai trosneste cateva zile dupa care iar face pentru ca bucsa nu este asa rezistenta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR